REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 11 września 2020

Przasnysz: problem z dyżurami w nocy i święta

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

O dostępności do świadczeń ma mówić art. 94 ust. 1 Prawa farmaceutycznego. Niestety, wypełnianie tego obowiązku bywa dla właścicieli niekorzystne – szczególnie w mniejszych miejscowościach, dyżurowanie w nocy oraz święta, wiąże się z małą ilością pacjentów i, w konsekwencji, stratami. 

Redakcja portalu infoprzasnysz.com podkreśla, że skargi dotyczące zamkniętych nocą, w niedzielę i święta, placówek wpływały do niej wielokrotnie – do starostwa jednak miał nie zgłosić się do tej pory w tej sprawie jeszcze nikt (czytaj też: Dopiero w październiku wrócą dyżury aptek w powiecie ełckim).

O rozkładzie czasu pracy aptek

16 czerwca 2020 roku, podjęto uchwałę Rady Powiatu Przasnyskiego, dotyczącą rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu przasnyskiego. Wyznacza ona także plan dyżurów w nocy i święta – mimo to, samorząd powiatowy ma nie dysponować odpowiednimi narzędziami, aby móc wyegzekwować prawo, do którego stanowienia został zobowiązany przez ustawodawcę. Ponadto, aktualnie nie istnieje rozwiązanie prawne, na podstawie którego, powiat mógłby zachęcić farmaceutów do respektowania uchwały, która stanowi akt prawa miejscowego.

REKLAMA

Prawo farmaceutyczne nie umożliwia samorządowi nadzoru nad aptekami, tym samym Starostwo Powiatowe nie ma możliwości wyegzekwowania pełnienia dyżuru przez apteki, poprzez nałożenie na nie sankcji czy kar. Organ samorządowy ma obowiązek ustalenia rozkładu pracy aptek, nie ma natomiast w swoich kompetencjach sprawdzać, czy apteka jest otwarta, czy nie – odpowiedziało Starostwo.

REKLAMA

Istnieje jednak, jak zaznacza portal infoprzasnysz.com, narzędzie które pozwala na egzekwowanie przepisów.

Jeżeli apteka nie stosuje treści Uchwały, Zarząd Powiatu ma możliwość wnioskowania do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, który może wydać decyzję nakazującą dostosowanie godzin czynności aptek do uchwalonego przez Radę Powiatu rozkładu czasu pracy, a w razie niewykonania decyzji, cofnąć zezwolenie na podstawie art. 103 ust. 2 pkt 3 Ustawy Prawo Farmaceutyczne – czytamy dalej na stronie portalu.

W związku z tym, Starostwo w Przasnyszu podkreśla, że zdaje sobie sprawę z trudnościami, jakie stały się udziałem aptek, w wyniku koronawirusa i związanych z nim restrykcjami (zobacz także: Nocne dyżury aptek i ich wpływ na zdrowie farmaceutów)

Zaznacza jednak także, że, w przypadku zgłoszenia problemu z dostępnością aptek przez pacjentów, zajmie się sprawą – niezbędne jest jednak osobiste zgłoszenie:

Wówczas zwrócimy się do Pełnomocnika Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie z prośbą o przedstawienie wyjaśnień, dlaczego apteki nie przestrzegają ustalonego rozkładu godzin pracy oraz pouczenie aptek, które nie stosują aktu prawa miejscowego.

AM/infoprzasnysz.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych