REKLAMA
Autor: Iwona Napierała Opublikowano: 11 maja 2018

Przegląd lekowy 31 – rozwiązanie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Do apteki na przegląd lekowy zgłasza się pan Andrzej. Jest emerytowanym górnikiem, a obecnie zapalonym działkowiczem. Pomimo, że doskwiera mu kilka chorób, to ogólnie nie przejmuje się swoim zdrowiem. Jednak w ostatnich dniach mocno zaczął się martwić, ponieważ podczas prac w swoim ogródku potknął się i złamał nadgarstek. Postanowił skonsultować się ze swoim zaufanym farmaceutą, co mogłoby być tego przyczyną, bo przecież zawsze miał „mocne” kości. Przy okazji przyniósł do apteki wszystkie stosowane przez siebie leki.

przegląd lekowy
Jakie problemy lekowe ma pan Andrzej? fot. Shutterstock
Płeć Mężczyzna
Wiek 69 lata
Wzrost 188 cm
Waga 115 kg
Choroby przewlekłe Hipercholesterolemia
Chromanie przestankowe
Choroba wieńcowa
Reumatoidalne zapalenie stawów
Refluks żołądkowo-przełykowy

Leki podstawowe

Leki Dawkowanie
Metypred 4 mg 3-0-0
Decilosal 50 mg 1-0-1
Acard 75 mg 1-0-0
Simvacard 20 mg 0-0-1
Betalok ZOK 50 mg 0-0-1
Mononit 20 mg 1-0-1

Leki dodatkowe:

Leki Dawkowanie
Ortanol Max 1-0-0
Ibuprom 200 mg doraźnie

Przegląd lekowy – opis

Przeglądając apteczkę pacjenta dowiadujemy się, że od kilku lat cierpi on na chorobę wieńcową, z powodu której przyjmuje kwas acetylosalicylowy w dawce 75 mg raz dziennie rano (Acard), monoazotan izosorbidu 20 mg dwa razy dziennie (Mononit), metoprolol w formie o przedłużonym uwalnianiu w dawce 50 mg (Betalok ZOK) oraz lek obniżający poziom cholesterolu – simwastatynę 20 mg codziennie wieczorem (Simvacard).

REKLAMA

Poza tym od roku Pan Andrzej boryka się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Specjalista zalecił mu terapię metotreksatem oraz metylprednizolon w razie zaostrzeń. Jednak nie kontynuował wizyt u specjalisty. Według pacjenta glikokortykosteroid jest wystarczająco skuteczny. W związku z czym przyjmuje go raz dziennie 12 mg oraz doraźnie ibuprofen.

REKLAMA

U pacjenta zdiagnozowano również kilka lat temu (podczas gastroskopii) refluks żołądkowo-przełykowy – lekarz opisujący badanie poinformował pacjenta o chorobie i o tym, że na pewno będzie musiał stosować leki obniżające poziom kwasu solnego w żołądku. Zaznaczył, że z wynikami musi zgłosić się na osobną wizytę. Niestety nasz pacjent nie znalazł na nią czasu, ale na własną rękę kupuje sobie lek z grupy inhibitorów pompy protonowej omeprazol (Ortanol Max) i zażywa go zgodnie z zaleceniami codziennie rano, na czczo.

Ze względu na stwierdzoną u Pana Andrzeja hipercholesterolemię rozwinęła się u niego w ostatnim czasie również miażdżyca kończyn dolnych, która objawia się chromaniem przestankowym. Lekarz wykonujący przepływy zalecił pacjentowi stosowanie cilostazolu w dawce 50 mg dwa razy dziennie (Decilosal). Pan Andrzej zapytany o sposób przyjmowania tego leku, mówi, że tak jak wszystkie inne bierze je razem zaraz po śniadaniu i kolacji.

Poza tym jakoś źle się czuje, odkąd zażywa nowy lek – boli go głowa i ma problemy żołądkowo-jelitowe.

Może zainteresuje Cię inny przegląd:  Pacjent cierpi na nadciśnienie, hipercholesterolemię i zespół jelita drażliwego, narzeka na zawroty głowy i senność. Ma też problem z rwącym bólem w stopie. W związku z tym stosuje ibuprofen w dawce 400 mg.

Problemy lekowe

Problem Przyczyna Interwencja Istotność
Reakcja niepożądana leku Ryzyko interakcji podczas jednoczesnego przyjmowania omeprazolu i cilostazolu Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Jednoczesne stosowanie metylprednizolonu i leków z grupy NLPZ zwiększa ryzyko działań niepożądanych Potencjalny
Terapia nieefektywna Ryzyko interakcji podczas jednoczesnego przyjmowania omeprazolu i simwastatyny Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Nieprawidłowy schemat dawkowania cilostazolu Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Ryzyko rozwoju skutków ubocznych długotrwałego, jednoczesnego przyjmowania metylprednisolonu i omeprazolu Rzeczywisty
Terapia nieefektywna Ryzyko interakcji podczas jednoczesnego przyjmowania metoprololu i metylprednizolonu Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Ryzyko interakcji podczas jednoczesnego przyjmowania kwasu acetylosalicylowego i cilostazolu Potencjalny
Terapia nieefektywna Zniesienie aktynowości kardioprotekcyjnej kwasu acetylosalicylowego przez ibuprofen Potencjalny
Terapia nieefektywna Stosowanie metylprednizolonu niezgodnie z zaleceniami lekarza Rzeczywisty

Komentarz

Na podstawie wykonanego przeglądu i rozmowy z pacjentem możemy stwierdzić, że złamanie niskoenergetyczne, którym się tak martwi, jest najprawdopodobniej spowodowane rozwojem osteoporozy wynikającej z długotrwałego, jednoczesnego przyjmowania omeprazolu oraz glikokortykosteroidu. Poza tym drugi z leków stosowany jest niegodnie z zaleceniami lekarza reumatologa – zgodnie z zaleceniami w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów powinien być on wdrożony na początku terapii (3-6 miesięcy). Przewlekłe stosowanie glikokortykosteroidu wbrew zaleceniom lekarza grozi wieloma działaniami niepożądanymi, do których należą między innymi rozwój choroby wrzodowej żołądka, osteoporozy polekowej, nadciśnienia czy też zaniku kory nadnerczy (część z nich pacjent prawdopodobnie już odczuwa).

Zgłaszane bóle głowy i problemy żołądkowe mogą być natomiast wynikiem działań niepożądanych stosowania cilostazolu, które pojawiają się w wyniku nieprawidłowego stosowania leku (z posiłkiem) oraz jego interakcji z omeprazolem. Pacjentowi warto również zwrócić uwagę, że stosowane jednocześnie cilostazol oraz aspiryna w dawce kardiologicznej niosą ze sobą ryzyko krwawień.

Zażywany przez pacjenta na własną rękę omeprazol niesie również ryzyko rozwoju poważnych działań niepożądanych ze strony simwastatyny.

Metylprednisolon stosowany w chorobie reumatycznej może również znosić działanie metoprololu, a także zwiększać ryzyko działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, jeśli jest przyjmowany jednocześnie z lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosowanie ibuprofenu na bóle reumatyczne może również znosić kardioprotekcyjne działanie kwasu acetylosalicylowego.

Rozwiązanie

Pan Andrzej powinien przede wszystkim wrócić do schematu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów zaleconego przez reumatologa po wcześniejszej konsultacji z nim – glikokortykosteroid zażywać jedynie doraźnie w przypadku nasilenia objawów.

Poza tym problemem dużym problemem jest omeprazol, który został kupiony przez pacjenta na własną rękę. Powinien on zostać bezwzględnie odstawiony, jednak z uwagi na diagnozę refluksu żołądkowo-przełykowego pacjent powinien skonsultować się z gastroenterologiem, ponieważ potrzebuje leczenia.

Cilostazol należy przyjmować pół godziny przed posiłkiem, to powinno zminimalizować ryzyko rozwoju działań niepożądanych.

Ze względu na ryzyko interakcji, Pan Andrzej powinien również ostrożnie stosować leki przeciwzapalne i wybrać preparat, który nie znosi kardioprotekcyjnego działania kwasu acetylosalicylowego.

Pacjentowi warto również zalecić obserwację ciśnienia krwi oraz symptomów mogących świadczyć o krwawieniach z przewodu pokarmowego, np. ciemne zabarwienie stolca, silne bóle brzucha, wymioty.

Ponieważ niskoenergetyczne złamanie Pana Andrzej sugeruje rozwój osteoporozy w wyniku interakcji lekowej lub niewłaściwego stosowania metylprednizolonu, warto mu również zalecić wykonanie badania diagnostycznego w tym kierunku, a następnie konsultację z lekarzem.

Bibliografia

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Decilosal 01/2014
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Metypred 11/2008
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Canotroloc Control 04/2017
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Acard 06/2011
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Betalok ZOK 09/2012
  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Mononit 07/2008
  7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Simvacard 05/2012
  8. www.drugs.com/interactions-check.php
  9. mp.pl Interna – Reumatoidalne Zapalenie Stawów https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.1.Artykuł Przegląd lekowy 31 – rozwiązanie pochodzi z serwisu Aptekarz.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych