REKLAMA
Autor: Marcin Snoch Opublikowano: 27 maja 2018

Przegląd lekowy 34 – problemy z leczeniem cukrzycy

Artykuł pochodzi z serwisu

Pani Irena od dłuższego czasu leczy się na nadciśnienie tętnicze, a od czterech miesięcy na cukrzycę typu. W związku z tym jest częstym gościem w Twojej aptece. Jest osobą uśmiechniętą i zadowoloną z życia. Dobrze jest z nia porozmawiac, bo zawsze dostarcza dużo dobrej energii. Możesz ją często obserwować jak energicznym krokiem idzie obok apteki do pracy, na spacer, bądź na spotkanie ze znajomymi. Niestety ostatnimi czasy jest trochę przygaszona. Twierdzi, że ma problemy z leczeniem cukrzycy. Dlatego też postanowiła umówić się z Tobą na przegląd lekowy.

problemy z leczeniem cukrzycy
Czy wiesz jak pomóc pani Irenie? fot. Shutterstock
Płeć Kobieta
Wiek 63 lata
Wzrost 165 cm
Waga 85 kg
Choroby Nadciśnienie tętnicze
Cukrzyca typu 2

 

REKLAMA

Leki

Leki Dawkowanie
Metformina 850 mg 1-1-1
Amaryl 1 mg (glimepiryd) 1-0-0
Polpril 5 mg (ramipril) 1-0-0
Indapen SR (indapamid) 1-0-0

Wywiad – jakie są problemy z leczeniem cukrzycy?

Pani Irena oprócz zestawu leków przynosi także wyniki badań, między innymi HbA1c – 8,4% (Zajrzyj: Kryteria wyrównania dla cukrzycy). Lekarz diabetolog ich nie widział, bo czas oczekiwania na wizytę jest bardzo długi, a do lekarza pierwszego kontaktu jeszcze nie dotarła.

REKLAMA

Pani Irena pyta się o konieczność pomiaru glikemii. Okazuje się, że od dwóch miesięcy nie dokonuje samokontroli poziomu glukozy we krwi. Okazuje się, że nakłuwanie bardzo ją boli i nie może się przemóc do robienia badań. Nie pamięta też kiedy ostatni raz zmieniała lancet. Podejrzewa, że ponad miesiąc temu. W efekcie nie wie jaką ma glikemię. Dodatkowo nie analizuje dokładnie swojej diety. Przyznaje, że nie jest ona zbyt restrykcyjna. Niestety lubi słodycze i nie ogranicza ich stosowania. Pije też dużo soków owocowych i nie widzi w tym nic niebezpiecznego dla niej. Nie czuje żeby dieta wpływała negatywnie na jej życie, choć czuje się nieco senna, więcej pije, a co za tym idzie częściej oddaje mocz.

Po zadaniu dodatkowych pytań okazało się, że pani Irena nie stosuje metforminy. Odstawiła lek w pierwszym miesiącu leczenia. Zrobiła tak ze względu nie trudne do zaakceptowania przez nią biegunki. Jak tylko przestała stosować lek biegunki minęły, co utwierdziło panią Irenę w decyzji.Artykuł Przegląd lekowy 34 – problemy z leczeniem cukrzycy pochodzi z serwisu Aptekarz.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych