REKLAMA
Autor: Marcin Snoch Opublikowano: 10 lipca 2018

Przegląd lekowy 39 – silne bóle gałek ocznych – wstęp

Artykuł pochodzi z serwisu

U Pana Romana kilka miesięcy temu, podczas rutynowego badania okulistycznego zdiagnozowano jaskrę. Ciśnienie śródgałkowe było na tyle wysokie, że lekarz wdrożył jednoczesne stosowanie dwóch leków.

 

REKLAMA

 

REKLAMA

fot. shutterstock

 

Płeć Mężczyzna
Wiek 68 lat
Wzrost 169 cm
Waga 77 kg
Choroby przewlekłe Jaskra
Tachykardia

 

 

Leki Dawkowanie
Birglau PPH 2-0-2
Betopic S 2-0-2
Betaloc 25 1-0-0

 

Leki dodatkowe:

 

Leki Dawkowanie
Hyabak 1-0-1
Maxiluten 1-0-0

 

Opis sytuacji

 

Pan Roman przychodzi na przegląd lekowy za namową żony. Sama skorzystała z tej usługi niedawno i okazało się, że dolegliwości na które skarżyła się od kilku tygodni minęły po zweryfikowaniu stosowanych przez nią leków.

 

U Pana Romana kilka miesięcy temu, podczas rutynowego badania okulistycznego zdiagnozowano jaskrę. Ciśnienie śródgałkowe było na tyle wysokie, że lekarz wdrożył jednoczesne stosowanie dwóch leków – betaksololu (Betopic S) i brymonidyny (Birglau). Pacjent stosuje krople dwa razy dziennie (po jednej kropli do każdego oka).

 

Dodatkowo zakrapla sobie również preparat sztucznych łez. Zapytany o powód stosowania kropli nawilżających Pan Roman mówi, że była promocja w aptece i pomyślał, że skoro ma problemy ze wzrokiem, to może akurat to się przyda. Skarży się jednak, że leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, ponieważ cały czas odczuwa silne bóle gałek ocznych i zaburzenia widzenia. Zapytany o technikę i kolejność zakraplania mówi, że nie stosuje specjalnej techniki, po prostu używa leków w przypadkowej kolejności jeden po drugim, równocześnie ze sztucznymi łzami.

 

Pacjent w ostatnim czasie zakupił w aptece również suplement diety z najwyższą dostępną na rynku dawką luteiny (24 mg). Chce uchronić się przed rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej, ponieważ miał przypadki tej choroby w rodzinie.

 

Poza tym Pan Roman od dwóch tygodni stosuje metoprolol w formie leku o przedłużonym uwalnianiu (Betalok ZOK) – jedną tabletkę rano. Preparat ten zalecił mu lekarz pierwszego kontaktu, gdyż pacjent skarżył się na uczucie kołatania serca, a tętno w kilku pomiarach przekraczało 90 uderzeń na minutę. Pan Roman przyznaje, że lekarz rodzinny nie wie o jego problemach ze wzrokiem, ponieważ stwierdził, że to nie ma żadnego związku, a lekarz ten i tak na oczach się za bardzo nie zna.

 

 

Problemy lekowe

 

Problem Przyczyna Interwencja Istotność
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wywołane stosowaniem betaksololu Rzeczywisty
Terapia zbyteczna Bezzasadne stosowanie preparatu sztucznych łez Rzeczywisty
Terapia zbyteczna Pochopne zalecenie pacjentowi metoprololu Potencjalny
Brak efektu terapii Brak efektu klinicznego z powodu nieprawidłowego stosowania kropli ocznych Rzeczywisty
Wybór preparatu Preparat niewłaściwy – suplement diety z luteiną Rzeczywisty

 

Komentarz

 

Z wywiadu można wywnioskować, że niepowodzenie leczenia jaskry może być związane z nieprawidłowym podawaniem leków ocznych (techniką i kolejnością zakraplania).

 

Rozmowa z pacjentem sugeruje również, że brak stosowania przez niego odpowiedniej techniki zakraplania oczu mógł doprowadzić do pojawienia się działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego pod postacią tachykardii i uczucia kołatania serca. Z tego powodu włączenie do terapii metoprololu może okazać się bezzasadne.

 

Warto się również zastanowić, czy stosowane przez Pana Romana sztuczne łzy są mu niezbędna, a także zwrócić uwagę na porę ich przyjmowania.

 

Poza tym wybrany przez pacjenta preparat z najwyższą dawką luteiny nie jest najlepszą opcją w profilaktyce rozwoju AMD.

 

Bibliografia

 

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Birglau PPH 03/2014
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Betopic S 12/2015
  3. Stankiewicz A. Suplementacja diety w zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem. Fakty, mity, zagrożenia. Część I. Przegląd okulistyczny 2015: 4-5
  4. drugs.com/interactions-check.php
  5. Niżankowska H. Prawidłowa technika zakraplania oczu. Medycyna Praktyczna; https://okulistyka.mp.pl/innezagadnienia/76854,prawidlowa-technika-podawania-kropli-ocznych (data wejścia 29-06-2018)
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych