REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 lipca 2018

Przejęto leki warte 10 mln zł, które miał być wywiezione za granicę

Artykuł pochodzi z serwisu

Z ustaleń policji wynika, iż na terenie Gdańska od stycznia 2017 r. działała zorganizowana grupa przestępcza wyprowadzająca z kraju leki. W wyniku ostatnich działań śledczych ustalono kilkadziesiąt podmiotów oraz lokali wykorzystywanych przez członków grupy przestępczej zajmującej się „odwróconą dystrybucją leków”. W trakcie ich przeszukania zabezpieczono leki w znacznej ilości o wstępnej wartości 10 mln zł.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej dokonał blokady środków finansowych na wszystkich ustalonych rachunkach bankowych należących do podmiotów uczestniczących w procederze (fot. Shutterstock)

Wczoraj (11 lipca 2018 roku) Prokuratura Regionalna w Gdańsku wraz z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Pomorskim Urzędem Celno – Skarbowym w Gdyni oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podjęła czynności realizacyjne w sprawie dotyczącej z tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji leków” w postaci przeszukań szeregu miejsc na terenie Trójmiasta i okolic oraz Torunia.

REKLAMA

– Realizacja związana jest z prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku postępowaniem sygn. akt RP I Ds. 7.2018 w sprawie sprowadzenia w okresie od stycznia 2017 roku do lipca 2018 roku w Gdyni i innych miejscowościach na terenie kraju niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nie odpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nie objętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi tj. o przestępstwo z art. 165 § 1 pkt 2 k.k. – czytamy w komunikacie prasowym Prokuratury.

REKLAMA

Podjęte w sprawie czynności pozwoliły na ustalenie kilkudziesięciu podmiotów oraz lokali wykorzystywanych przez członków grupy przestępczej zajmującej się „odwróconą dystrybucją leków”. W wyniku realizacji zabezpieczono materiał dowodowy w postaci leków w znacznej ilości o wstępnej wartości szacunkowej 10 mln zł, dokumentację finansowo – księgową oraz sprzęt elektroniczny i dane informatyczne, które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłych m.in. z zakresu rachunkowości oraz informatyki śledczej.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej dokonał blokady środków finansowych na wszystkich ustalonych rachunkach bankowych należących do podmiotów uczestniczących w procederze.

– W toku czynności służbowych podjętych przez funkcjonariuszy Policji ustalono, że na terenie Gdańska funkcjonuje zorganizowana grupa zajmująca się przestępstwami określanymi, jako proceder odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych – czytamy w komunikacie Prokuratury. – Proceder polega na wyprowadzeniu z rynku krajowego, przez nieuprawnione podmioty leków, których ceny za granicą są znacząco wyższe. Pojawiające się w efekcie tego niedobory leków w aptekach rodzą niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjentów. W wielu przypadkach są to leki stosowane między innymi w terapii onkologicznej, leczeniu kardiologicznym lub po przeszczepach.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledztwa w podmiotach uczestniczących w procederze prowadzona byłą nierzetelna księgowość, której celem jest ukrycie faktycznego niezgodnego z przepisami prawa obrotu lekami. Czynności funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gdyni oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wciąż trwają.

Źródło: Prokuratura Regionalna w Gdańsku

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych