REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 lipca 2020

Przekleństwa pomagają tłumić ból?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Naukowcy zauważyli, że przeklinanie może znacząco podnosić tolerancję na ból, ale tylko wtedy, kiedy używa się prawdziwych słów uważanych za przekleństwa – przekonują brytyjscy naukowcy.

W badaniu 92 wolontariuszy trzymało swoje ręce w kąpieli lodowej. W celu oceny ich progu bólu badacze mierzyli czas, w jakim zaczną odczuwać ból, a ich tolerancja była determinowana od tego, jak długo mogli trzymać ręce w lodowatej wodzie.

Metodyka i wnioski

Każdy uczestnik badania wykonał eksperyment 4 razy. W losowej kolejności instruowano, aby powtarzać albo przekleństwa, albo fałszywe przekleństwa „twizpipe” oraz „fouch”.

REKLAMA

Podczas używania przekleństw, tolerancja na ból wzrosła o 33%, podczas gdy fałszywe przekleństwa, przyniosły jedynie niewielką poprawę. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Psychology.

REKLAMA

Co na ten temat mówią autorzy?

„To pierwsze badanie oceniające, czy przekleństwa mają jakiś wpływ na efekty łagodzenia bólu. Nie badano ich wcześniej, pomimo tego, że wiedziano o ich wpływie na nasze emocje” – mówi przewodniczący badań Richard Stephens, wykładowca psychologii na Keele University w Wielkiej Brytanii.

„Nowe badania, potwierdzają, że to nie prozaiczne własności przekleństw, takie jak ich wydźwięk, mają znaczenie. Prawdziwy, korzystny efekt przekleństw, jest zakorzeniony znacznie głębiej w naszej psychice. Prawdopodobnie powiązany jest z naszym dzieciństwem i tym, jak uczyliśmy się przeklinać w trakcie dorastania” – podsumowują autorzy.

Źródło: Drugs.com

KB

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych