REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 lutego 2020

Przemysł farmaceutyczny na pierwszym miejscu we wdrażaniu innowacji

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Według nowego raportu Głównego Urzędu Statystycznego: przemysł farmaceutyczny uznany najbardziej innowacyjną branżą w Polsce

Wyniki przeprowadzonych przez GUS badań dotyczących działalności innowacyjnej w latach 2016–2018 prowadzonej przez przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe nie pozostawiają wątpliwości: przemysł farmaceutyczny okazał się liderem w dziedzinie wdrażania innowacji. 

Branża strategiczna dla polskiej gospodarki

Taki rezultat nie dziwi Krzysztofa Kopcia, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, który zaznacza: Analiza GUS potwierdza, że krajowy przemysł farmaceutyczny jest branżą strategiczną dla poprawy innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki.

REKLAMA

Producenci związani z branżą farmaceutyczną stanowili 52% przedsiębiorstw innowacyjnych i wyprzedzili tym samym producentów komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (51,6%). Branża farmaceutyczna zwyciężyła także w klasyfikacji dotyczącej wprowadzania innowacji produktowych (47,2%) (czytaj też: Coraz więcej pieniędzy idzie na rozwój branży farmaceutycznej – dlaczego?).

REKLAMA

O tym, jak ważne są te ostatnie, mówił Kopeć: – W przypadku krajowych producentów innowacje produktowe i procesowe służą polskim pacjentom. Zwiększają dostępność terapii, bezpieczeństwo i efektywność stosowania leków oraz ograniczają skutki uboczne. Są to m.in. nowe składniki leków przyspieszające rozpuszczanie substancji czynnej lub maskujące jej smak, nowe formy podania, np. tabletki do żucia, przypoliczkowe, przezskórne, o przedłużonym uwalnianiu oraz produkty „combo” będące kombinacją substancji leczniczych.

Producenci leków w Polsce, w ramach działalności inwestycyjnej, prowadzą także współpracę z uczelniami – jak czytamy dalej w raporcie, w badanym okresie było to 36,4% aktywnych innowacyjnie firm (zobacz: Przemysł farmaceutyczny w Polsce ma się dobrze).

Innowacje a finansowanie

W 2018 roku 75,5% wszystkich poniesionych na działalność innowacyjną nakładów stanowiły środki własne. Jednocześnie, polscy producenci cały czas borykają się z problemem spadku rentowności, co znacznie utrudnia decyzję o rozpoczęciu czy utrzymaniu działalności innowacyjnej.

Jeśli chcemy gonić takie kraje, jak Szwajcaria, gdzie nakłady branży farmaceutycznej na B+R są jednymi z najwyższych, musi rosnąć rentowność krajowych firm farmaceutycznych. Mając jedne z najniższych cen leków w Europie i nie promując w żaden sposób krajowych producentów, nigdy się to nie uda – komentuje Kopeć.

Źródło: AM/PZPPF Sekretariat

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych