Przepisy są dobre, to producenci są nieuczciwi | farmacja.pl

Przepisy są dobre, to producenci są nieuczciwi

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-27 10:15:36 /

Eksperci przekonują, że obowiązujące przepisy dotyczące rejestracji i kontroli suplementów diety, są wystarczające i potrzebne jest jedynie ich egzekwowanie. Ich zdaniem cała branża zajmująca się produkcją suplementów nie może odpowiadać za to, co robią niektórzy wytwórcy nieprzestrzegający przepisów.

Jak donosi Gazeta Prawna, dyrektor Federacji Suplementów Anna Mossakowska-Ziemniak podczas wtorkowej debaty „Odżywianie i rola suplementów diety w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia” zwróciła uwagę, że już obowiązują procedury dotyczące dopuszczenia do obrotu i reklamy suplementów, sprecyzowane w unijnych przepisach o żywności i żywieniu.

– Nieprzestrzeganie tych zasad powinno być ścigane z urzędu – podkreśliła. Jej zdaniem „wielu producentów dba o jakość suplementów” i cała branża zajmująca się ich produkcją nie może odpowiadać za to, co robią niektórzy wytwórcy.

Przewodnicząca rady naukowej Federacji Suplementów prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przekonywała z kolei, że nie można uważać, że suplementy diety są całkowicie niepotrzebne.
– U części osób z różnych powodów dochodzi do niedoborów niektórych składników, które można uzupełnić suplementami – tłumaczyła. Jako przykład podała powszechny w naszym społeczeństwie niedobór witaminy D, związany ze zbyt małym w naszej strefie geograficznej nasłonecznieniem w okresie od października do marca.

Irena Rej zwróciła uwagę jednak, że niektóre reklamy suplementów diety zbyt wiele obiecują. – Oszukuje się ludzi i szkodzi zdrowiu przez niektóre reklamy – podkreśliła. Jej zdaniem niedopuszczalne jest, żeby na opakowaniach suplementów diety umieszczana była informacja, że pomagają na konkretne choroby, na przykład chronią przed rakiem, odkwaszają organizm, leczą katar lub zespół niespokojnych nóg.

– Suplement diety czasami jest wskazany, ale może też szkodzić, szczególnie wtedy, kiedy jest stosowany w nadmiarze – podkreśliła Irena Rej.

Więcej na ten temat na stronach Gazety Prawnej.

Źródło: dziennik.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj