REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 października 2020

Przeprowadzanie szczepienia przez farmaceutę – jak to wygląda w Europie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W Europie, niektóre systemy opieki zdrowotnej, miały już kilka lat temu podkreślić znaczenie farmaceuty i apteki w osiąganiu takich celów, wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia, jak zwiększenie poziomu wyszczepialności wśród  obywateli.

Gdzie zaszczepimy się w aptece?

Obecnie, podawanie szczepień w aptece, możliwe jest w 8 krajach Unii Europejskiej. Jako pierwsza, zdecydowała się na to Portugalia, która rozpoczęła pilotażowy program już w 2007 roku. Jej śladem podążyły wkrótce Irlandia (2011), a także Wielka Brytania (2010). Ta ostatnia, zdając sobie sprawę z wagi poziomu wyszczepialności przeciw grypie podczas pandemii COVID-19, zdecydowała, tylko w tym roku, by podnieść poziom wynagrodzenia za  dokonywanie szczepienia w aptece.

Następna, najpierw z programem pilotażowym obejmującym 2 regiony (2017), była Francja, w której usługa szczepienia została  uruchomiona na terenie całego kraju w ubiegłym roku. Podobnie było w Danii, w której wystartowano w 2017 roku, i w której, w podczas kampanii szczepionkowej w sezonie 2020-21, gotowych do przeprowadzenia szczepień jest 380 aptek – w całym kraju, funkcjonować ma mniej niż 500 placówek aptecznych. Farmaceuci z Danii mogą także podawać szczepionkę przeciw pneumokokowemu zapaleniu płuc (Dania: w 2 tygodnie przeprowadzono w aptekach 120 tys. szczepień przeciw grypie).

REKLAMA

Niemcy i Litwa także

Do grupy tej przyłączyły się niedawno Niemcy, które w marcu 2020 zmieniły regulacje prawne, dając w ten sposób możliwość, na okres próbny, szczepienia setkom farmaceutów z regionów Nadrenia Północna-Westfalia, Saar oraz w Hamburgu. Szczepienia przeciwko grypie są możliwe od 1 listopada także na Litwie.

REKLAMA

Co więcej, w tym kraju, odpowiednie szkolenia farmaceutów, umożliwią im także szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, odrze, a także koronawirusowi, gdy taka szczepionka stanie się dostępna. Jako ostatnia, w gronie tym znalazła się natomiast Grecja (czytaj też: FIP: rządy mają publiczny obowiązek, by umożliwić lokalnym aptekom przeprowadzanie szczepień).

AM/federfarma.it

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych