REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 stycznia 2019

Przez 10 lat zebrano 20 ton niepotrzebnych leków

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W Lublinie już od dekady trwa akcja „Przynieś niepotrzebne leki do apteki”. Aktualnie bierze w niej udział 30 aptek. Ostatnio wyliczono, że przez 10 lat trwania akcji, zebrano prawie 20 ton przeterminowanych lub niepotrzebnych leków. Dzięki temu nie trafiły one do kosza lub kanalizacji…

– Wielu mieszkańców naszego miasta ma w domowej apteczce leki z przekroczoną datą ważności lub zbędne, których nie używa żaden z domowników. Leki to środki chemiczne, których nie powinniśmy wyrzucać do kosza na śmieci ani kanalizacji. Należy je też odpowiednio zutylizować – pisze serwis Lublin.pl.

Redakcja przypomina, że leki wyrzucone do kosza trafiają na składowiska śmieci. Tam natomiast mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt żerujących na odpadach lub dla ludzi, którzy wejdą w ich posiadanie. Dodatkowo zanieczyszczają środowisko też (czytaj więcej: Lek – odpad szczególnej troski?).

REKLAMA

Stały system zbiórki przeterminowanych lub niewykorzystanych leków funkcjonuje w Lublinie już dziesięć lat. Do tej pory udało się zebrać ich już prawie 20 ton. Przy czym tylko w samym tylko 2018 roku, lubinianie pozbyli się 3 271 kg niepotrzebnych leków.

REKLAMA

Zbędne leki można nieodpłatnie wrzucać do oznakowanych pojemników ustawionych w 30 aptekach w naszym mieście. Raz w miesiącu opróżnia je Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Lubinie.

Podobną akcję organizuje również Białystok. Jak wyliczono w latach 2008 do 2015 zebrano tam ponad 32 tony przeterminowanych leków (czytaj więcej: Białystok: „Przeterminowane leki przynieś do apteki”).

Problem z przeterminowanymi lekami w Częstochowie

Niedawno pisaliśmy o tym, że problem ze zbiórką przeterminowanych leków ma Częstochowa. W maju żadna z aptek oficjalnie nie przyjmowała takich odpadów. W Częstochowie od lat istnieje problem z utylizacją przeterminowanych leków. Już w 2011 roku temat ten poruszała Gazeta Wyborcza. Dziennikarze wyjaśnili wówczas, że apteki nie muszą przyjmować leków do utylizacji.

W rezultacie wiceprezydent Częstochowy Andrzej Szewiński zwrócił się do Częstochowskiej Izby Aptekarskiej o pomoc. Poprosił  o zorganizowanie w wybranych aptekach stałej zbiórki leków niepełnowartościowych. Uząd miasta zapewniał dostarczenie odpowiednich pojemników oraz ich odbiór po zapełnieniu (czytaj więcej: Władze Częstochowy proszą aptekarzy o odbieranie przeterminowanych leków).

Źródło: ŁW/lublin.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych