Przydałoby się zdyscyplinować apteki
Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja mieszkańca Poznania, który zwraca uwagę na problem z utylizacją odpadów medycznych. Twierdzi też, że apteki dystansują się od ich zbierania, a i nie wszystkie przyjmują leki przeterminowane. O jakie odpady medyczne chodzi autorowi petycji?
- W przypadku zwykłego obywatela byłyby to: zużyte gazy opatrunkowe, bandaże zwykłe (z dzianiny), zużyte igły i strzykawki, zużyte plastry opatrunkowe, zużyte paski testowe do pomiaru poziomu cukru we krwi, igły do wstrzykiwaczy i lancetów. Ogólnie rzecz biorąc cokolwiek co miało kontakt z raną, a więc krwią, wysiękiem ropy z rany i/lub z preparatem farmaceutycznym (maść, krem, żel, hydrożel oraz inne) - czytamy w petycji.
Autor zwraca uwagę, że krew jest materiałem biologicznym, który na zużytym pasku do pomiaru poziomu cukru, zużytym opatrunku (zwłaszcza, gdy długo sobie leży - dłużej niż 24-78 godzin), zużyta strzykawka/igła może być nośnikiem najróżniejszych zarazków, które w tym czasie się zdążyły rozwinąć na plamkach/ plamach krwi obecnych na wymienionych rzeczach.
W petycji jest też mowa o lekach przeterminowanych lub zużytych tylko częściowo. Nieodpowiednio potraktowane (wrzucone do odpadów zmieszanych lub rzucone po prostu na ziemię) będą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego, jak również dla zwierząt domowych i dzieci.
- Leki są przyjmowane w aptekach, ale niestety nie we wszystkich - twierdzi autor petycji. - Od zbierania odpadów medycznych apteki się dystansują i ich nie przyjmują. Jeszcze nie trafiłem na taką, która odebrałaby odpady medyczne ode mnie. Może odebrałyby, gdyby opakowanie było bezpieczne, tzn. znajdowały się w pojemniku na odpady medyczne.
Zdaniem autora petycji konieczna jest odpowiednia edukacja społeczeństwa w zakresie bezpiecznego pozbywania się odpadów medycznych.
- Przydałoby się zdyscyplinować apteki, by jednak odbierały zarówno leków przeterminowanych / nie do końca zużytych (niepotrzebnych, te którym minął termin na zużycie) jak również odpady medyczne wytworzone przez człowieka, pochodzące z opatrunków - twierdzi autor.
Więcej na ten temat na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Źródło: bip.mz.gov.pl

Komentarze
Witam
Witam
Intrygująca jest petycja pacjenta odnośnie odbierania przeterminowanych leków a także odpadów medycznych...
po pierwsze- jeśli przedstawiciele miast , powiatów ,gmin rozpoczną dobrą współpracę na poziomie finansowym(tzn . będą płacić za utylizację) to nie nie widzę przeszkód aby takie pojemniki były w każdej aptece
po drugie -odnośnie zbierania odpadów medycznych w aptekach, może lepszym pomysłem byłoby zanoszenie ich do sanepidu??...