Przydałoby się zdyscyplinować apteki | farmacja.pl

Przydałoby się zdyscyplinować apteki

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-06 11:30:22 /

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja mieszkańca Poznania, który zwraca uwagę na problem z utylizacją odpadów medycznych. Twierdzi też, że apteki dystansują się od ich zbierania, a i nie wszystkie przyjmują leki przeterminowane. O jakie odpady medyczne chodzi autorowi petycji?

- W przypadku zwykłego obywatela byłyby to: zużyte gazy opatrunkowe, bandaże zwykłe (z dzianiny), zużyte igły i strzykawki, zużyte plastry opatrunkowe, zużyte paski testowe do pomiaru poziomu cukru we krwi, igły do wstrzykiwaczy i lancetów. Ogólnie rzecz biorąc cokolwiek co miało kontakt z raną, a więc krwią, wysiękiem ropy z rany i/lub z preparatem farmaceutycznym (maść, krem, żel, hydrożel oraz inne) - czytamy w petycji.

Autor zwraca uwagę, że krew jest materiałem biologicznym, który na zużytym pasku do pomiaru poziomu cukru, zużytym opatrunku (zwłaszcza, gdy długo sobie leży - dłużej niż 24-78 godzin), zużyta strzykawka/igła może być nośnikiem najróżniejszych zarazków, które w tym czasie się zdążyły rozwinąć na plamkach/ plamach krwi obecnych na wymienionych rzeczach.

W petycji jest też mowa o lekach przeterminowanych lub zużytych tylko częściowo. Nieodpowiednio potraktowane (wrzucone do odpadów zmieszanych lub rzucone po prostu na ziemię) będą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego, jak również dla zwierząt domowych i dzieci.
- Leki są przyjmowane w aptekach, ale niestety nie we wszystkich - twierdzi autor petycji. - Od zbierania odpadów medycznych apteki się dystansują i ich nie przyjmują. Jeszcze nie trafiłem na taką, która odebrałaby odpady medyczne ode mnie. Może odebrałyby, gdyby opakowanie było bezpieczne, tzn. znajdowały się w pojemniku na odpady medyczne.

Zdaniem autora petycji konieczna jest odpowiednia edukacja społeczeństwa w zakresie bezpiecznego pozbywania się odpadów medycznych.

- Przydałoby się zdyscyplinować apteki, by jednak odbierały zarówno leków przeterminowanych / nie do końca zużytych (niepotrzebnych, te którym minął termin na zużycie) jak również odpady medyczne wytworzone przez człowieka, pochodzące z opatrunków - twierdzi autor.

Więcej na ten temat na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: bip.mz.gov.pl

Udostępnij

Komentarze

asiatko142017-09-06 13:59:02 September 06, 2017

Witam
Intrygująca jest petycja pacjenta odnośnie odbierania przeterminowanych leków a także odpadów medycznych...
po pierwsze- jeśli przedstawiciele miast , powiatów ,gmin rozpoczną dobrą współpracę na poziomie finansowym(tzn . będą płacić za utylizację) to nie nie widzę przeszkód aby takie pojemniki były w każdej aptece
po drugie -odnośnie zbierania odpadów medycznych w aptekach, może lepszym pomysłem byłoby zanoszenie ich do sanepidu??...

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj