REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 10 września 2020

Przykłady artykułów higienicznych dla chorych z problemami urologicznymi

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Problemy urologiczne to jedna z bardziej wstydliwych kwestii dla pacjentów. Najczęstszą dolegliwością jest nietrzymanie moczu (NTM). Szacuje się, że na tego typu przypadłość cierpi w Polsce ok. 6 mln osób. W większości przypadków dotyka ona kobiet. Trudno dokładnie ustalić częstość występowania nietrzymania moczu, ponieważ duży odsetek chorych nie przyznaje się do krępującego dla nich problemu. Na rynku dostępne są specjalne artykuły higieniczne poprawiające komfort życia osób zmagających się z NTM. Poniżej znajduje się kilka przykładów takich środków. 

(fot. shutterstock)

REKLAMA

Czym jest nietrzymanie moczu?

Jest to niezamierzone częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza, które odbywa się wbrew woli. Gromadzony w pęcherzu mocz może być zatrzymywany dzięki mięśniom dna miednicy. Odpowiedzialne są one za zaciskanie cewki moczowej. Podczas świadomego wydalania moczu, pod wpływem impulsu z mózgu, mięśnie dna miednicy rozkurczają się, a mięśnie pęcherza kurczą. Nieprawidłowość na jednym z tych etapów skutkuje nietrzymaniem moczu. Wyróżnia się następujące rodzaje NTM:

REKLAMA
 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy. Powoduje to bezwiedny wyciek moczu pod wpływem wzrostu ciśnienia w pęcherzu. Najczęściej ma to miejsce podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, czy śmiechu. Przyczynami mogą być ciąże i porody, menopauza, operacje ginekologiczne, wiek i otyłość.
 • Nietrzymanie moczu z naglącym parciem spowodowane jest nadmierną i nieprawidłową aktywnością mięśni pęcherza. Przyczyna takiego zachowania najczęściej nie jest znana (zespół nadreaktywnego pęcherza). Pęcherz kurczy się za wcześnie, zanim zostanie wypełniony. Pacjent odczuwa natychmiastową, silną potrzebę oddania moczu, następnie w ciągu kilku sekund dochodzi do jego wypływu. Może to nastąpić w skutek np. zmiany pozycji ciała, dźwięku lejącej się wody lub w trakcie orgazmu.
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia spowodowane jest przeszkodą w jego odpływie. Mocz wycieka bezwiednie, stale lub okresowo z wypełnionego, często rozciągniętego pęcherza. Najczęściej dotyczy mężczyzn z przerostem prostaty lub może być spowodowany rozwojem nefropatii zaporowej.
 • Przemijające nietrzymanie moczu może wystąpić u osób, które świadomie kontrolują opróżnianie pęcherza, a przyczyną wypływu moczu jest np. zapalenie pęcherza, przyjmowanie leków moczopędnych, napojów  zawierających kofeinę, alkoholu lub soków z owoców cytrusowych.

Dostępne artykuły higieniczne

Artykuły higieniczne dla osób z nietrzymaniem moczu to różnego rodzaju środki absorpcyjne. Dzięki odpowiedniej konstrukcji wchłaniają wypływający mocz w głębsze warstwy i ograniczają jego kontakt ze skórą, zmniejszają tym samym ryzyko podrażnień. Stosowane są pomocniczo w przebiegu choroby, w czasie oczekiwania na operację, w początkowym okresie leczenia farmakologicznego lub gdy nie przynosi ono efektów. Korzystanie z tych artykułów niweluje lęk związany z możliwością pojawienia się kłopotliwych sytuacji i poprawia komfort psychiczny pacjenta.  

By artykuły higieniczne spełniały swoje zadanie, powinny być odpowiednio dobrane. Należy uwzględnić stopień nietrzymania moczu, aktywność pacjenta, a także budowę ciała. Ze względu na to istnieje kilka rodzajów środków wchłaniających:

 • wkłady anatomiczne,
 • pieluchy anatomiczne,
 • pieluchomajtki,
 • majtki chłonne,
 • podkłady jedno- lub wielorazowe i prześcieradła.

Wkłady anatomiczne (urologiczne)

Dedykowane są dla osób z małym i średnim natężeniem NTM, które prowadzą aktywny tryb życia i są sprawne ruchowo. Mocz magazynowany jest przez materiał absorbujący. Wkładki posiadają najczęściej system ograniczania przykrego zapachu. W zależności od stopnia chłonności wyróżnia się odpowiednie rodzaje wkładek, np. „mini” mogą pochłonąć 100 ml, a „super” nawet ponad 500 ml. Kształt dopasowany jest do płci- dla kobiet są to wkładki (wyglądem przypominają podpaskę), dla mężczyzn kieszonki.

Pieluchy anatomiczne

Sprawdzą się u osób aktywnych, ze średnim lub dużym stopniem NTM. Pielucha ma możliwość wchłaniania nawet do 1800 ml moczu. Wygląda jak duża wkładka i posiada większą powierzchnię, która zabezpiecza przed przepuszczeniem moczu, a także kału. Dla wygody użytkowania można stosować ją razem ze specjalnymi, elastycznymi majtkami, które pozwolą utrzymać pieluchę w odpowiednim miejscu.

Pieluchomajtki

Znajdą zastosowanie u chorych z bardzo dużym stopniem NTM. Przeznaczone są dla osób leżących lub mogących nieświadomie usunąć zwykłą pieluchę. Trzymają się one na wysokości bioder za pomocą taśmy lub przylepców. Dostępne są różne rozmiary i poziomy chłonności. 

Majtki chłonne

Są cieńsze od opisanych wcześniej pieluch i pieluchomajtek, ale posiadają bardzo dużą chłonność. Zakłada się je jak zwykłą bieliznę, przez co są bardzo wygodne w użyciu. W kroku posiadają wkład chłonny.

Podkłady jedno- lub wielorazowe i prześcieradła

Przeznaczone są do zabezpieczenia materaca. Nie przepuszczają moczu, ale nie zatrzymują go w głębszych warstwach materiału, przez co nie ma możliwości izolacji moczu od skóry. Dostępne są w różnych rozmiarach. Podkłady do wielokrotnego użytku i prześcieradła nadają się do prania.

Ochrona skóry

Warto także pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji okolic intymnych, by zapobiec podrażnieniom skóry i infekcjom. Skóra pozostająca w długim kontakcie z moczem traci funkcje ochronne. Prowadzi to do powstania stanów zapalnych, ran lub odleżyn. Dlatego bardzo istotna jest regularna wymiana środków higienicznych, by nie dopuścić do zalegania moczu oraz właściwa ochrona skóry. Zaleca się stosowanie preparatów niewymagających spłukiwania wodą. Warto wybierać produkty z neutralnym pH dla skóry, które nie zawierają mydła. Dostępnych jest wiele środków m.in.: pianki lub kremy do mycia, jednorazowe gąbki i chusteczki nasączone środkiem myjącym, a także preparaty wielofunkcyjne, które dodatkowo natłuszczają skórę, odbudowując jej barierę lipidową.

U osób nieposiadających podrażnień doskonale w pielęgnacji sprawdzą się emolienty. Są to delikatne środki myjące, zapewniające właściwe nawilżenie skóry. Pacjenci zmagający się z intensywnym NTM powinni stosować dodatkowo kremy barierowe, które zabezpieczają skórę przed szkodliwym wpływem moczu. Gdy pojawią się zmiany skórne (uszkodzenie naskórka, krwiaki) należy sięgnąć po preparaty zmniejszające przepuszczalność naczyń włosowatych oraz o właściwościach osuszających, a następnie powrócić do natłuszczania skóry.

Artykuły higieniczne nie rozwiązują problemu!

Należy pamiętać, że artykuły higieniczne to jedynie pomoc dla zmagających się z problemami urologicznymi. Nietrzymanie moczu zawsze stanowi nieprawidłowy objaw, z którym należy zgłosić się do lekarza. Chorzy mogą szukać pomocy u lekarza rodzinnego, ginekologa lub urologa. Leczenie zależy od typu i przyczyny dolegliwości. Często polega na poddaniu się zabiegowi operacyjnemu. Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie dna miednicy. Zmiana stylu życia również może korzystnie wpłynąć na przebieg choroby. Warto zmniejszyć spożycie alkoholu i kofeiny, zredukować masę ciała w przypadku nadwagi, ograniczyć przyjmowanie płynów przed spotkaniem lub snem.

Autor: Monika Pogodzińska

Bibliografia: 

 1. Adamczuk J. i wsp. Czy nietrzymanie moczu to choroba cywilizacyjna? Probl Hig Epidemiol 2011, 92(3): 382-386
 2. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/66339,nietrzymanie-moczu-przyczyny
 3. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu
 4. http://ntm.pl/#
 5. https://www.seni24.pl/podklady-i-przescieradla-wielorazowe/ 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych