REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 26 września 2019

Publiczny producent leków – propozycje Lewicy

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W rozmowie z Polityką Zdrowotną Jerzy Przystajko, farmaceuta i kandydat Lewicy do Sejmu przedstawił propozycje zażegnania kryzysu lekowego. Jego zdaniem potrzebne są konkretne rozwiązania. Jakie?

Jak wiadomo, od pewnego czasu Polska zmaga się z brakami podstawowych leków. Podobne problemy występują w całej UE oraz w USA. J. Przystajko twierdzi, że rozwiązania, które pomogłyby długofalowo zapewnić Polsce bezpieczeństwo lekowe rzadko brane są pod uwagę. Ponadto konieczna jest zmiana podejścia do produkcji leków (czytaj również: Kandydat KO na ministra zdrowia – większa rola farmaceuty).

Świat stawia na własne leki

Farmaceuta mówi też, że tzw. miękkie narzędzia nie wystarczą, by rozwiązać problem braków leków. Na całym świecie w ostatnim czasie pojawiają się odważne pomysły (czytaj również: Rodzima produkcja leków – na to warto postawić). Francja wyszła z inicjatywą stworzenia unijnego producenta leków. Lider opozycji w Wielkiej Brytanii, Jeremy Corbyn uważa, że państwowa produkcja leków to sposób na zapewnienie dostaw i obniżenie cen – komentuje kandydat Lewicy.

REKLAMA

Natomaist Labour w swoim programie proponuje system oparty na rozprzężeniu cen leków i zachęt do innowacji. Przystajko dodaje, że w Stanach Zjednoczonych już dziś powstają producenci leków, działający w formule non-profit. USA szykuje się też do państwowej produkcji leków podstawowych, w tym insulin (czytaj również: PZPPF: produkcja leków w Polsce to już konieczność).

REKLAMA

Co z Polską?

W Polsce mamy podobne problemy i warto debatować o ich rozwiązaniu. Lewica proponuje inwestycję w publicznego producenta leków podstawowych połączoną z wspieraniem krajowych producentów. W ten sposób możemy zapewnić Polsce długofalowe bezpieczeństwo lekowe. Wierzę, że uda się przekonać do tego rozwiązania opinię publiczną i polski Sejm. I że w Polsce przyszłości dzięki temu zapomnimy, co znaczy niedostępność podstawowych leków w aptekach – podkreśla polityk.

Źródło: IK/politykazdrowotna.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych