Pytania o rynek apteczny do MZ | farmacja.pl

Pytania o rynek apteczny do MZ

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-24 09:58:43 /

Posłowie Iwona Michałek i Grzegorz Piechowiak pytają Ministra Zdrowia o sytuację na rynku aptecznym i weryfikację doniesień prasowych, z których wynika, że małe, rodzinne apteki przegrywają ekonomiczną konkurencję z dużymi koncernami.

- Z doniesień medialnych wynika, że środowisko aptekarskie, którego znaczącą cześć stanowią małe i rodzinne apteki przegrywa ekonomicznie z wielkimi konkurencyjnymi koncernami farmaceutycznymi, które lokalizują swoje apteki w drogich i komercyjnie pożądanych lokalizacjach m.in. w galeriach handlowych – pisze dwójka posłów PiS. - Z uwagi na powyższe, że polskie rodzinne apteki nie wytrzymują ekonomicznie konkurencji z aptekami prowadzonymi przez kapitał zagraniczny doszło w ostatnim czasie do likwidacji wielu aptek, a także pogorszenia opłacalności wielu z funkcjonujących dotychczas na rynku, w szczególności w małych miastach i miejscowościach czy punktów aptecznych na wsiach.

Iwona Michałek i Grzegorz Piechowiak zwracają uwagę, że wielu aptekarzy z nadzieją oczekuje ostatecznego wprowadzenia zmian w zasadach funkcjonowania rynku farmaceutycznego, co przyczyni się do repolonizacji rynku aptekarskiego w Polsce.

Dwójka posłów poprosiła Ministra Zdrowia o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Ile aktualnie zarejestrowanych jest aptek bądź sieci aptecznych, będących własnością kapitału zagranicznego? Jaka jest ich forma organizacyjna – spółka, jednoosobowa działalność? Jak to odnosi się do całego rynku farmaceutycznego w Polsce tj. do całego rynku aptek ?
2. Czy resort posiada dane o wynikach finansowych poszczególnych rozgrywających podmiotów prowadzących apteki na Polskim rynku?

3. Ile aptek zlikwidowano w ostatnim czasie, w tym punktów aptecznych na wsi?

4. Jak kształtuje się ekonomiczna sytuacja aptek na wsi i w małych miastach?

5. Jakie stanowisko w procesie procedowania nad zmianami zasad funkcjonowania rynku farmaceutycznego wyraziło środowisko aptekarskie tj. Naczelna Rada Aptekarska w Warszawie?

Źródło: Biuro Poselskie Grzegorza Piechowiaka

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj