REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 14 sierpnia 2019

PZPPF dementuje: RTR to oczekiwane rozwiązanie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego odniósł się do plotek na temat niechęci branży farmaceutycznej do wprowadzenia Refundacyjnego Trybu Rozwojowego. Jest wręcz przeciwnie – to bardzo oczekiwane narzędzie, które pozwoli na zwiększenie produkcji leków w Polsce.

Jak tłumaczy Związek, to zrozumiałe, że firmy, które nie inwestują w Polsce, a tylko sprzedają na naszym rynku leki, nie chcą, by preferować dostawców krajowych. Jednak krajowi producenci leków – zarówno firmy polskie, jak Polfa Tarchomin, Adamed i Polpharma, jak i zagraniczne typu Mylan, Servier, Sandoz czy Teva, które zainwestowały w Polsce, oczekują, że rząd i Parlament będą wspierać ich działalność gospodarczą. Tym bardziej że wiele unijnych krajów wprowadziło instrumenty stymulujące produkcję leków na terenie swojego kraju (czytaj więcej: PZPPF: produkcja leków w Polsce to już konieczność).

Ceny leków nie powinny być wyższe

„Ostatni kryzys lekowy udowodnił, że w interesie bezpieczeństwa lekowego polskich obywateli należy jak najszybciej zachęcić producentów do zwiększenia produkcji leków i substancji czynnych w Polsce, a także przenoszenia jej do naszego kraju” – czytamy w stanowisku PZPPF. Wcale też nie chodzi o to, by podwyższać ceny leków (czytaj również: Polskie leki powinny przeważać na listach refundacyjnych). Raczej Ministerstwo Zdrowia nie powinno zmuszać krajowych przedsiębiorców do ich obniżania do poziomu uniemożliwiającego budowanie kapitału inwestycyjnego warunkującego rozwój.

REKLAMA

Refundacyjny Tryb Rozwojowy w ramach środków przeznaczanych na refundację leków może stymulować rozwój produkcji leków w Polsce. Wprowadzenie tego rozwiązania zostało zapisane w przyjętej przez rząd „Polityce Lekowej Państwa na lata 2018–2022” jako narzędzie realizacji rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego.

REKLAMA

Polacy chcą krajowych leków

Jak się okazuje, wdrożenie instrumentów rozwijających produkcję leków w Polsce popierają nie tylko pracodawcy oraz związki zawodowe, ale także większość Polaków. Badania CIVITA Polska z kwietnia tego roku pokazują, że coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach. Wśród obawiających się aż 74% doświadczyło takiej sytuacji (czytaj również: PZPPF: zamiana leków leży w kompetencjach farmaceutów).

Prawie 85% badanych uważa, że polski rząd powinien wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego, bo produkcja leków w kraju jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego.

Źródło: IK/PZPPF

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych