REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 stycznia 2019

Q&A na temat medycznej marihuany

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Czy marihuana jest lekiem? Kto będzie mógł przepisywać medyczną marihuanę? Jakie schorzenia będą leczone za jej pomocą? Na te oraz inne pytania odpowiedział mgr farm. Łukasz Waligórski, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz redaktor naczelny serwisu MGR.FARM – Jestem Farmaceutą w rozmowie dla Noizz.pl.

Jak mówi Ł. Waligórski, surowiec konopi medycznej to lek z kategorii „N”, czyli lek narkotyczny. Leki narkotyczne stosowane są na ogół w medycynie paliatywnej. Przykładami takich preparatów są: morfina, kodeina, fentanyl. Leki w tej kategorii należy w aptece przechowywać w sejfie (czytaj więcej: Medyczna marihuana musi dać się lubić).

Kto będzie mógł przepisywać medyczną marihuanę?

Teoretycznie każdy lekarz w Polsce ma do tego uprawnienia. Jednak, jak mówi farmaceuta, taki specjalista musi posiadać bloczek recept Rpw, służący do wypisywania leków o statusie „N”. Nie każdy lekarz posiada takie recepty, bo nie każdy tego potrzebuje. Posiadanie takiego bloczka wiąże się z dodatkową ewidencją.

REKLAMA

Lekarze pierwszego kontaktu z reguły nie posiadają bloczka Rpw. Raczej dysponują nim specjaliści medycyny paliatywnej, psychiatrzy lub onkolodzy. Zatem, zdaniem eksperta, nie będzie tak łatwo z dostępem do medycznego suszu z konopi (czytaj więcej: Preparaty z marihuaną tak, ale rozsądnie).

REKLAMA

Jakie są schorzenia będą leczone medyczną marihuaną?

Łukasz Waligórski wyjaśnił, że obecna w Polsce marihuana nie ma Charakterystyki Produktu Leczniczego. Zatem żaden dokument wprost nie reguluje tego, na co można go przepisywać. Jest to po prostu składnik do wykonywania leków w aptekach, o których zastosowaniu decyduje lekarz. A o liście wskazań lekarze dowiadują się na szkoleniach, które organizuje dla nich Polish Institute of Medical Cannabis. Szkolenia grupowe dla lekarzy mają ruszyć wkrótce (czytaj więcej: W grudniu ruszą pierwsze szkolenia dla farmaceutów z medycznych konopi).

Trwają też już szkolenia dla farmaceutów, którzy dowiadują się m.in. jak wyglądają recepty, w jaki sposób pacjentowi przygotowywać i wydawać ten lek. Recepty najpewniej będą przepisywane przede wszystkim osobom cierpiącym na tak poważne choroby, jak: zespół Tourette’a, choroba Parkinsona, nowotwory, lekooporna padaczka czy jaskra. Nie wiadomo, czy osoby cierpiące na łagodniejsze, ale dokuczliwe schorzenia np. migrenę, także będą mogły z niej skorzystać. Jak tłumaczy ekspert, prowadzone są również badania dotyczące zastosowania medycznych konopi w leczeniu depresji. (czytaj więcej: Dlaczego medyczna marihuana nie służy do palenia?).

Jaki będzie koszt medycznej marihuany?

Koszt wyniesie pomiędzy 60 a 70 zł za gram. Dostępne są opakowania 5- lub 10-gramowe. Sporo kontrowersji wśród farmaceutów budzi też nałożenie na ten surowiec stawki VAT 23%, podczas gdy inne surowce mają stawkę 8%. To niestety też wpływa na cenę.

W jakich aptekach można kupić medyczną marihuanę?

Jak mówi Ł. Waligórski, teoretycznie każda apteka w Polsce może zaopatrzyć się w medyczną marihuanę. Jednak ze względu na to, że jest to nowinka, do tego bardzo droga i wciąż rzadko przepisywana metoda leczenia, raczej obecnie jest niewiele aptek, które mają ją w swoim asortymencie. Jedną z nich jest na pewno apteka w Śremie.

Surowiec jest też dość drogi, tak więc jest to spory koszt, jeżeli chodzi o inwestycję ze strony apteki. Jeśli pacjent będzie miał receptę na taki lek, to nie otrzyma go „od ręki”. Jednak każda apteka zasadniczo powinna sprowadzić taki lek dla pacjenta i zgodnie z prawem ma obowiązek zapewnić jego dostępność w umówionym terminie. Na ten moment dystrybutor (Spectrum Cannabis) podpisał umowę z jedną hurtownią w Polsce (Pharma Point), która zajmuje się dystrybucją i dostarczaniem tego surowca do aptek. Sprowadzenie preparatu prawdopodobnie zajmie jeden lub dwa dni.

Czy przepisywana medyczna marihuana będzie psychoaktywna?

Głównymi i najlepiej przebadanymi składnikami medycznej marihuany są THC (psychoaktywny) i CDB (bez właściwości psychoaktywnych). To one są decydujące w procesie medycznym. Proporcje będą następujące: THC 19% +/- 10%, CBD < 1%. Raczej są to proporcje nieatrakcyjne dla osób, które chcą używać tego specyfiku w sposób rekreacyjny.

Źródło: IK/noizz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych