REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 25 marca 2019

quiz – pesel

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Artykuł quiz – pesel pochodzi z serwisu recepty.edu.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 6 lutego 2020

Emolienty pomocą dla suchej skóry dorosłego i dziecka

REKLAMA

Skóra człowieka jest największym narządem w jego organizmie. Pełni ona wiele istotnych funkcji, które bezpośrednio wpływają na jego homeostazę. Z tego względu tak istotna jest jej właściwa pielęgnacja od pierwszych dni życia. Składa się na nią nie tylko dbanie o higienę skóry, ale i także unikanie wszelkich czynników zewnętrznych, które mogą mieć szkodliwy wpływ na jej stan i nawodnienie. W związku z tym należy powziąć wszelkie działania profilaktyczne mające na celu uniknięcie jej wysuszenia, a co za tym idzie zaburzenie jej prawidłowego funkcjonowania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Budowa i funkcje skóry

Skóra zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej, a także zlokalizowanej pod tą drugą tkanki podskórnej. Naskórek dzieli się na 5 warstw, jednak najistotniejsza z punktu widzenia utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry jest warstwa rogowa, która odpowiada za odparowywanie wody z jej powierzchni. Skóra właściwa jest odpowiedzialna za odżywianie pozostałych warstw skóry, a także przybytków, które z niej wyrastają, takich jak włosy czy gruczoły. Natomiast tkanka podskórna oprócz pełnienia funkcji odżywczych jest również odpowiedzialna za termoregulację.

Pełny rozwój skóry człowieka trwa do 3. roku życia. Noworodki oraz niemowlęta mają nawet do 5 razy cieńszy naskórek niż to ma miejsce w przypadku dorosłego człowieka. Ponadto ich warstwa rogowa składa się z luźno ułożonych komórek, a nie ze ściśle ze sobą przylegających jak w przypadku skóry w pełni rozwiniętej. Z tego względu jest ona znacznie bardziej narażona na przenikanie przez nią szkodliwych czynników, w tym patogenów. Co więcej, gruczoły potowe i łojowe nie są w pełni wykształcone, a co za tym idzie nie wytwarzają wystarczającej ilości wydzielin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania płaszcza lipidowego. Znajduje się on na powierzchni naskórka i do jego głównych funkcji należy prawidłowe nawodnienie skóry.

REKLAMA

Skóra pełni bardzo dużo ważnych funkcji dla organizmu człowieka. Przede wszystkim jest ona ochroną dla narządów wewnętrznych, a także stanowi barierę dla zewnętrznych czynników środowiskowych, takich jak patogeny, toksyny czy alergeny. Odpowiada ona również za utrzymanie prawidłowej temperatury całego organizmu, produkowanie wydzielin przez gruczoły oraz za reagowanie na bodźce zewnętrzne.

REKLAMA

Czynniki zaburzające prawidłowe funkcjonowanie skóry

Na co dzień skóra człowieka jest narażona na wiele czynników zewnętrznych, które zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie. Najbardziej wrażliwy na działanie tych bodźców jest płaszcz lipidowy. Ogromny wpływ na jego skład, a co za tym idzie prawidłowe funkcjonowanie ma temperatura i wilgotność otoczenia, w którym przebywa człowiek. Stąd tak istotne jest unikanie długiej ekspozycji skóry na działanie skrajnych wartości temperatur oraz dbanie o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których aktualnie się przebywa.

Co więcej, na wysuszanie skóry wpływ ma również nadmierne promieniowanie UV, które inicjuje powstawanie wolnych rodników w skórze, mających na nią destrukcyjny wpływ. Zwiększone ryzyko wysuszenia skóry mają ponadto osoby, u których występują takie choroby, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i inne choroby dermatologiczne.

Nieprawidłowa, codzienna pielęgnacja skóry

Podrażnienie skóry przez działanie czynników zewnętrznych, a do tego niewłaściwa jej codzienna pielęgnacja ma niewątpliwy wpływ na zaburzenie funkcjonowania płaszcza lipidowego. Stosowanie do codziennej higieny środków zawierających substancje konserwujące, zapachowe, barwniki, alkohole, SLS-y czy parabeny sprawia, że skóra jest narażona na ciągłe podrażnienia i dodatkowe wysuszenie. Z tego względu zaleca się, aby osoby podatne na wystąpienie suchości skóry stosowały do codziennej higieny produkty pozbawione wyżej wymienionych składników, które dodatkowo mają neutralne pH. Ponadto należy stosować środki natłuszczające skórę oraz odbudowujące i chroniące przed uszkodzeniem jej naturalny płaszcz lipidowy. Co bardzo istotne, osuszanie skóry po kąpieli nie powinno polegać na jej pocieraniu, tylko na delikatnym przykładaniu do niej ręcznika.

Wyżej wymienione zalecenia są bezwzględnie wskazane dla dzieci poniżej 3. roku życia, u których jak już zostało wcześniej wspomniane skóra nie jest w pełni rozwinięta. Ponadto nie zaleca się kąpać dzieci w tym wieku więcej niż 2–3 razy w tygodniu, a to ze względu na ryzyko usuwania i tak nie do końca rozwiniętego płaszcza lipidowego. Co istotne, w trakcie kąpieli należy pilnować, aby temperatura wody oscylowała w granicach 37°C, gdyż wyższa powoduje wysuszenie skóry. Ważne jest ponadto, aby kąpiel nie trwała dłużej niż kilka minut. Natomiast codzienna higiena dziecka powinna polegać na usunięciu kurzu, potu, wydzielin ciała czy resztek pokarmu przy pomocy wilgotnych wacików bądź chusteczek. Dla zachowania właściwego składu płaszcza lipidowego i ochronie przed jego usunięciem istotne jest ponadto stosowanie emolientów.

Emolienty w codziennej pielęgnacji skóry

Emolienty są zalecane do stosowania dla osób dorosłych podatnych na wysuszanie skóry oraz dla dzieci i niemowląt, u których nierozwinięty płaszcz lipidowy nie zapewnia utrzymania właściwego jej nawodnienia. Zadaniem tego typu produktów jest przede wszystkim ograniczenie utraty wody z warstwy rogowej naskórka oraz odbudowanie biofilmu hydrolipidowego na jej powierzchni. Z tego względu w składzie emolientów można znaleźć humektanty, które są substancjami bardzo silnie higroskopijnymi, stąd mają silne właściwości wiążące wodę z otoczenia. Najczęściej w preparatach emolientowych występują takie humektanty, jak mocznik, glicerol, kwas mlekowy, mleczany, kwas hialuronowy. Składnikami emolientów, które natomiast odpowiadają za odbudowywanie płaszcza lipidowego, są najczęściej takie substancje, jak cholesterol, trójglicerydy, ceramidy oraz oleje zawierające w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, np. olej z wiesiołka.

Natomiast za hamowanie parowania wody z naskórka odpowiadają substancje okluzyjne, które nie wchłaniają się przez niego do wnętrza skóry. Do ich działania należy przede wszystkim tworzenie swoistego filmu na powierzchni naskórka, który uniemożliwia odparowywanie wody z organizmu. Działanie takie posiadają woski, oleje silikonowe oraz mineralne, z których najczęściej w składzie emolientów występuje parafina. Należy ona do najdłużej stosowanych substancji recepturowych, które są obecne w Farmakopei Polskiej. Charakteryzuje się małą reaktywnością chemiczną, dzięki czemu wykazuje dużą stabilność i trwałość. Oprócz tworzenia wcześniej wspomnianego filmu na powierzchni naskórka, parafina dzięki zjawisku okluzji ciągłej umożliwia przedostawanie się stosowanych składników aktywnych do wnętrza skóry. Dzięki swoim właściwościom parafina nie tylko ogranicza utratę wody przez naskórek, ale i sprawia, że jego powierzchnia staje się miękka, gładka i natłuszczona.

Nadmiernie wysuszona skóra może prowadzić do tworzenia się na jej powierzchni pęknięć, podrażnień, uszkodzeń mechanicznych, a nawet nadżerek, dlatego może to wpływać na zwiększone ryzyko pojawienia się infekcji, a także alergii. Stąd warto mieć na uwadze, że odpowiednia pielęgnacja skóry nie tylko zapewnia jej prawidłowe funkcjonowanie, ale ma wpływ na zachowanie w zdrowiu całego organizmu, w tym ochronę przed rozwojem chorób dermatologicznych (np. atopowego i łojotokowego zapalenia skóry).

 Literatura:

  1. Sikorska M., Nowicki R., Wilkowska A. Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, Alergologia Polska, 2015, 2 (4): 158–161.
  2. Nowicki R. i wsp. Atopic dermatitis: current treatment guidelines. Statement of the experts of the Dermatological Section, Polish Society of Allergology and the Allergology Section, Polish Society of Dermatology, Postępy dermatologii i alergologii, 2015, 32 (4): 239–249.
  3. Kulawik-Pióro A., Lament E. Nowoczesne środki ochrony skóry, Inż. Ap. Chem. 2015, 54 (2): 38–39.
  4. Barczykowska E., Panek P., Grabińska M., Kurylak A. Morfologiczno- czynnościowe uwarunkowania pielęgnacji skóry noworodka i małego dziecka, Medical and Biological Sciences, 2015, 29 (3): 5–13.
  5. Kamińska E. Pożądane i niepożądane składniki kosmetyków dla niemowląt i dzieci, Dermatologia Dziecięca, 2011, 1: 39–50.
  6. Ruszkowska L. Pielęgnacja skóry u dziecka zdrowego oraz w wybranych dermatozach, Dermatologia Dziecięca 2013, 3(1): 29–34.
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych