Rada Osiedla sprzeciwia się likwidacji apteki przy Nowym Świecie | farmacja.pl

Rada Osiedla sprzeciwia się likwidacji apteki przy Nowym Świecie

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-30 12:43:11 /

Doniesieniami o groźbie likwidacji zabytkowej apteki przy Nowym Świecie zajęła się lokalna Rada Osiedla. Dzisiaj stanowczo sprzeciwiła się ona planom przekształcenia jedynej, cudem ocalałej historycznej apteki w stolicy w sklep monopolowy.

Uchwała została przekazana przez Przewodniczącego Zarządu Osiedla, członka Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, na ręce Burmistrza oraz Przewodniczącego Rady Dzielnicy Śródmieście. MJN będzie także apelować do Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki o stanowczość w tej sprawie.

- W Warszawie funkcjonuje bardzo niewiele lokali użytkowych, których przeznaczenie i kształt przetrwały dłużej niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat – pisze Stowarzyszenie Miasto Jest nasze. - Z wiadomych przyczyn nie posiadamy zabytkowych lokali z czasów przedwojennych. W tym przypadku mamy za to do czynienia z sytuacją absolutnie unikalną – dekoracje stiukowe zaprojektowane przez Henryka Marconiego i neogotyckie meble przetrwały cudem dwie wojny światowe, a apteka działa nieprzerwanie od 165 lat!
Funkcjonująca od 1851 roku Apteka Mutniańskich, jako jedna z niewielu na ziemiach polskich, posiadała własne laboratorium analityczne i z powodzeniem pod koniec XIX wieku konkurowała z sąsiedzką apteką Towarzystwa Zwolenników Homeopatii. Jej wieloletni właściciel Michał Mutniański (1845-1935), odznaczony orderem Polonia Restituta, był osobą zasłużoną dla polskiej farmaceutyki. Chemik, propagator stosowania nawozów mineralnych do hodowli roślin lekarskich, był także autorem prac naukowych i publicystycznych m.in. dotyczących reformy zawodu aptekarza oraz popularnego poradnika dotyczącego pędzenia wina i miodów pitnych.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze stara się propagować „miejską politykę historyczną”, której fundamentem jest ochrona również w ten sposób rozumianego lokalnego dziedzictwa kulturowego. - Wierzymy, że na tak unikalnej warszawskiej historii uda się najemcom zbudować dobry brand i z powodzeniem konkurować z aptecznymi sieciówkami – twierdzi MJN.

Źródło: facebook.com/miastojestnasze/

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj