Rada powiatu kontra aptekarze | farmacja.pl

Rada powiatu kontra aptekarze

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-27 09:38:20 /

Władze powiatu uznały, że dyżury nocne i świąteczne powinny pełnić tylko apteki z miasta Golub-Dobrzyń. W rezultacie w uchwale z końca grudnia zeszłego roku do dyżurów wyznaczono 8 aptek z 13 funkcjonujących w powiecie. Ich właściciele zaprotestowali...

W powiecie Golubsko-Dobrzyńskim apteki dyżurują, łącznie tylko 15-16 dni w miesiącu. I to nie tak, jak zapisano w majowej uchwale rady powiatu. A to dlatego, że w uchwale z końca grudnia zeszłego roku do dyżurów wyznaczono 8 aptek z Golubia-Dobrzynia z 13 funkcjonujących w powiecie.

- Informacje o dyżurach wywieszone są w każdej aptece – informuje kierownik jednej z aptek (woli pozostać anonimowy) i wyjaśnia: - My nie chcemy się migać od tego obowiązku. Chcemy tylko, by podział był sprawiedliwy oraz możliwy do wypełnienia. Gdyby rada powiatu uwzględniła nasze oczekiwania, każda apteka pracowałaby tylko dwie noce w miesiącu. Tymczasem rozkład zwiększa naszą pracę do 4-5 dni w miesiącu.

Farmaceuta przypomina, że apteki i tak nie prowadzą sprzedaży leków ratujących życie, bo te podawane są w szpitalach na Specjalistycznych Oddziałach Ratunkowych. Sprawa podjętej uchwały trafiła do sądu administracyjnego, niemniej nie zwalnia to aptekarzy z jej stosowania.W kwietniu, w związku z planowaną likwidacją jednej z aptek, właściciele pozostałych zwrócili się do powiatu o nowy podział dyżurów, tym razem uwzględniający pracę także placówek spoza miasta, a więc np. w Kowalewie czy Zbójnie. Wspólnie przygotowano propozycję podziału dyżurów placówek tak, by każda miała takowy 2 dni w miesiącu. Problem w tym, że radni nie przyjęli uchwały. Na kolejnych posiedzeniach uznali, że dyżury w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy winny pełnić tylko apteki, które znajdują się na terenie Golubia-Dobrzynia, a dyżury podzielono między 8 aptek. Skąd taka decyzja? W uzasadnieniu uchwały czytamy, że przyjęcie takiego rozwiązania jest zgodne z prawem farmaceutycznym, które kładzie nacisk na to, by apteki były „dostosowane do potrzeb ludności” oraz „zapewniały dostępność świadczeń”.

Samorząd powiatu uchwałę przyjął mimo negatywnej opinii Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy (nie jest ona wiążąca dla powiatu), która wskazała, że projekt nierówno traktuje podmioty gospodarcze. Niemniej wydaje się, że wpływ na decyzję radnych miało nie tylko centralne położenie Golubia-Dobrzynia, ale i umiejscowienie tu nocnej przychodni. Zresztą podobnie do tematu podchodzą inne samorządy.

Więcej na ten temat pisze [url=Czytaj więcej: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/golub-dobrzyn/a/rada-powiatu-kontra-aptekarze-z-golubiadobrzynia-kto-cierpi-na-konflikcie,12521370/]Gazeta Pomorska[/url].

Źródło: pomorska.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj