REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 4 września 2018

Radni boją się wejść do apteki, bo „dostaną kopa”

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

„To jest jakiś horror. Jak wejdziesz do apteki i rozpoznają Cię, że jesteś radnym powiatowym, to dostaniesz kopa – skarżył się niedawno radny Michał Karalus, Rady Powiatu Pleszewskiego. To pokłosie kolejnej już próby uchwalenia harmonogramu dyżurów na terenie tego powiatu. Ostatnia uchwała to efekt zalecenia wojewody…

W sierpniu radni powiatowi ustalili więc nowy, czwarty z kolei rozkład pracy aptek ogólnodostępnych na rok 2018 (fot. Shutterstock)

Pod koniec ubiegłego roku Rada Powiatu w Pleszewie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu pleszewskiego w 2018 roku. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann w swoim rozstrzygnięciu nadzorczym orzekł jednak nieważność uchwały ze względu na istotne naruszenie prawa. Stwierdził, że podjęta przez Radę Powiatu uchwała nie zabezpiecza w pełni interesu mieszkańców i wprost wskazał jak harmonogram powinien wyglądać. Jego zdaniem apteki powinny dyżurować przez całą noc (czytaj więcej: Wojewoda unieważnił uchwałę w sprawie harmonogramu dyżurów aptek).

REKLAMA

W rezultacie Rada Powiatu w Pleszewie przygotowała nową uchwałę, w której zobowiązała pleszewskie apteki do całodobowych dyżurów w formacie tygodniowym. To rozwiązanie spotkało się z ostrym protestem tamtejszych aptekarzy (czytaj więcej: Aptekarze przeciwko dyżurom: Nie da się pracować 24 godziny na dobę!).

REKLAMA

Dwa miesiące temu Wojewoda Wielkopolski jednak po raz kolejny unieważnił uchwałę Radu Powiatu w Pleszewie. Tym razem uznał, że wyznaczenie do pełnienia całodobowych dyżurów wyłącznie aptek z miasta Pleszewa, nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców z pozostałych gmin tego powiatu (czytaj więcej: Jedna apteka dyżurująca to za mało? Wojewoda znowu unieważnia uchwałę w Pleszewie).

W sierpniu radni powiatowi ustalili więc nowy, czwarty z kolei rozkład pracy aptek ogólnodostępnych na rok 2018. Dyskutując na tym temat Radni podkreślali, że mają już tego tematu powoli dość.

– To jest jakiś horror. Ja wejdziesz do apteki i rozpoznają Cię, że jesteś radnym powiatowym, to dostaniesz kopa. Moja zaprzyjaźniona farmaceutka pyta się czemu za mojej kadencji był spokój i chce wiedzieć, co ten Lis tam wyprawia – cytuje radnego Michała Karalusa, portal Nasze Miasto Pleszew.

Przewodniczący Komisji Zdrowia Leopold Lis, miał stwierdzić, że skoro radny Karalus boi się chodzić do apteki, to powinien zrezygnować z funkcji radnego. Ostatecznie za nową uchwałą zagłosowało 11 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu.

Zaproponowany rozkład wyznaczenia dyżurów ma obowiązywać od 1 września 2018 roku do końca roku. Projekt zakłada tygodniowy, całodobowy system dyżurowania, przy czym dyżur ma pełnić jedna apteka w mieście i równolegle jedna apteka w gminie według ustalonego harmonogramu. W związku powyższym 14 aptek w Pleszewie ma funkcjonować według ustalonego już wcześniej harmonogramu, a 7 aptek w gminach dyżurować będzie kolejno. Apteki w mieście dyżurować będą ok. 4 razy w roku, a apteki w gminach ok. 8 razy.

Dyżury powinny być pełnione od poniedziałku do piątku i w niedzielę od godz. 21:00 – 8:00, w soboty od godz. 20:00 – 8:00 oraz w święta ustawowe od godz. 8:00 do 8:00 dnia następnego.

Pleszewscy aptekarze już zapowiadają protest przeciwko uchwale.

Źródło: Nasze Miasto Pleszew

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych