Radziwiłł: Nie chcemy, żeby apteki rodzinne znikały na rzecz aptek-duchów

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-02-16 14:40:18 /

Minister Zdrowia w wywiadzie dla Rzeczpospolitej zapowiada walkę z aptekami-duchami – otwieranymi wyłącznie w celu nielegalnej sprzedaży leków za granicę. Zdaniem Konstantego Radziwiłła proceder ten zahamuje ustawowe wprowadzenie możliwości otwierania nowych aptek tylko przez farmaceutów.

Konstanty Radziwiłł odniósł się w wywiadzie dla Rzeczpospolitej do poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który potocznie nazywany jest przez jego przeciwników „apteką dla aptekarza”. Procedowanie projektu w sejmie zostało zatrzymane przez Ministra Rozwoju, Mateusza Morawieckiego:

- To był projekt poselski. Ustawa nie przeszła przez komisję, która się nią zajmowała, ale to nie koniec tej ustawy w Sejmie – zapewnia Radziwiłł. - Z tego, co wiem, wróci ona do procedowania. Mamy w Polsce problem z aptekami sieciowymi, które nie są zdrową konkurencją dla aptek prowadzonych z dziada pradziada przez aptekarzy. Nie chcemy, żeby apteki rodzinne znikały na rzecz, często, tzw. aptek-duchów.

Mianem tym Minister Zdrowia określa apteki, które powstają, nie po to, aby dostarczać leki pacjentom, ale by je nielegalnie wywodzić za granicę. Takie placówki niedługo po otwarciu są zamykane.
- Nie jest tajemnicą, że w Polsce mamy do czynienia z niebezpiecznym procederem znikania leków z rynku. Część aptek-duchów, które są likwidowane zanim instytucje kontrolne zdołają je skontrolować, przejmuje długą listę leków, które następnie są wywożone nielegalnie z Polski – mówił w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Konstanty Radziwiłł. - Uczestniczą w tym procederze również placówki medyczne – duchy. Z tym musimy również walczyć za pomocą ustawy.

- Na rynku aptecznym musi zapanować równowaga. Moim zdaniem, tylko aptekarze powinni móc zakładać nowe apteki – mówi Minister Zdrowia.

Cały wywiad z Ministrem Zdrowia dostępny pod tym adresem

Źródło: rp.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ