Radziwiłł: Rozważamy wprowadzenie zawodu 'asystenta farmaceutycznego' | farmacja.pl

Radziwiłł: Rozważamy wprowadzenie zawodu 'asystenta farmaceutycznego'

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-06-06 07:00:00 /

W wywiadzie dla magazynu MGR.FARM, minister zdrowia - Konstanty Radziwiłł - przyznał, że resort rozważa wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, zawodu 'asystent farmaceutyczny'. Jakie będą jego zadania?

W rozmowie, która ukazała się w najnowszym numerze dwumiesięcznika MGR.FARM, minister zdrowia odniósł się do niedawnego protestu techników farmaceutycznych i likwidacji kształcenia w tym kierunku.

- Rzeczywiście protest się odbył, a protestujący tego samego dnia spotkali się z wiceministrem Markiem Tombarkiewiczem - przypomniał Radziwiłł. - Decyzja o wygaszeniu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego jest znana od dawna, zapadła w 2014 roku po szerokich konsultacjach, przeprowadzonych przez ówczesne kierownictwo Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Minister zdrowia zapewnił, że wszystkie osoby, które uzyskały lub do czasu zakończenia kształcenia, uzyskają kwalifikacje do wykonywania zawodu technika, będą mogły go wykonywać.

- Obecnie rozważamy wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego zawodu „asystent farmaceutyczny” przygotowującego absolwenta do pracy w aptekach, punktach aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych i przemyśle farmaceutycznym - stwierdził Konstanty Radziwiłł, potwierdzając informacje, które z resortu zdrowia płyną już od kilku tygodni.Przypomnimy, że już na początku maja, w odpowiedzi na interpelację posła Arkadiusza Myrchy, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej stwierdzili, że resort zdrowia rozważa wprowadzenie nowego zawodu przygotowującego absolwenta do pracy w aptekach, punktach aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych i w przemyśle farmaceutycznym (czytaj więcej: Będzie nowy zawód w aptekach?).

Konstanty Radziwiłł w rozmowie z MGR.FARM odniósł się również do zarzutów techników farmaceutycznych wobec 'apteki dla aptekarza'.

- Jeśli chodzi o „aptekę dla aptekarza”, to w pierwszej kolejności chciałbym podkreślić, że nowe przepisy odnoszą się wyłącznie do nowo otwieranych aptek. Będzie można je otwierać tam, gdzie jest na nie zapotrzebowanie, czyli gdzie należy zabezpieczyć pacjentów w opiekę farmaceutyczną, a nie gdzie można zrobić – często ich kosztem – świetny interes, na przykład przez wywożenie leków z Polski - podkreślał minister zdrowia. - Nigdy nie będzie tak, że wszystkie grupy będą w 100% zadowolone ze zmian. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich wprowadzać.

Cała rozmowa z Konstantym Radziwiłłem dostępna w najnowszym numerze magazynu MGR.FARM.

Źródło: MGR.FARM

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj