REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 27 listopada 2018

Raport o biedzie i historia farmaceutki…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Stowarzyszenie Wiosna, organizujące od 2001 r. przedświąteczną zbiórkę „Szlachetna Paczka”, przygotowało „Raport o biedzie”. Znajdują się w nim historie ludzi, których odwiedzają wolontariusze „Paczki”. Bohaterką jednej z nich jest farmaceutka wychowująca samodzielnie trzech synów z autyzmem. Mąż zostawił ją, gdy zachorowała na raka…

Trzy czwarte rodziców samotnie wychowujących dzieci nie otrzymuje alimentów od byłych partnerów, pomimo tego, że zostały im zasądzone (fot. szlachetnapaczka.pl)

REKLAMA

REKLAMA

20% rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki nie ma w mieszkaniu łazienki. Również w co piątej rodzinie średni miesięczny dochód na osobę po odliczeniu stałych kosztów utrzymania nie przekracza 200 zł. To mniej niż 7 zł na dzień. 27 listopada ukazał się Raport o biedzie – unikatowy zbiór historii i danych, pokazujących, czym jest dziś bieda w Polsce. Bohaterką jednej z tych historii jest farmaceutka…

– Ma dobry fach, jest farmaceutką, pracuje na pół etatu w aptece. Jak to możliwe, że na życie zostaje jej miesięcznie 200 zł? I to na całą, czteroosobową rodzinę – czytamy w „Raporcie o biedzie”. – Osiem lat temu urodziła trojaczki. Komplikacje w czasie porodu sprawiły, że przez kilka tygodni nie było pewne, czy przeżyją. I one, i ona. Wszystkie mają autyzm, a Jaś dodatkowo przyszedł na świat z deformacją stopy, niedługo czeka go operacja.

Gdy chłopcy mieli cztery lata, najpierw dowiedziała się, że ma raka, a potem, że dla męża to za dużo. Wyprowadził się, zostawiając ją samą z dziećmi. Nie poddała się, pokonała nowotwór i dziś jest wzorem dla swoich synów. Po pracy codziennie organizuje dla nich ćwiczenia i rehabilitację. To kosztuje, ale na to, by nauczyć chłopaków samodzielności, nie szkoda jej czasu ani pieniędzy.

Z „Raportu o biedzie” wynika, że Blisko 40% gospodarstw domowych nie ma możliwości pokrycia z własnych środków nieoczekiwane do wydatku w wysokości 1200 zł. Trzy czwarte rodziców samotnie wychowujących dzieci nie otrzymuje alimentów od byłych partnerów, pomimo tego, że zostały im zasądzone. Ściągalność alimentów w trzecim kwartale 2017 roku wynosiła w Polsce zaledwie 26%. 40,7 % Polaków żyje w warunkach, które nie spełniają europejskich standardów dotyczących przeludnienia. To piąty najgorszy wynik w tej kategorii w skali całej Unii Europejskiej.

Źródło: ŁW/Raport o biedzie

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych