REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 7 listopada 2019

Raport OECD: Farmaceutów najszybciej przybywa w Japonii. A co z Polską?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zaprezentowała swoje najnowsze sprawozdanie „Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie” dotyczący funkcjonowania systemów ochrony zdrowia w krajach OECD. Jeden z rozdziałów tego obszernego opracowania dotyczy farmaceutów i aptek…

OECD (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development) to organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 36 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Kilka dni temu opublikowała ona swoje najnowsze sprawozdanie dotyczące funkcjonowania systemów ochrony zdrowia w Europie. Health at a Glance 2019 („Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie”) opisuje m.in. funkcjonowanie rynku aptecznego i farmaceutów w latach 2000 do 2017 (czytaj również: Coraz mniej farmaceutów w aptekach. Dane GUS powinny niepokoić…).

Ze sprawozdania wynika, że w latach 2000 do 2017 liczba farmaceutów w przeliczeniu na mieszkańców w krajach OECD wzrosła o 33 proc. Obecnie współczynnik ten wynosi średnio 83 farmaceutów na 100 000 mieszkańców. Zdecydowanie najwięcej farmaceutów na 100 000 mieszkańców przypada w Japonii (181 farmaceutów), a najmniej w Holandii (21 farmaceutów). W Polsce liczba ta wynosi 77 farmaceutów.

REKLAMA

REKLAMA

Współczynnik ten w ostatnich latach rósł we wszystkich krajach. Jego najbardziej dynamiczne przyrosty odnotowano w Japonii, Portugalii i Słowenii. W Japonii liczba farmaceutów rośnie w dużej mierze dzięki wysiłkom rządu. Dąży on do rozdzielenia procesu przepisywania leków przez lekarzy, od ich wydawania przez farmaceutów (tzw. system Bungyo) (czytaj również: W którym województwie przypada najmniej farmaceutów na aptekę?).

Gdzie pracują farmaceuci?

W większości krajów farmaceuci wykonują swój zawód w lokalnych aptekach. Znajdują jednak też zatrudnienie w szpitalach, przemyśle czy ośrodkach badawczych i akademickich. Przykładowo w Kanadzie w 2016 roku trzy czwarte farmaceutów pracowało w aptekach ogólnodostępnych, a 20 proc. w szpitalach i innych zakładach opieki zdrowotnej. W tym samym czasie w Japonii w aptekach ogólnodostępnych pracowało około 57 proc. farmaceutów, 19 proc. w szpitalach a pozostałe 24 proc. w innych miejscach (czytaj również: Ile zarabia się w polskich aptekach? GUS publikuje dane…).

Liczba aptek w krajach OECD w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców waha się od 7 w Danii do 88 w Grecji. Średnia wynosi 29 aptek na 100 000 mieszkańców. Polska plasuje się w środku stawki z 33 aptekami na 100 000 mieszkańców.

Autorzy opracowania wskazują, że w ostatnich latach bardzo zmieniła się rola farmaceutów. Nadal ich główną rolą jest dyspensowanie leków, jednak coraz częściej farmaceuci zajmują się bezpośrednią opieką nad pacjentem. W Australii, Irlandii czy Nowej Zelandii zajmują się szczepieniami przeciwko grypie. W części krajów wspierają też lekarzy w przestrzeganiu przez pacjentów ich zaleceń.

Źródło: ŁW/OECD (2019), “Pharmacists and pharmacies”, in Health at a Glance 2019: OECD Indicators, OECD
Publishing, Paris.

618d7acf-en

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych