Raport: sprzedaż suplementów diety przekroczy 4 mld zł. | farmacja.pl

Raport: sprzedaż suplementów diety przekroczy 4 mld zł.

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-31 10:43:09 /

Z raportu "Rynek Suplementów Diety. Bezpieczeństwo, trendy, regulacje" przedstawionego podczas konferencji poświęconej rynkowi suplementów wynika, że w 2011 r. wartość sprzedaży suplementów sięgnęła 3 mld zł, w 2015 r. zwiększyła się do 3,5 mld zł, a w 2017 r. przekroczy 4 mld zł.

W 2020 r. może ona wzrosnąć do ponad 5 mld zł, a w 2021 r. – do około 5,4 mld zł.

"To jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi polskiego przemysłu" – podkreślił Witold Laskowski z Instytutu Ochrony Zdrowia. Wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków dodał, że co roku wartość sprzedaży tych produktów wzrasta średnio o 8 proc.


W rejestrze Głównego Inspektora Sanitarnego jest już prawie 30 tys. produktów zgłoszonych jako suplementy diety. Prezes Naczelnej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski twierdzi jednak, że na rynku tak naprawdę dostępna jest jedynie jedna trzecia zgłoszonych tego rodzaju wyrobów. "Są one rejestrowane często na wszelki wypadek, bo może kiedyś będą sprzedawane" - wyjaśniał.

Większość suplementów diety nie spełnia obecnie założeń evidence based medicine, choć wiele ze względu na udowodnione i bezpieczne działanie mogłoby je spełniać. Warunkiem niezbędnym, by to się stało, jest jednak poddawanie ich przez producentów niezależnym badaniom. Takie oddolne działanie rynku mogłoby nie tylko wytrącić z rąk argument zwolennikom kontroli centralnych, rządowych instytucji nad suplementami diety, ale przede wszystkim zapewnić konsumentom poczucie bezpieczeństwa i pewności, że przyjmowany przez nich produkt jest przebadany i bezpieczny.

Istnieje potrzeba stworzenia na polskim rynku mechanizmu potwierdzania jakości suplementów diety, który pozwoliłby na odróżnienie produktów rzetelnie przebadanych ze składem potwierdzonym
nie tylko przez producentów, ale i naukowców, aby pacjent mógł świadomie podejmować decyzje konsumenckie. Kwestia, czy tego typu regulacja powinna przyjąć formę legislacyjną, czy pozostać w gestii uczestników rynku (samoregulacja) pozostaje kwestią otwartą.

źródło: materiały prasowe

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj