REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 19 września 2018

Refundacja szczepionki przeciw grypie zależna od wieku. Farmaceuci muszą uważać!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od 1 lipca 2018 roku czterowalenta szczepionka przeciw grypie, została zamieszczona w załączniku do obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia oraz wyrobów medycznych. Refundowana jest jednak tylko dla osób powyżej 65. roku życia. Co powinien zrobić pracownik apteki, gdy preparat zapisano osobie młodszej?

Komunikat NIA wywołał poruszenie wśród farmaceutów, którzy krytycznie skomentowali go m.in. na Twitterze. (fot. Shutterstock)

Preparat VaxigripTetra uzyskał decyzję refundacyjną na okres 2 lat w zakresie wskazań: czynne uodpornienie osoby powyżej 65 roku życia w zapobieganiu grypy wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa podtypy wirusa grypy B, które zawarte są w szczepionce. Poziom odpłatności za ten preparat wynosi 50%.

REKLAMA

– W związku z powyższym przypominamy, iż wydanie w/w szczepionki na podstawie recepty z naliczeniem obniżonej zapłaty może nastąpić tylko w przypadku, gdy świadczeniobiorca ukończył 65 rok życia, a osoba wystawiająca receptę nie naniosła na niej poziomu odpłatności 100% lub symbol X – czytamy w komunikacie na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej. – Jeżeli na recepcie dla tego preparatu została wpisana odpłatności 100% lub symbol X osoba realizująca receptę wydaje lek za 100% odpłatnością.

REKLAMA

Ten komunikat NIA wywołał poruszenie wśród farmaceutów, którzy krytycznie skomentowali go m.in. na Twitterze.

– Na jakiej podstawie mam weryfikować wiek pacjenta ze szczepionką Vaxigrip Tetra? – pyta Marcin Piątek, wskazując jednocześnie, że nie tak dawno Naczelna Izba Aptekarska wydała komunikat, w którym chwaliła się zablokowaniem propozycji niekorzystnych przepisów w rozporządzeniu w sprawie recept, na mocy których osoba wydająca miała ustalać poziom odpłatności za lek, w sytuacji gdy nie podał go lekarz (czytaj więcej: Rozporządzenie w sprawie recept wchodzi w życie. Farmaceuci bez dodatkowych obowiązków).

– Masz prawo nie czytać obwieszczenia! Masz prawo wydać ref. szczepionkę osobie, która nie ukończyła 65 r.ż ale wiesz o tym, że w każdym województwie NFZ zrobi co będzie chciał… z apteką, która nie zna przepisów – ripostuje Marian Witkowski, farmaceuta i członek NRA. – Ten komunikat został przygotowany na prośbę aptek więc z buforem bezpieczeństwa dla apteki. „Mądry świadomy, głupi biedny”.

Te wyjaśnienia nie przekonują jednak farmaceutów.

– Żyje w kraju, w którym czytam komunikaty: stojące w sprzeczności z logiką, zawierające błędy formalne i stojące w sprzeczności z dotychczasowymi sukcesami? Dlaczego nie ma słowa o np. Miflonide (ten sam case)? I gdzie podstawa prawna do komunikatu? – pyta Marcin Piątek.

Źródło: NIA / Twitter

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych