REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 19 września 2018

Reklama gnieźnieńskiej apteki z ambon wszystkich parafii w diecezji?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Do naszej redakcji napływają listy od farmaceutów z okolic Gniezna, którzy skarżą się, że podczas niedzielnych mszy, w ich parafiach informowano o możliwości zakupu leków z 20 proc. zniżką w jednej z gnieźnieńskich aptek. Organizatorem akcji okazuje się Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej…

Wszystkie parafie gnieźnieńskie otrzymały z Caritasu po 100 takich kart do rozdania swoim parafianom. (fot. MGR.FARM)

REKLAMA

REKLAMA

– Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaprasza osoby o niskich dochodach, które zmuszone są do zakupu drogich leków, do wzięcia udziału w programie: „Tanie leki”, polegającym na przyjęciu karty uprawniającej do zakupu leków z 20% zniżką w jednej z gnieźnieńskich aptek. Karty wydawane są w godzinach urzędowania biura parafialnego – ogłoszenia o takiej treści wybrzmiały w minioną niedzielę w kilkunastu kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Informację o takiej treści można też znaleźć na stronach internetowych części z nich, w dziale z „ogłoszeniami parafialnymi”. Piszą o tym między innymi: parafia pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie, parafia pw. św. Stanisława BW w Żydowie, parafia pw. św. Wawrzyńca Gniezno a nawet Fara Gniezno.

Do naszej redakcji zgłosili się farmaceuci z aptek znajdujących się w okolicach Gniezna. Jedna z czytelniczek przesłała nawet kartę, którą udało jej się otrzymać w jej parafii. Obok logo Caritas znajduje się na niej też nazwa o logo apteki, w której można dokonać z nią zakupów ze zniżką 20%.

– Zapytaliśmy znajomego księdza o co chodzi – pisze farmaceutka, która poprosiła o anonimowość. – Wszystkie parafie gnieźnieńskie otrzymały z caritasu po 100 takich kart. Ogłoszenie nie wszyscy przeczytali, bo jak się nasz ksiądz wypowiedział „nie przyłożył się do tego”. Podejrzewam, że jeszcze w najbliższą niedzielę będzie ciąg dalszy. Przy odbiorze karty w biurze parafialnym pacjenci pytani sa o imię nazwisko i wysokość emerytury.

Farmaceuci jednoznacznie wskazują, że tego typu działania są w ich ocenie złamaniem zakazu reklamy aptek i punktów aptecznych. Przypomnijmy, że art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne mówi, że „zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego”.

– Dziwi mnie, że takie działanie jest podejmowane przez tę aptekę – pisze nasza czytelniczka. – A najdziwniejsze, że podpisuje się pod tym taka organizacja jak Caritas bez zbadania jakichkolwiek podstaw prawnych, uwarunkowań. Choć idea zapewne słuszna ale wykorzystana w zdecydowanie niesłusznych celach. Myślę, czy to nie chwytanie sie brzytwy – zastanawia się farmaceutka, dodając że reklamowana w ten sposób aptek nie jest ostatnio w najlepszej kondycji finansowej.

Wczoraj nasza redakcja wysłała do biura Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zapytanie o tę sytuację i regulamin promocji. Do momentu publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi…

Opracował: ŁW

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych