REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 25 listopada 2019

Rekomendacja preparatów w nieżycie nosa – jaki dla Twojego pacjenta?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Produkty marki Otrivin to szeroka gama specjalistycznych preparatów o określonych wskazaniach. Są to miejscowo stosowane aerozole do nosa, różniące się między sobą składem i zastosowaniem.

(fot. shutterstock)

REKLAMA

PORÓWNANIE SERII PRODUKTÓW MARKI OTRIVIN – CECHY, WSKAZANIA.

Produkty marki Otrivin znajdują zastosowanie w łagodzenia objawów w postaci przekrwienia błony śluzowej oraz występowania stanu zapalnego i nadmiaru wydzieliny. Opisane dolegliwości manifestują się jako zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, a występują m.in. w przebiegu:

REKLAMA
 • Przeziębienia – infekcyjny nieżyt nosa (ostry lub przewlekły)
 • Alergii – alergiczny nieżyt nosa (również pod postacią okresową lub przewlekłą)
 • Urazu bądź operacji w obrębie jamy nosowej
 • Stosowania niektórych leków [1,2].

Czynnikami sprawczymi są:

 • Dla infekcyjnego nieżytu nosa – w zdecydowanej większości przypadków przyczyną jest infekcja wirusowa rinowirusem, adenowirusem, wirusem grypy bądź paragrypy [1,3]
 • Dla alergicznego nieżytu nosa (będącego najbardziej rozpowszechnioną chorobą alergiczną wśród populacji – szacuje się, że blisko 40% społeczeństwa jest nim dotknięte) – przyczyną są pyłki drzew i traw, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt lub też pleśnie [3,4].

Poza wspomnianymi wyżej przyczyną NN może być też wysuszone zimą powietrze w domu lub miejscu pracy, co z kolei może prowadzi do spadku nawilżenia błony śluzowej i zapoczątkowuje w jej obrębie stan zapalny [5].

W zależności od przyczyny i objawów leczenie NN można przeprowadzić przy pomocy konkretnego produktu marki Otrivin.

Który produkt z serii Otrivin będzie odpowiedni do konkretnych potrzeb? Rekomendacja w kliku przykładach…

1. Pacjent zgłasza I objawy sezonowego nieżytu nosa – co polecić na katar z nadmiarem wodnistej wydzieliny i silnie przekrwioną śluzówką?

ANN jest silnie rozpowszechnioną jednostką chorobową. Jako główne objawy wymienić należy: obrzęk i upośledzenie drożności nosa, a także wodnistą wydzielinę, która zdecydowanie pogarsza komfort życia pacjenta [2]. Odpowiednim rozwiązaniem powinno być przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenem, a także zastosowanie miejscowego leku niwelującego opisane objawy. Otrivin Allergy zawiera w swoim składzie fenylefrynę o działaniu sympatykomimetycznym, która redukuje przekrwienie i obrzęk nosa [12]. Dodatkowo obecny w produkcie dimetynden maleinianu blokuje receptory H1, zmniejszając tym samym skutki reakcji alergicznej w postaci wydzieliny w obrębie błony śluzowej nosa. Warto dodać, iż fenylefryna nie wywiera negatywnego wpływu na ciśnienie krwi chorego, co potwierdzają badania [13].

2. W trakcie przeziębienia pacjent skarży się na nadmiar wodnistej wydzieliny – co można mu polecić?

Katar w przebiegu infekcji wirusowej uwidacznia się w postaci 2 faz: naczyniowej i komórkowej [14]. Faza naczyniowa to zdecydowana reakcja organizmu na infekcję, w ramach której jednym z objawów jest wodnisty wyciek z nosa (z czasem gęstniejący). Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku wydaje się Otrivin Ipra Max. Obecność dodatkowego składnika, jakim jest bromek ipratropium, zapewnia cholinergiczne działanie leku co wiąże się ze spadkiem produkcji/ilości wodnistej wydzieliny. [2].

3. U pacjenta w wyniku ciągłego narażenia na wysuszone klimatyzacją zimne powietrze rozwinęło się przeziębienie. Dodatkowo poza zatkaniem nosa chory skarży się na silne wysuszenie śluzówki. Co można mu zaproponować?

W celu udrożnienia nosa, a jednocześnie zapewnienia odpowiedniego jego nawilżenia i odbudowy błony śluzowej warto polecić pacjentowi lek Otrivin Regeneracja. Obecność deksopantenolu w preparacie pozwala na głębokie nawilżenie śluzówki i zapoczątkowanie procesów naprawczych. Co więcej – ksylometazolina udrażnia nos i redukuje przekrwienie [11].

4. Pacjent poszukuje preparatu na niedrożność nosa. Dopytuje się jednak, czy istnieje preparat łączący w sobie skuteczność leku udrażniającego nos z zawartością olejku miętowego. Do tej pory stosował zwykle sztyft miętowy, jednak jego skuteczność nie była zadowalająca.

Wyższą skutecznością pochwalić się może, chociażby Otrivin Menthol bądź Otrivin Katar i Zatoki [8,10]. Oba preparaty posiadają w swoim składzie poza ksylometazoliną dodatkowo mentol i eukaliptol, o właściwościach chłodzących. Tak więc pacjent poza pożądanym uczuciem chłodu otrzymuje w tej sytuacji lek ze skuteczną substancją zmniejszającą przekrwienie.

CHPL/CHOTRI/0033/19

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Literatura:

 1. Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażen górnych dróg oddechowych, Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Pediatr Med. Rodz 2014, 10(1), p. 25-31
 2. Leczenie alergicznego i infekcyjnego nieżytu nosa i zatok przynosowych w świetle konsensusów międzynarodowych, Mariola Śliwińska-Kowalska, Otolaryngologia 2016, 15(4): 145-151
 3. Nieżyt nosa – najważniejsze fenotypy i endotypy oraz zasady leczenia, Rafał Fornal, Ryszard Kurzawa, Łukasz Błażowski, Iwona Sak, Alergia Astma Immunologia 2015, 20(4): 242-252
 4. Rozpoznanie i leczenie alergicznego nieżytu nosa, Anna Grad, Ludmiłą Bartosiewicz, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Pediatr Med. Rodz 2009, 5(3), p. 199-203
 5. Przewlekłe nieżyty nosa, Bolesław Samoliński, Terapia, 2014, 3: 49-55
 6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin
 7. https://www.otrivin.pl/content/cf-consumer-healthcare/Otrivin/pl_PL/home/products/natural-plus-eucalyptus-nasal-spray.html
 8. Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin Menthol
 9. Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin Ipra Max
 10. Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin Katar i Zatoki
 11. Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin Regeneracja
 12. Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin Regeneracja
 13. Effect of intranasal vasoconstrictors on blood pressure: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial, Shawna D. Bellow, J Emerg Med 2018, 55(4): 455-464
 14. Katar – etiologia I skuteczne leczenie, Robert Szamborski, Farmacja Polska, tom 65, nr 10, 2009

INFORMACJA O LEKU

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych