REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 maja 2020

Rodzice dzieci z padaczką mają problemy z lekiem. “Wystąpił nowy rodzaj napadu”…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

– Od ponad dwóch miesięcy działania Ministerstwa Zdrowia oraz służb medycznych koncentrują się na działaniach ograniczających rozprzestrzenianie się COVID-19 i na jego leczeniu. Niestety docierają do mnie głosy zaniepokojonych rodziców, że część leków, niezbędnych do funkcjonowania czy życia zwyczajnie się skończyła w aptekach – czytamy w interpelacji skierowanej do Ministra Zdrowia.

Jej autorki – Jagna Marczułajtis-Walczak i Dorota Niedziela – wskazują, że jednym z takich leków jest Frisium. Lek wspomagający przy padaczce, uspokajający, przeciwlękowy. To pochodna benzodiazepiny, pomocniczo stosowana w napadach padaczkowych. Działa na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) i jest zazwyczaj niezbędny w leczeniu epilepsji (czytaj również: Chorzy z padaczką mają większe możliwości terapeutyczne).

– Jednocześnie jest to lek silnie uzależniający – już po zażyciu kilku sztuk może uzależniać. Tym samym nagłe zaprzestanie podawania powoduje zespół odstawienny. Objawami typowymi dla zespołu odstawiennego benzodiazepinowego są: niepokój, lęk, niemożność odprężenia się, drażliwość (dysforia), nadwrażliwość na dźwięki, światłowstręt, zmniejszenie apetytu, nudności, wymioty, biegunki, zawroty i bóle głowy, szum w uszach, derealizacja, trudności z koncentracją uwagi, kołatanie serca, bóle i sztywność mięśni, parestezje (uczucia „mrowienia”), zmienione odczucia smaku (metaliczny posmak w ustach). W cięższych przypadkach mogą występować zaburzenia świadomości w postaci majaczenia oraz napady drgawek padaczkowych – czytamy w interpelacji.

REKLAMA

Posłanki twierdzą, że rodzice dzieci z epilepsją, którzy masowo poszukują Frisium, piszą, iż “wystąpił nowy rodzaj napadu padaczkowego po zaprzestaniu podawania Frisium”, “nastąpiło wzmożenie napadów padaczkowych, do tego zwiększenie mocy tych napadów. Dodatkowo występuje efekt odstawienia, który w przypadku dzieci jest groźny dla życia i zdrowia chorego dziecka”.

REKLAMA

– Rodzice tych dzieci są zrozpaczeni swoją bezsilnością i brakiem pomocy dla ich dzieci – alarmują posłanki.

“Zamienniki” nie spełniają swojego zadania

Autorki interpelacji przyznają, że co prawda są zamienniki leki, “ale każdy jednak różni się od leku podstawowego, dziecko inaczej reaguje nawet na minimalne zmiany substancji” (lek Frisium nie posiada zamiennika, a więc preparatu z tą samą substancją czynną – przyp. red.). Wskazują też, że długotrwałe przerwy w leczeniu mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia mózgu, z czasem doprowadzając do stanu bliskiego katatonii (czytaj również: Immunologia mózgu a padaczka).

– Do tego ustawienie nowego leku może w ogóle się nie udać, lub trwać latami – każdy lek ma skutki uboczne, działa na mózg, więc na każdego człowieka inaczej. Gwałtowne odstawienie leku to niemal pewna seria ataków, a one mogą przybierać bardzo różne formy, ale zawsze rujnują mózg – piszą posłanki.

Do zamienników i innych leków przeciwpadaczkowych, które są niedostępne, należą między innymi: Anafranil, Frisium, Concerta, Levetiracetam, jak i zamienniki (czytaj również: Różnica między lekiem oryginalnym i generykiem, jak między mercedesem i trabantem?). Brakuje też leków Trund i Vetira, które wcześniej były łatwo dostępne (czytaj również: Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony brakami leków).

– Najbardziej zbliżonym do Frisium lekiem jest Clonazepamum – teoretycznie działa tak samo i jeszcze jest w aptekach. Wykazuje silne działanie uspakajające, rozluźniające mięśnie i przeciwlękowe. Clonazepamum podaje się w stanach lękowych, zaburzeniach snu, padaczce i przy bolesnych skurczach mięśni. Ale to teoria, bo – jak wspomniałam – każdy lek ma inny skład i OUN u każdego dziecka działa inaczej. Czasem w ogóle nie działa, często powoduje wzmożoną agresję i autoagresję – dzieci potrafią wpaść w szał i zrobić sobie ogromna krzywdę dlatego, że pies jeden raz szczeknął. U innych powoduje senność – dzieci po nawet niewielkiej dawce śpią kilka dni – czytamy w interpelacji.

Posłanki zwracają się do Ministra Zdrowia z pytaniami:

  • Kiedy leki Frisium i Levitiracetam pojawią się z powrotem dostępne w aptekach dla pacjentów?
  • Dlaczego doszło do takiej sytuacji i czy jest obawa, że ponownie w przyszłości będzie go brakowało w aptekach?

Źródło: KW/sejm.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych