REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 28 października 2019

Rosjanie stworzyli szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W trakcie Rosyjsko-Afrykańskiego Forum Ekonomicznego minister ochrony zdrowia Rosji Weronika Skworcowa poinformowała, że jest gotowa szczepionka przeciwko wirusowi Ebola. Trafi do Afryki, gdy tylko zatwierdzi ją FDA – donosi onet.pl.

Rosjanie opracowali unikalną szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola. Daje on 100% skuteczność ochrony przed zachorowaniem w testach na ssakach z gatunku naczelnych. Obecnie faza kliniczna badań dobiega końca (czytaj więcej: Nowe leki będą walczyć z wirusem Ebola). Po tym jak szczepionka zostanie zarejestrowana, będzie można ją przekazać państwom afrykańskim. Jak mówiła Skworcowa, szczepionkę można przechowywać w domowych lodówkach.

Wirus Ebola odpowiedzialny jest za wywoływanie gorączki krwotocznej. Najczęściej diagnozuje się ją w krajach tropikalnych. Jednak opisano też przypadki zachorowań w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Objawy zakażenia wirusem to nagły wzrost temperatury, ból głowy, ból mięśni, ból gardła i uczucie ogólnego rozbicia. Po około siedmiu dniach stan chorego się pogarsza. Pojawiają się zaburzenia krzepnięcia krwi, krwista biegunka, krwotoki do jam ciała. Śmiertelność tej choroby wynosi 90% (czytaj również: 280 mln euro na walkę z Ebolą).

REKLAMA

Ostatnia epidemia Eboli miała miejsce w 2013 roku w Gwinei, Sierra Leone i Liberii. Od lat trwają prace nad skuteczną szczepionką przeciwko wirusowi Ebola. Opracowano kilka modeli, ale żadnego z nich nie zatwierdziła amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) do stosowania u ludzi.

REKLAMA

Źródło: IK/kobieta.onet.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych