Różnica między lekiem oryginalnym i generykiem, jak między mercedesem i trabantem? | farmacja.pl

Różnica między lekiem oryginalnym i generykiem, jak między mercedesem i trabantem?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-26 09:20:00 /

Farmaceuci mają obecnie obowiązek zaproponowania pacjentowi tańszego odpowiednika leku z recepty. Niektórzy lekarza uważają jednak, że leki oryginalne mają sporą przewagę nad generykami i odradzają zamiany...

– Osobiście z tej racji, że mam także wykształcenie chemiczne, wybrałabym jednak leki oryginalne, bo chociaż zamienniki mają taką samą substancję czynną jak oryginały, to jednak substancje pomocnicze, technologie, wiązania cząsteczek mogą być inne, w związku z tym powodować nieco odmienne działanie - mówi Paweł Barucha, prezes Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej.

Podobnego zdania jest Jerzy Błasiak, lekarz chorób wewnętrznych.

– Zawsze wybieram lek oryginalny, bo różnica między nim, a zamiennikiem jest taka jak między trabantem, a mercedesem, mimo, że oba są niemieckie. – Dla siebie i swojej rodziny kupuję wyłącznie leki oryginalne – mówi. – Wiem, że zawsze zadziałają tak jak powinny.

Farmaceuta Marek Jędrzejczak, właściciel apteki przy ulicy Żeromskiego w Kielcach zwraca uwagę, że w niektórych przypadkach leków wręcz nie powinno się zamieniać.


– W przypadku schorzeń neurologicznych, zaburzeń psychicznych, padaczki, niektórych chorób kardiologicznych, po przeszczepach nie należałoby się decydować na leki mające inną nazwę handlową, niż zapisaną na recepcie. Natomiast w jeśli chodzi o leki przeciwbólowe, nasenne, antybiotyki, przeciwko przeziębieniu można zastosować zamienniki. Nie przechodzą one badań klinicznych, producent musi tylko udowodnić, że substancja czynna wchłania się w takiej samej ilości i czasie co oryginał.

Własną opinię ma w tej kwestii Bożena Śliwa, wiceprezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

– Farmaceuta ma obowiązek informować pacjenta o tańszym odpowiedniku, to wynika z ustawy – tłumaczy. – Jeśli danego leku nie można zamienić ze względów medycznych to go nie proponuje. Leki generyczne można zarejestrować po 20 latach, kiedy wygasa ochrona patentowa oryginału. Generyk może być wytwarzany przez wielu producentów i musi mieć takie samo działanie jak oryginalny.

Tymczasem wśród ludzi krąży też wiele opinii na temat tego dlaczego lekarze przepisują takie, a nie inne leki i mówią głośno o powodach dla których pracownicy aptek oferują im tańsze zamienniki. Uważają, że obie te grupy mają jakieś korzyści ze strony firm farmaceutycznych, atrakcyjne wyjazdy zagraniczne, bonusy, mimo, że zainteresowani zaprzeczają takim zarzutom.

Więcej na ten temat na stronach Echa Dnia.

Źródło: echodnia.eu

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj