Rtęć i ołów w suplemencie diety | farmacja.pl

Rtęć i ołów w suplemencie diety

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-02 16:00:59 /

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed suplementem diety, który zagraża zdrowiu. W preparacie Klin-kler stwierdzono wysoki poziom ołowiu oraz rtęci. Jego stosowanie zgodnie z zaleceniami producenta, może prowadzić do zatrucia. Suplement sprzedawany był w jednym ze sklepów zielarskich w Bielsku Białej.

- Badanie laboratoryjne stwierdzające wysoki poziom ołowiu oraz rtęci zostało wykonane w akredytowanym laboratorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny osoba dorosła, która spożywa przedmiotowy produkt zgodnie z zaleceniami producenta, jest narażona na znaczne przekroczenie toksykologicznych wartości dla ołowiu wyznaczających bezpieczeństwo produktu - głosi komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego.GIS podkreśla, że Klin-kler (zawierający 40 kapsułek po 300 mg z datą minimalnej trwałości do 31 grudnia 2020 r., partia numer 31-12-2020) nie powinien być spożywany przez konsumentów z uwagi na stwierdzony bardzo wysoki poziom ołowiu oraz wysoki poziom rtęci. Produkt ten jest niebezpieczny dla zdrowia.

Producentem preparatu jest Ekong International. Jak podaje Polsat News, ten sam podmiot już wcześniej miał problemy ze służbami farmaceutycznymi w Wielkiej Brytanii. W 2010 roku BBC poinformowało, że władze wydały zakaz handlu specyfikiem Jingzhi Kesou Tan Chuan Wan. Suplement zawierał wyciąg z rośliny o nazwie aristolochia. Zakaz został wydany po tym, jak okazało się, że kobieta, która zażywała pigułki doznała uszkodzenia nerek, a następnie zdiagnozowano u niej raka nerki. Ziołowy suplement diety był dystrybuowany do dwudziestu sklepów zajmujących się chińską medycyną w Wielkiej Brytanii. Agencja rządowa zajmująca się regulacją rynku produktów medycznych i zdrowotnych podała wtedy, że zażywanie produktów z aristolochii może prowadzić nawet do śmierci.

Źródło: GIS / Polsat News

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj