REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 marca 2019

Rynek apteczny wymaga priorytetowego traktowania przez Ministerstwo…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

„Klienci aptek muszą mieć stuprocentowe zaufanie do tego, że dany punkt apteczny wyda mu lekarstwa bezpieczne dla zdrowia, spełniające wysokie normy jakości” – pisze posłanka Aldona Młyńczak w interpelacji do Ministra Zdrowia i pyta jak dzisiaj funkcjonuje rynek apteczny…

Posłanka Aldona Młyńczak pod wpływem reportażu „Apteka na słupa” wyemitowanego przez Radio TOK FM, wystosowała interpelację do Ministra Zdrowia (czytaj więcej: Aptekarze mają dość. Głośno mówią o patologiach w aptekach…).

– Wskazany wyżej materiał dokumentuje szereg problemów, które dotykają rynek apteczny w naszym kraju – ze szkodą dla pacjentów. Najbardziej problematyczny ma być proceder proponowania pacjentom, którzy przychodzą do apteki w celu kupienia konkretnego lekarstwa lub suplementu, tańszego zamiennika. W materiale wykazano, że zamienniki tego typu są gorszej jakości. Problematyczna bywa też ich jakość oraz skład chemiczny, a także bezpieczeństwo dla zdrowia zażywającego dany specyfik – pisze Młyńczak.

REKLAMA

Posłanka wskazuje, że w reportażu ujawniono też występowanie innych praktyk. Było wśród nich odgórne narzucanie pracownikom aptek przez ich przełożonych limitu sprzedaży konkretnego specyfiku. I to pomimo poważnych wątpliwości co do jego bezpieczeństwa dla zdrowia pacjenta. Właściciele aptek mieli też wytwarzać presję dotyczącej sprzedaży konkretnych suplementów medycznych pod groźbą reperkusji zawodowych – ze zwolnieniem z pracy włącznie. Autorzy materiału prasowego opisują też sytuacje, w których pracowników aptek inwigilowano pod kątem spełniania przez nich obowiązku polecania konkretnych specyfików medycznych.

REKLAMA

Brak odpowiedniej liczby farmaceutów w aptekach

– Inny proceder nagłośniony w materiale prasowym, który wspomniany jest w niniejszej interpelacji, to brak odpowiedniej liczby magistrów farmacji pracujących w aptekach. Zgodnie z przepisami każda placówka apteczna ma obowiązek zapewnić obecność magistra farmacji w godzinach pracy. W reportażu Radia TOK FM wykazano jednak, że istnieje poważny problem z przestrzeganiem tej zasady. A w aptekach pracują osoby bez odpowiednich kwalifikacji – czytamy w interpelacji Aldony Młyńczak.

Ponadto wskazuje, że autorzy materiału reporterskiego w Radiu TOK FM informują o innym niepokojącym procederze. Polega on na nieautoryzowanym dostępie do danych dostępowych do systemów informatycznych przez pracowników aptek. W ten sposób mogą oni wydawać lekarstwa, których dostępność bywa ściśle ograniczona.

– Należy podkreślić stanowczo, że nadzór nad systemem służby zdrowia w Polsce – a więc także nad systemem aptecznym – wymaga priorytetowego traktowania przez Ministerstwo Zdrowia. Klienci aptek muszą mieć stuprocentowe zaufanie do tego, że dany punkt apteczny wyda mu lekarstwa bezpieczne dla zdrowia, spełniające wysokie normy jakości – apeluje posłanka.

Pytania do Ministra Zdrowia

W związku z powyższym prosi Ministra Zdrowia o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jak Ministerstwo Zdrowia planuje wyeliminować zjawiska polecania w punktach aptecznych suplementów diety, które mogą być szkodliwe dla zdrowia pacjentów?
  2. Czy Ministerstwo Zdrowia prowadzi działania, których celem jest uregulowanie dostępu do farmaceutycznych systemów informatycznych tak, aby tylko osoby uprawnione mogły wydawać lekarstwa o ograniczonej dostępności?
  3. Czy do Ministerstwa Zdrowia w okresie 1 stycznia 2016 – 31 stycznia 2019 wpływały informacje o nieprawidłowym funkcjonowaniu rynku aptecznego, w szczególności dotyczące problemów opisanych w niniejszej interpelacji?
  4. Ile osób w Polsce, wg stanu z dnia 26 lutego 2019 r., dysponuje tytułem magistra farmacji?
  5. Czy liczba osób, których dotyczy pytanie nr 4 interpelacji, jest wystarczająca do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku aptecznego w Polsce?
  6. Czy w dalszym ciągu podtrzymywana jest decyzja Ministra Zdrowia o zamknięciu kształcenia w zawodzie technik farmaceuta, w związku z brakiem dostatecznej liczby osób z wyższym wykształceniem farmaceutycznym obsługującym rynek apteczny?

Źródło: ŁW/sejm.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych