Rząd przesądził o losie ellaOne. Będzie na receptę.

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-02-15 09:01:45 /

W dniu zakochanych (14 lutego) podczas obrad Rady Ministrów rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w której zawarto zapis mówiący, iż produkty lecznicze z grupy ATC G03A - hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, dostępne będą tylko z przepisu lekarza.

Głosowanie nad ustawą nie było wcześniej zapowiadane. O przyjęciu noweli już na konferencji po zakończeniu obrad poinformował Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. Przypomnijmy, że pigułki ellaOne zostały dopuszczone do sprzedaży bez recepty w styczniu 2015 roku po decyzji Komisji Europejskiej. Po kilku miesiącach wprowadzono jednak zmiany w prawie, które umożliwiły sprzedaż preparatu bez recepty wyłącznie osoby, które ukończyły 15. rok życia. Nowy rząd od samego początku zapowiadał, że całkowicie ograniczy możliwość ich zakupu bez recepty.

Ministerstwo Zdrowia planowaną zmianę tłumaczyło faktem, iż przyjęcie przez pacjentkę ellaOne powinno być poprzedzone wizytą u lekarza ze specjalizacją w zakresie ginekologii, której nieodłącznym elementem jest badanie fizykalne.
- Lekarz, który prowadzi dokumentację medyczną pacjentki posiada wiedzę o częstotliwości przepisywania niniejszych produktów leczniczych, a także o wystąpieniu możliwych działań niepożądanych, czy też możliwej interakcji z innymi lekami - wyjaśniał swego czasu Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia..

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia dzięki wprowadzonej regulacji lekarz będzie mógł ocenić, czy zastosowanie leku nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia pacjentki, zwłaszcza nieletniej. Ponadto przedmiotowa regulacja ma na celu zapobiec upowszechnianiu stosowania i nieuzasadnionej konsumpcji produktu leczniczego z grupy ATC G03A - hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego.

Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że środki antykoncepcji awaryjnej dostępne w Polsce bez recepty nie są kupowane przez nastolatki – osoby w wieku poniżej 18 lat stanowią zaledwie 1% kupujących ellaOne. Największą grupę kupujących „tabletkę po” (46%) stanowią osoby w wieku 25-30 lat. Co więcej, w przypadku Polski stopień penetracji rynku – określany przez odsetek kupujących w całej populacji kobiet w wieku 15-49 lat jest jednym z najniższych w Europie i wynosi 2,9% (2015 r.), co daje Polsce 22 miejsce w zestawieniu obejmującym 24 kraje, przy średnim stopniu penetracji wynoszącym 6,4%.

Źródło: sejm.gov.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ