REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 22 października 2019

Sam zdecyduj co doradzić cz. 4

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Do apteki przychodzi Pan Antoni, który od dłuższego czasu realizuje recepty w Twojej aptece m.in. na nadciśnienie tętnicze. Dzisiaj prosi o pomoc, gdyż od 2 tygodni ma problem z zawrotami głowy. Nie wie, co jest tego przyczyną. Martwi się, że może upaść i sobie coś złamać. Słyszał od kolegi, że wyciąg z miłorzębu japońskiego może mu pomóc.

(fot. shutterstock)

REKLAMA

Podstawowe informacje 

Płeć mężczyzna
Wiek 68 lat
Wzrost 180
Waga 90 kg
Choroby Nadciśnienie tętnicze
Hipercholesterolemia
łagodny przerost gruczołu krokowego

 

REKLAMA

Leki 

Lek Dawkowanie
Metcocard 47,5 mg ½-0-½
Doxar 4 mg 1-0-0
Polsart 80 mg 1-0-0
Agen 5 mg 0-0-1
Rosucrad 10 mg 0-0-1

Wywiad

Pan Antoni od 10 lat leczy nadciśnienie tętnicze. Amlodypinę i telmisartan lekarz wprowadził mu mniej więcej 2 lata temu. Do ostatniej wizyty nic w lekach nie zmieniał, gdyż był zadowolony z osiągniętych wyników. Miesiąc temu postanowił jednak wprowadzić bisoprolol ze względu na tachykardię i gorsze wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego. Zalecił Metocard ZK 47,5 dwa razy dziennie po pół tabletki.

Ponadto pan Antoni od 5 lat leczy się u urologa na łagodny przerost gruczołu krokowego. Był na wizycie u tego lekarza 2-3 tygodnie temu. Zwiększono mu wtedy dawkę doksazosyny do 4 mg na dobę.

Pan Antoni zasadniczo czuje się dobrze. Martwi się tylko zawrotami głowy, na które się cierpi od mniej więcej 2 tygodni. Boi się upadku i tego, że może sobie zrobić krzywdę. Twierdzi, że najgorzej jest w momencie, kiedy szybko wstaje. Wtedy musi się czegoś przytrzymać, żeby się nie przewrócić. Czasem ma też mroczki przed oczami.

Kolega polecił zakup preparatu zawierającego wyciąg z miłorzębu japońskiego. Koledze taki lek pomógł, jak miał zawroty głowy i szumy uszne. Pan Antoni ma do Ciebie zaufanie i przed zakupem prosi Cię o poradę.

Co zrobisz?

  1. Sprzedajesz panu Antoniemu lek zawierający miłorząb japoński w dawce 60 mg. Ostrzegasz go przed stosowaniem suplementów diety zawierających to ziele, gdyż skuteczność takich suplementów może być mała.
  2. Sugerujesz wizytę u lekarza prowadzącego, w związku ze sposobem stosowania leku Metocard ZK. Jest to preparat o przedłużonym uwalnianiu i nie można go dzielić.
  3. Sugerujesz wizytę u urologa. Zwiększenie dawki leku Doxar prawdopodobnie doprowadziło do hipotonii ortostatycznej. Być może trzeba będzie zmienić lek lub w inny sposób zmodyfikować leczenie.
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych