Samoleczenie może skutkować wizytą w szpitalu | farmacja.pl

Samoleczenie może skutkować wizytą w szpitalu

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-01 10:01:57 /

Z powodu samoleczenia prawie 10 tysięcy Polaków trafia co roku do szpitali. Nasi rodacy informacji o lekach i leczeniu najczęściej szukają w internecie - podaje ostrzeszowinfo.pl

"Statystyczny" Polak kupuje w ciągu roku 34 opakowania rozmaitych leków. Pod względem ilości zażywanych środków przeciwbólowych zajmujemy drugie miejsce w Europie. Z powodu takiej samodzielnej kuracji prawie 10 tysięcy osób trafia co roku do szpitali. Jest to tym bardziej niepokojące, bo wiedzy o lekach szukamy przeważanie w Internecie, lub wśród znajomych, a nie u lekarzy czy farmaceutów. Nic więc dziwnego, że nasza wiedza o lekach jest dramatycznie niska, a co gorsza, często wręcz błędna- uważa prof. dr hab. Janusz Pluta, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie PTF wynika także, iż prawie połowa pacjentów ignoruje zalecenia lekarzy, nie zawsze zażywa wszystkie przepisane leki, a aż 10 proc. postępuje tak często. Farmaceutów niepokoi też nasza skromna wiedza na temat leków, które stosujemy. Z raportów wynika, że samodzielnie leczy się nawet 80 proc. osób, a jedynie co piąty dorosły konsultuje ze specjalistami leki, które kupuje bez recepty. Jedyna pociecha w tym, że dość chętnie czytamy ulotki dołączone do opakowań lekarstw. Tak postępuje, albo przynajmniej mówi, że tak robi 87 proc. Polaków. Ale są i tacy pacjenci, którzy przyjmują leki mimo przeciwwskazań medycznych.
Najczęściej popełnianym przez pacjentów błędem jest przyjmowanie dwóch lub więcej NLPZ (Niesteroidowe leki przeciwzapalne) jednocześnie. Kiedy zażywamy jednocześnie dwa takie preparaty, wtedy ryzyko interakcji między nimi wynosi 13 proc., przy trzech- 34 proc., a przy pięciu- aż 88 proc.

Wiele lekarstw, które przyjmują, zwłaszcza starsze osoby, to wielki problem w większości krajów. Osoby powyżej 65. roku życia stanowiący 15 proc. populacji w krajach Unii Europejskiej, spożywają 40 proc. wszystkich przepisywanych im leków. Agencja Leków we Włoszech podaje, że połowa starszych pacjentów zażywa do dziewięciu leków dziennie, a 11 proc. nawet 10 różnych preparatów. To wyraźnie zwiększa możliwość wystąpienia interakcji lekowych i jednocześnie utrudnia profesjonalną terapię.

Źródło: ostrzeszowinfo.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj