REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 stycznia 2019

„Samorząd aptekarski mówi: pocałujcie nas w nos”

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

„Dopóki samorządy aptekarskie nie pójdą na kompromis i nie zaczną realizować naszej uchwały, to my się ośmieszamy. Głosujemy, a samorząd aptekarski mówi pocałujcie nas w nos. To będzie uchwała martwa” – mówił radny powiatu pleszewskiego w rozmowie z lokalną prasą. Czy w Pleszewie szykuje się pięcioletnia batalia o dyżury aptek?

Zarząd powiatu pleszewskiego na swoim pierwszym posiedzeniu ustalił nowe kryteria rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu pleszewskiego na rok 2019. Projekt uchwały będzie wyznaczał tygodniowe dyżury aptek według dotychczasowego schematu. Dyżury całodobowe będą równolegle pełnić dwie apteki. Jedna w Pleszewie i jedna kolejno w każdej z gmin powiatu pleszewskiego.

Takie rozwiązanie to efekt problemów z uchwaleniem podobnej uchwały w ubiegłym roku. Wojewoda wielkopolski kilkukrotnie unieważniał uchwały powiatu pleszewskiego, wskazując na uchybienia (czytaj więcej: Jedna apteka dyżurująca to za mało? Wojewoda znowu unieważnia uchwałę w Pleszewie).

REKLAMA

Sceptyczny wobec nowej propozycji zarządu starostwa jest jeden z radnych powiatu – Zbigniew Rodek. Według niego rozpocznie ona kolejną, pięcioletnią batalię o harmonogram pracy aptek. Przypomina, że od czterech lat efekt pracy Komisji Zdrowia w sprawie dyżurów aptek jest żaden.

REKLAMA

– Nie wyszło kompletnie nic! Jedni i drudzy przerzucali się odpowiednimi przepisami. Farmaceuci nas nie słuchali, a apteki rządziły się swoimi prawami – komentuje Rodek.

Radny chce wiedzieć czy nowe kryteria są realne, czy po raz kolejny zostaną na papierze. Jego zdaniem problemem jest bowiem brak narzędzi umożliwiających egzekwowanie przestrzegania harmonogramu przez aptekarzy.

– Nawet jak zatwierdzimy uchwałę, to podpisujemy się jako Rada pod czymś co jest nierealne i niewykonalne. Dopóki samorządy aptekarskie nie pójdą na kompromis i nie zaczną realizować naszej uchwały, to my się ośmieszamy. Głosujemy, a samorząd aptekarski mówi pocałujcie nas w nos. To będzie uchwała martwa – kontynuował radny Rodek.

Źródło: ŁW/Gazeta Pleszewska

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych