REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 27 listopada 2018

Schorzenia narządu ruchu – zalety stosowania maksymalnej dawki substancji przeciwbólowej w żelu

REKLAMA

Ból w obrębie układu mięśniowo – szkieletowego jest powszechnym problemem, dotykającym pacjentów w różnych grupach wiekowych. U osób starszych dolegliwości mają zwykle charakter przewlekły i są najczęściej wynikiem zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów. Ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową dotyczy ok. 60% mężczyzn i 70% kobiet w wieku 65 lat, a z wiekiem jego częstość zwiększa się. Innymi przyczynami bólu w narządzie ruchu, dotykającymi pacjentów bez względu na wiek są przeciążenia, urazy czy stłuczenia.

W większości przypadków istotną rolę w złożonej patofizjologii bólu mięśniowo-szkieletowego odgrywa stan zapalny – w zmienionych zapalnie tkankach obserwuje się zwiększone stężenie prozapalnych cytokin oraz innych mediatorów stanu zapalnego. Poza objawami bólowymi, pacjenci często skarżą się na zwiększoną tkliwość mięśni, ograniczoną ruchomość i sztywność stawów, może pojawić się również obrzęk w obrębie stawu.

Jednymi z najczęściej stosowanych leków w leczeniu schorzeń narządu ruchu są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Należy pamiętać, że doustne stosowanie NLPZ wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych, do których należą podrażnienie błony śluzowej żołądka, upośledzenie czynności nerek czy zwiększenie ciśnienia tętniczego [1]. Z tego względu farmaceuta, powinien przed wydaniem leku przeprowadzić właściwy wywiad w tym kierunku. Okazać się może, że konieczne będzie zaproponowanie alternatywnego postępowania.

REKLAMA

Optymalnym  rozwiązaniem  w terapii zarówno ostrego, jak i przewlekłego bólu  w obrębie stawów jest  stosowanie NLPZ podawanych miejscowo na skórę w postaci żelu, spray’u czy plastrów. Wyniki badań klinicznych wskazują, że NLPZ podawane tą drogą wykazują taką samą skuteczność w leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej, jak NLPZ podawane doustnie, natomiast ich profil bezpieczeństwa jest znacznie lepszy [2].

REKLAMA

Korzystnym wyborem będzie zarekomendowanie pacjentom cierpiącym z  powodu przewlekłych bólu w obrębie układu mięśniowo – szkieletowego, preparatu do stosowania miejscowego z diklofenakiem, którego skuteczność w leczeniu objawów bólowych w obrębie stawów  została potwierdzona klinicznie.

Pacjentom możemy zaproponować Voltaren MAX, ponieważ posiada największą dawkę substancji czynnej na rynku w formie do podania miejscowego – 23,2 mg/g. Lek jest dostępny w postaci żelu, dzięki czemu wykazuje korzystne dla pacjenta działanie chłodzące i kojące oraz zapewnia dobre przenikanie do tkanek położonych głębiej. Dzięki wysokiej dawce diklofenaku, jak i dodatkowym substancjom wspomagającym przenikanie do tkanek (alkohol oleinowy) działa on nawet do 12 godzin u źródła bólu, dlatego może być stosowany dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Zastosowanie takiego leku umożliwi skuteczną kontrolę bólu zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Warto zaznaczyć, że diklofenak podawany miejscowo na skórę wykazuje niską biodostępność ogólnoustrojową (ok. 4-5%), co znacznie redukuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, ale jednocześnie zapewnia stężenie  terapeutyczne w miejscu bólu[3].

Alternatywą może być Voltaren Emulgel 1%(zawierający 10 mg diklofenaku w 1g produktu leczniczego), który obecnie dostępny jest ze specjalnym aplikatorem, pozwalającym na wcieranie preparatu podczas aplikacji, które z kolei zwiększa przezskórne przenikanie leku do jamy stawowej. Taka postać leku zapewnia również wygodną i higieniczną aplikację [4].

W przypadku niedostatecznej kontroli bólu w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, pacjentowi u którego nie występują przeciwskazania, można zarekomendować stosowanie preparatów z diklofenakiem do podawania doustnego. Produktami do podania doustnego dostępnymi bez recepty, zawierającymi w składzie tę substancję czynną są tabletki Voltaren Acti Forte oraz kapsułki Voltaren Express Forte. Obie formy zawierają 25 mg diklofenaku w jednej dawce. Voltaren Acti Forte występuje w postaci małych tabletek, przez co może być preferowaną formą dla pacjentów z trudnościami w przełykaniu.

Z kolei, zastosowanie leku w postaci kapsułek zapewnia szybkie uwalnianie substancji czynnej oraz szybki początek działania [5, 6].

Autor: mgr farm. Karolina Pawlik

Piśmiennictwo

  1. Kocot-Kępska M. Ból mięśniowo-szkieletowy – epidemiologia, patofizjologia, leczenie. Medycyna Praktyczna.
  2. Derry S et al. Topical NSAIDs for chronic musculoskeletal pain in adults. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Sep 12;(9):CD007400.
  3. Charakterystyka Produktu leczniczego Voltaren Max 12/2015.
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Voltaren EmulGel 01/2018.
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Voltaren Express Forte 12/2015.
  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Voltaren Acti Forte 09/2016.

Nr ZINC: CHPL/CHVOLT/0055/18

Przejdź do informacji o leku.

 

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych