Nauka

21.12.2016
19.12.2016
27.04.2017

Nowe leki pomogą w walce z rakiem trzustki

Ustalono, że poszukiwanie nowych leków zwalczających rozwój PDAC i przedłużających tym samym średnią długość życia oraz poprawiających jakość życia pacjenta będzie najważniejszym priorytetem. Finansowany ze środków UE projekt PANACREAS (Integrating chemical approaches to treat pancreatic cancer: Making new leads for a cure) miał na celu opracowanie metod identyfikacji molekularnych celów PDAC i opracowania odpowiedniego leku.

20.04.2017

Gry komputerowe dla studentów (farmacji)

„Zamknij komputer, weź się do lekcji!” – niejeden uczeń usłyszał takie słowa z ust rodziców. Tymczasem naukowcy z uczelni w Teksasie sugerują, że te osoby, które doceniają osiągany sukces w ulubionej grze, otrzymują pozytywny feedback, który pomaga im w akceptacji gorszych wyników w szkole.

18.04.2017

Inhibitory SGLT-2 a ryzyko amputacji

Leki z tej grupy blokują zlokalizowane w nerkach białko o nazwie ko-transporter sodowo-glukozowy-2 (SGLT-2). Fizjologicznie transporter SGLT-2 jest odpowiedzialny za wchłanianie zwrotne glukozy z kanalików nerkowych. Jego inhibicja sprawia, że większa część glukozy jest usuwana z moczem, a stężenie cukru w osoczu zmniejsza się w sposób niezależny od insuliny.

11.04.2017

Pierwsze przeciwciało monoklonalne w weterynarii

Wskazaniem leku jest leczenie atopowego zapalenia skóry u psów, częstej choroby alergicznej, podczas której układ immunologiczny reaguje w sposób nieodpowiedni. W wyniku reakcji atopowej skóra swędzi, co prowadzi do zadrapań, otarć a w konsekwencji rozwoju infekcji bakteryjnej lub drożdżakowej.

05.04.2017

Eksperyment Milgrama wiecznie żywy

Celem badania było określenie poziomu posłuszeństwa wśród mieszkańców Polski. Było to o tyle interesujące, że testy oparte na metodyce Milgrama nigdy nie były prowadzone w Europie Środkowej. Bogata historia naszego kraju wydała się naukowcom wyjątkowo interesująca w kontekście wywarcia wpływu na społeczeństwo.

03.04.2017

Polacy przesadzają z witaminą D? EFSA publikuje nowe rekomendacje.

Raport zawiera wyniki szczegółowej analizy statystycznej opublikowanych do tej pory danych literaturowych oraz wytycznych różnych krajów Unii Europejskiej i WHO. Eksperci uważają, że pomiar stężenia 25(OH)D w osoczu jest dobrym biomarkerem zawartości witaminy D u dzieci i dorosłych i odnosi się zarówno do witaminy syntetyzowanej przez skórę, jak i pochodzącej z diety. Poziom 25(OH)D odpowiedni dla każdej grupy populacji powinien wynosić ok.

29.03.2017

Trądzik już nie hormonalnie

W przypadku trądziku leczeniem pierwszego rzutu wg EMA powinno być leczenie miejscowe, następnie doustne antybiotyki. Analizując obecne dane odnośnie skuteczności antykoncepcji w leczeniu trądziku, zauważono że istnieją wystarczające dowody tylko w zakresie zmian o umiarkowanym nasileniu. Niestety, środki antykoncepcyjne w rzadkich sytuacjach mogą powodować ciężkie działania niepożądane, w tym chorobę zakrzepowo-zatorową żył.

27.03.2017

Nowy sprzymierzeniec w walce z zaparciami

Takim lekiem może okazać się plekanatyd (produkt Trulance, firmy Synergy Pharmaceuticals Inc.) zatwierdzony do użycia przez FDA w Stanach Zjednoczonych. Wskazaniem do jego stosowania jest leczenie przewlekłych idiopatycznych zaparć u dorosłych, czyli takich dla których nie istnieją strukturalne lub biochemiczne powody powstania zaparcia.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj