Opinie

25.03.2017

Po lek czy do apteki?

Brzmi to wszystko karkołomnie? Postaram się zatem wyjaśnić to w miarę prosto. Niektórzy pacjenci są przywiązani do aptek i pracujących w nich farmaceutów do tego stopnia, że zawsze realizują recepty i wykupują leki w tym konkretnym miejscu. Nawet jeśli muszą przychodzić kilkukrotnie i czekać na sprowadzenie leku, to potulnie się podporządkowują. Oczywiście takich pacjentów najbardziej lubią sami farmaceuci.

24.03.2017

Requiem dla snu

Samotna Sara spędza czas na oglądaniu teleturniejów, podjadając przy tym czekoladki. Jest szczęśliwa, kiedy telefonicznie zostaje poinformowana o zaproszeniu do telewizyjnego show. Przymierza wizytową czerwoną sukienkę, w której zamierza wystąpić przed kamerami (motyw marzenia o występie w czerwonej sukience w telewizji jest świetnie znany fanom filmu Roberta Zemeckisa „Ze śmiercią jej do twarzy”).

21.03.2017

Syropy i nalewki od farmaceuty

Domy wybudowane z sezonowanych cegieł, wytwarzanych według najlepszych prawideł sztuki murarskiej stoją już po 300-400 lat. Nowoczesne domy na nowoczesnych osiedlach nierzadko po 50 latach nadają się już tylko do rozbiórki. Podobnie z lekami – te tradycyjne, stosowane od wieków, często produkowane własnoręcznie przez magistra farmacji, stopniowo wypierane są przez reklamowane suplementy diety.

20.03.2017

Łatwiej kontrolować apteki indywidualne

Jakie nieprawidłowości Inspektorzy Farmaceutyczni najczęściej stwierdzają w aptekach podczas kontroli?

17.03.2017

Magister Tadeusz Pankiewicz

Apteka przez dwa lata stanowiła azyl w piekle, które „ludzie zgotowali ludziom”. Polski personel apteki stworzył miejsce, gdzie - poza udzielaniem fachowej pomocy medycznej – rozmawiano swobodnie, czytano gazety z podziemnego obiegu, ukrywano się przed wywozem z getta, załatwiano niemieckie dokumenty, przemycano korespondencję. Aptekarze za darmo wydawali leki uspokajające, przeciwbólowe, nasercowe, środki opatrunkowe, żywność.

17.03.2017

A ja w to wątpię…

‘Apteka dla aptekarza’ oraz ‘geografia i demografia’ stały się w naszym środowisku pewnymi dogmatami. Hasłami, za którymi kryje się rozwiązania wszystkich problemów i patologii aptecznego rynku. Tak to przynajmniej przedstawia samorząd aptekarski, który zabiega o poparcie poselskiego projektu, który ma takie zmiany wprowadzić. Przyznam, że nie podoba mi się takie upraszczanie sprawy.

16.03.2017

Krople żołądkowe – idealne na ból brzucha?

Choroby przewodu pokarmowego należą do częstych dolegliwości z jakimi pacjenci zgłaszają się zarówno do lekarza, jak i farmaceuty. Cześć z nich ma określone podłoże morfologiczne, np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, jednak wiele ma wyłącznie tło funkcjonalne, choć wywołują różne objawy, nie tylko subiektywne.

15.03.2017

Wojna domowa

Wciąż nie możemy się między sobą porozumieć w kwestii Apteki dla aptekarza, tabletek wczesnoporonnych i paru innych spędzających (niektórym) sen z powiek kwestii. Gdy jednak wystawi się nos poza farmaceutyczny światek, okazuje się, że… tam burzy nie ma.

14.03.2017

Opadający kurz bitewny

Ten dość formalny krok wzbudził olbrzymie emocje wśród parlamentarzystów. Podczas sesji popołudniowej poseł sprawozdawca Michał Cieślak (PiS) rekomendował sejmowi odrzucenie Projektu. Był konsekwentny w swych dotychczasowych poczynaniach. Przypomnę, że 25 stycznia b.r. podczas obrad Komisji Deregulacji nieoczekiwanie zaproponował faktyczną śmierć Projektu (przyp.

13.03.2017

Jedna przyczyna wszystkich patologii

Od ponad trzynastu lat obowiązują w polskim prawie uregulowania, które w założeniu miały poprawić funkcjonowanie rynku aptekarskiego. Uwolnić go, zbalansować poziom refundacji, uczynić przystępnym dla pacjentów; same leki, przynajmniej w zamyśle, miały być tańsze, a ich dostępność – niezachwiana. Niestety podwaliny nowego ładu aptekarskiego, budowanego od przeszło dekady, były błędne.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj