Opinie

24.02.2017

Wybór Zofii

Obecnie Zofia Ulz jest „konsultantem zarządzającym Zespołu Prawa Farmaceutycznego i Ochrony Zdrowia kancelarii Dentons”. Wspiera również Związek Pracodawców Aptecznych „PharmaNET” (swoją drogą, piękny to przykład zastosowania etyki na styku biznesu i sfery publicznej). Jej poglądy na kwestię reformy rynku detalicznej dystrybucji leków wyraźnie bowiem ewoluowały.

Własność bez znaczenia?

23.02.2017

Farmaceuta u farmaceuty

Zwykły Kowalski jest pod wrażaniem, gdy jego Pani Magister odczyta lekarskie bazgroły, ale nie zdaje sobie sprawy, że magia polega na czymś innym. Parafrazując pewne powiedzenie, farmaceuta mógłby rzec: „Pokaż mi swoją receptę, a powiem Ci, kim jesteś” (lub na co chorujesz – jak kto woli). Czasem bywa to uczuciem doprawdy dziwnym, gdy patrzysz na pacjenta i nie do końca rozumiesz dlaczego taki jest, ale recepta wyjaśnia pewne kwestie.

22.02.2017

Gra pozorów i na czas

Minął już prawie miesiąc od zwrotu akcji ( „Apteka dla aptekarza odrzucona, ale to jeszcze nie koniec...” ) zaskakującego wszystkich obserwatorów i uczestników procesu nowelizacji prawa farmaceutycznego. Przez ten czas sporo się wydarzyło.

22.02.2017

Bieganie ratuje życie

Przemek Sajewski tylko w 2014 roku przebiegł 5 maratonów, dwa górskie biegi ultra i jeszcze kilka na dystansie półmaratonu i krótszych, a także jeden przez przeszkody na torze wyścigów konnych Służewiec. W przypadku większości startów udaje mu się zająć miejsce wśród pierwszych 5 -10% biegaczy na mecie. W mniejszych biegach, na kilkaset osób, czasami staje nawet na podium w swojej kategorii wiekowej.

21.02.2017

Farmaceuta to piąte koło u wozu

Farmaceuci ze swoją etyką stanowią największą przeszkodę w zbijaniu jeszcze większych farmaceutycznych fortun. Przekonałem się o tym pracując w swojej karierze w kilku aptekach – sieciowych i tzw. indywidualnych. Nie ma się co oszukiwać. Gdyby tylko prawo na to pozwalało, to właściciele aptek nie zatrudnialiby farmaceutów wcale. W końcu technicy farmaceutyczni są tańsi i robią to samo.

20.02.2017

Schizofrenia producentów suplementów diety

Jak inaczej wyjaśnić postawę producenta, który martwi się o odbiorcę reklamy swoich suplementów, zaś target reklamy wyrobu medycznego własnej produkcji bombarduje wizerunkiem lekarza entuzjastycznie zapewniającego, że można kogokolwiek odchudzić tabletka z nieznaną nikomu porcją chitozanu?

17.02.2017

Franciszek Józef I. Najjaśniejszy Pan

Jednak, gdy Helena wraz z matką i młodszą siostrą Elżbietą przybyły na umówione spotkanie, cesarz – od pierwszego wejrzenia – zakochał się w młodszej z sióstr, Elżbiecie, zwanej zdrobniale Sisi. Podobno w stroju podróżnym (bagaże pań zaginęły) wyglądała młodziej i bardziej świeżo od poważnej Heleny. Podobno cesarz na przyjęciu tańczył tylko z Sisi.

16.02.2017

Hydroksyzyna i inne cukiereczki

Jest taka grupa osób, którzy zachowują się jakby nie dotyczyły ich zasady dobrej praktyki lekarskiej, powszechne rekomendacje zdrowotne, doniesienia naukowe i procedury medyczne. W kwestii zdrowia z wielkim sceptycyzmem odnoszą się do zaleceń lekarskich, konsultują je z rzeszą niemedycznych doradców i dobierają leki kierując się szeroko pojęta „intuicją”. To rodzice.

15.02.2017

Tak nas koszą sieciówki

Historia jakich w Polsce mnóstwo. Farmaceuta prowadzi swoją aptekę w małej miejscowości. Nie ma monopolu, bo w okolicy jest jeszcze kilka aptek innych farmaceutów. Wszyscy konkurują ze sobą, ale jednocześnie szanują się nawzajem. W końcu środowisko farmaceutów jest małe, wszyscy spotykamy się co jakiś czas i dobrze znamy. Nagle w okolicy otwiera się apteka sieciowa.

14.02.2017

Pigułka szczęścia

Zaczęliśmy przeciążać nasze organizmy, brać na siebie więcej niż jesteśmy w stanie udźwignąć i odczuwać odpowiedzialność za rzeczy, na które nie zawsze mamy wpływ. Nasze umysły stały się mniej wydolne i poczuliśmy potrzebę uzdrowienia naszej psyche. Z pomocą początkowo przyszła psychoterapia, ale nie dla każdego okazała się wystarczająco skuteczna. Gdy sprawy nas totalnie przerastają, wpadamy w stan, z którym trudno wygrać samymi chęciami.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ