Opinie

27.04.2017

Zarabiamy za mało

W ostatnim czasie sporo mówiło się o rosnących wynagrodzeniach pracowników kilku największych sieci handlowych. Pracując „na kasie” w takim sklepie można przy dobrych wiatrach zarobić nawet 3300 zł brutto na starcie. Po kilku latach ta stawka rośnie nawet do 3800 zł brutto.

26.04.2017

Serwitor, uczony, sprzedawca

W pewnym momencie swojej drogi zawodowej każdy farmaceuta zadaje sobie pytanie o historię zawodu, który przyszło mu wykonywać. Napotkany przypadkiem zeszyt z pożółkłymi kartkami pełnymi wykaligrafowanych recept, nadtłuczone szkło recepturowe z misterną etykietą czy krótka historia o dawnych farmaceutach na stronach czytanej właśnie książki – to wszystko budzi nieokreśloną tęsknotę i ciekawość tego, co odeszło razem ze starymi kalendarzami.

25.04.2017

Fakty i mity o nadciśnieniu

Nadciśnienie tętnicze (łac. hypertonia arterialis) jest to stan chorobowy istotnie zwiększający wskaźnik umieralności oraz równolegle jeden z najgroźniejszych i najczęściej występujących czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jest ono związane z trwałym podwyższeniem wartości ciśnienia przyjętego za właściwe dla danej grupy wiekowej na skutek rozregulowania mechanizmów homeostatycznych.

24.04.2017

Akt miłosierdzia

W polskim prawodawstwie brak jest przepisów dotyczących tej procedury. Aktualnie również nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w zakresie uregulowania procedury compassionate use w polskim systemie prawnym. Jesteśmy na szarym końcu Europy jeśli chodzi o zastosowanie tej reguły dla ratowania zdrowia i życia najtrudniejszych przypadków. Dlaczego w tej dziedzinie nie oczekujemy zmian?

22.04.2017

Mózg i Błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim

Pierwsze koncepcje działania leków przeciwdepresyjnych skupiały się na nasileniu neurotransmisji, nie wyjaśniały jednak 1-2 tygodniowego opóźnienia w uzyskaniu efektu. W latach siedemdziesiątych badania w Vanderbilt University w Nashville przeprowadzone przez Fridolina Sulsera i Jerzego Vetulaniego (pracował tam jako Research Associate Professor) wykazały, że procesem odpowiedzialnym za efekt przeciwdepresyjny mogą być zmiany receptorowe.

21.04.2017

NIA odpowiada!

List otwarty farmaceuty z pytaniami do Naczelnej Izby Aptekarskiej można przeczytać pod tym adresem: „Oczekuję odpowiedzi od NIA”.

21.04.2017

Oczekuję odpowiedzi od NIA!

Zabrałem kilka pytań, które mnie i moich znajomych gnębią od momentu pojawienia się ustawy posłów PiS nazwanej „apteką dla aptekarza”. I są to poważne pytania o naszą przyszłość – indywidualnych aptekarzy.

19.04.2017

Pani mi da!

Ostatnio koleżanka podjęła się pracy w małym miasteczku. Jedna apteka, wszyscy się znają. Właściciele posiadają kilka punktów w pobliskich miejscowościach, umowę chcieli podpisać w mieście mówiąc, że po co ma się biedna taki kawał tułać na oglądanie apteki, skoro może to zrobić pierwszego dnia pracy. Podczas rozmowy zapytali ją, czy jest jedną z tych farmaceutek, które odmawiają wydawania leków na receptę w przypadku jej braku.

18.04.2017

Rozpędzony walec historii

Wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo obrotu farmaceutykami nie istnieje, gdy nad nim nie ma kontroli aptekarza. Bez farmaceuty pacjent nie ma bezpiecznego dostępu do leku. Szanując odpowiedzialne wykonywanie swej pracy przez profesjonalnych Czytelników portalu branżowego, pozwolę sobie na stwierdzenie, że nie istnieje apteka dla pacjenta w mniemaniu tegoż pacjenta.

18.04.2017

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj