Opinie | farmacja.pl

Opinie

21.03.2018

Konował, jędza i sprzedawca

Lekarz to niedouczony konował, który recepty nie potrafi dobrze wypisać. Od przedstawiciela bierze w łapę i potem jeździ na konferencje na Karaiby, a skierowania na badania nie da, bo mu szkoda pieniędzy z funduszu. Pielęgniarka to złośliwa jędza, do pacjenta nie podejdzie, bo woli pić kawę w dyżurce. Nie uśmiechnie się nawet. A farmaceuta?

20.03.2018

Farmaceuta w Irlandii: szok apteczny czy kulturowy?

Jakie są podstawowe różnice między pracą w aptece polskiej i irlandzkiej? Zacznijmy od tego, że ani farmaceuta, ani technik nie są pierwszymi osobami kontaktującymi się w aptece z pacjentem. Rolę tę bardzo często pełnią tzw. "Panie OTC". Z kolei irlandzki technik farmaceutyczny zajmuje się w aptece, tym co w Polsce robi kierownik - papierologią.

19.03.2018

Magia cen

Sporo w ostatnim czasie mówi się o karach, jakie Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne nakładają na apteki, które w swoich izbach ekspedycyjnych rozwieszają plakaty z cenami produktów i na różne sposoby informują o aktualnych rabatach lub promocjach. Tymczasem walka cenowa między aptekami stała się w ostatnich latach kluczowym obszarem konkurowania.

16.03.2018

Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka

Nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się w 2016 roku książka pt. „Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka”, napisana przez cenionego dziennikarza i obieżyświata, Jarosława Molendę. Ze względu na intrygujący temat i popularnonaukową formę książka może być interesująca zarówno dla przedstawicieli zawodów medycznych, jak i dla laików.

15.03.2018

Polski farmaceuta w Szwecji: Ważne jest zaangażowanie i opanowanie języka

Zastanawiacie się nad wyjazdem z Polski i podjęciem pracy w aptece któregoś z krajów Unii Europejskiej? Najpopularniejsze kierunki emigracji zawodowej farmaceutów Irlandia, Anglia i Niemcy. Coraz częściej jednak polscy farmaceuci trafiają też do Szwecji? O tym jak wygląda tam życie i praca w aptece opowiada nam Anna Hajdrych - farmaceutka, która zdecydowała się wyjechać do tego kraju pięć lat temu.

14.03.2018

Połowinki Naczelnej Rady Aptekarskiej – część 2

Gdybym chciał manipulować przekazem, napisałbym, że tylko poprzednicy obecnej NRA odpowiadają za głodowe marże, a wszyscy by to z aplauzem przyjęli jako aksjomat. Ale obwinianie naszego Samorządu za całościowy kształt refustawy, w tym w szczególności za marże, jest przejawem nie-myślenia życzeniowego.

12.03.2018

Misja: Farmaceuta

Jestem przekonany, że częścią misji zawodowej farmaceutów jest pomoc potrzebującym oraz zaangażowanie w ważne sprawy społeczne. Obawiam się jednak, że moje przekonanie ma niewiele wspólnego z tym, jak jesteśmy dziś postrzegani przez resztę społeczeństwa, a i być może nawet z tym jak my sami postrzegamy siebie.

09.03.2018

Apteka Pod Złotym Lwem w Toruniu

Kolejny tom serii „Najsłynniejsze polskie apteki” dotyczy apteki „Pod Złotym Lwem” w Toruniu, znajdującej się w kamienicy na Rynku Nowego Miasta, róg ulicy Królowej Jadwigi. Autor publikacji, Aleksander Drygas, przedstawia historię apteki na tle początków i rozwoju aptekarstwa w tym mieście. Dużo uwagi poświęca losom apteki w XX wieku, w aspekcie ważnych przemian politycznych i społecznych.

08.03.2018

Połowinki Naczelnej Rady Aptekarskiej – część 1

Nie tak dawno minęła połowa kadencji obecnej Naczelnej Rady Aptekarskiej, której mam zaszczyt być członkiem. Taka okazja, aż się prosi o podsumowanie dotychczasowych działań samorządu aptekarskiego oraz spojrzenie w przyszłość...

07.03.2018

Wróćmy do źródeł

Marzymy o opiece farmaceutycznej, postulujemy szerzy zakres kompetencji dla farmaceutów szpitalnych i uregulowanie kwestii farmacji klinicznej w codziennym wymiarze pracy szpitali, ale nie pokazujemy środowisku medycznemu, że faktycznie robimy krok do przodu by mieli w nas partnerów do rozmowy na polu merytorycznym...

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj