REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 30 lipca 2020

Seniorzy i bezpłatne szczepienia na grypę

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (OPZG) oraz krajowi konsultanci z zakresu geriatrii i medycyny rodzinnej, przy wsparciu Federacji Pacjentów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, wezwali Ministerstwo Zdrowia o umieszczenie szczepionek na grypę na liście leków dla seniorów 75 plus, kat „S”, które można, w obszarze wskazań refundacyjnych, przepisywać bezpłatnie. Jest to tym bardziej istotne, że zbliża się druga, jesienna faza pandemii nowego koronawirusa.

Reakcja Ministerstwa

W odpowiedzi, resort komentuje, co czytamy na portalu aptekarzpolski.pl:

Możliwość rozszerzenia wykazu 75+ o nowe technologie lekowe jest obecnie przedmiotem prowadzonej w resorcie analizy. Obecnie jest ona na etapie przeglądu 220 grup limitowych (wśród nich grupy limitowej 247.0, Szczepionki przeciw grypie), wskazanych przez NFZ jako najczęściej używanych przez seniorów 75+, która to analiza ma na celu udzielenie odpowiedzi czy ewentualne poszerzenie wykazu bezpłatnych leków dla seniorów 75+ jest możliwe w ramach przydzielonych na ten cel środków finansowych w budżecie oraz jeżeli istnieje taka możliwość finansowa, to które leki należy objąć tym wykazem.

REKLAMA

Co więcej, wiceminister Waldemar Kraska miał podkreślać podczas rozmowie na antenie radia RMF FM, że:

REKLAMA

Myślę, że opracujemy taką strategię, żeby masowo wyszczepić osoby z grupy ryzyka – czyli powyżej 65 roku życia oraz personel medyczny.

Niska wyszczepialność

Wyraził on także nadzieję, że dostęp do szczepień będzie „jak najszerszy” i zaznaczał, że w Polsce stopień wyszczepialności wśród obywateli jest bardzo niski – przeciwko grypie, miało się szczepić jedynie 4 procent ogółu społeczeństwa.

To jest bardzo mało. Tegoroczna sytuacja może być zupełnie inna. Chcemy się na to przygotować – mówił Kraska.

Tymczasem, szczepienie staje się w tym roku szczególnie ważne, jeśli wziąć pod uwagę zbliżającą się drugą falę COVID-19. Trzeba mieć świadomość, że im więcej osób zaszczepi się przeciwko grypie, tym prostsze będzie odróżnienie jej od koronawirusa.

Źródło: AM/aptekarzpolski.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych