REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 9 października 2019

Seniorzy i e-recepta – czy to się sprawdzi?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 r. w obiegu pozostaną jedynie elektroniczne recepty. Już teraz wystawiono ich ponad 8 milionów. Jednak powstaje pytanie, co ze starszymi pacjentami oraz lekarzami, którzy gubią się w świecie nowoczesnych technologii.

Ministerstwo Zdrowia oraz CSIOZ z entuzjazmem podchodzą do szerzącej się elektronizacji służby zdrowia (czytaj również: Ponad 220 000 e-recept jest wystawianych codziennie). Jednak, jak donosi naszdziennik.pl, problem z odnalezieniem się w tym świecie mogą mieć seniorzy.

Zmiany na łapu capu

W tej sprawie wypowiedzieli się dla Naszego Dziennika sami zainteresowani. – Jeszcze nie miałam do czynienia z e-receptą. Ale muszę przyznać, że jako osoba niezbyt biegła w obsłudze komputera, mam trochę obaw przed zapowiadaną nowością związaną z otrzymywaniem recept. Jak na razie komputer służy mi do korespondencji elektronicznej i wyszukiwania informacji, a telefon jest jedynie środkiem komunikacji z rodziną – tłumaczy pani Jolanta z Lublina.

REKLAMA

Jak twierdzi Maria Balcerzak, przewodnicząca Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, wprowadzanie elektronizacji w ochronie zdrowia powinno trwać kilkanaście lat. Tak było w Niemczech, gdzie zmiany trwały 20 lat (czytaj również: Za rok leki dla seniorów zlecą specjaliści, ale tylko za pomocą e-recepty). M. Balcerzak obawia się, że zbyt szybkie przemiany mogą doprowadzić do wykluczenia z czynnego życia olbrzymiej części społeczeństwa.

REKLAMA

Papierowy wydruk z kodem

Obawy budzi także zaawansowany wiek lekarzy. Około 30% z nich przekroczyło wiek emerytalny (czytaj również: Piątkowa awaria pokazała kolejny słaby punkt e-recepty?). Nie są przyzwyczajeni do używania internetu, pojawiają się u nich także kłopoty z pamięcią. Dr Joanna Barczyńska, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog, mówi, że wiele osób starszych radzi sobie z nowinkami technicznymi. Jednak istnieje wśród nich pewna grupa, która nie używa telefonów komórkowych ani komputerów.

W konsekwencji nie będzie mogła założyć profilu zaufanego koniecznego do przesłania e-recepty. W takiej sytuacji pacjent otrzyma na wizycie lekarskiej wydruk w formie papierowej z kodem kreskowym pozwalający na realizację recepty w kilku aptekach, bez konieczności robienia odpisów – informuje dr Joanna Barczyńska.

Źródło: IK/naszdziennik.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych