REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 19 września 2018

Sieci aptek nadal rosną. Indywidualnych coraz mniej…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Firma IQVIA opublikowała właśnie wyniki swoich badań rynku aptecznego w sierpniu. Wynika z nich, że liczba aptek należących do sieci aptecznych nadal rośnie. Nieustannie maleje natomiast liczba aptek indywidualnych. Jest ich mnie już o 384 niż w ubiegłym roku.

Zdaniem ekspertów taka sytuacja na rynku, to efekt jego konsolidacji (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

W sierpniu liczba aptek indywidualnych spadła o 14, w porównaniu z lipcem. Rok do roku to już o 384 apteki indywidualne mniej. Natomiast o 18 zwiększyła się liczba placówek należących do sieci aptecznych. Apteki sieciowe gorzej radzą sobie jednak jeśli chodzi o obroty. W przypadku indywidualnych wyniósł on miesięcznie 122 tys. zł – tyle samo co w lipcu. Natomiast przeciętna apteka sieciowa zanotowała miesięczny obrót na poziomie 250 tys. zł – to mniej o 2 tys. zł niż miesiąc wcześniej.

Zdaniem ekspertów taka sytuacja na rynku, to efekt jego konsolidacji.

– Ciekawa odmiana po ostatnich miesiącach spadków liczby aptek na rynku i w sieciach – w ostatnich kilku miesiącach liczba aptek należących do sieci rośnie, co jest głównie efektem konsolidacji. To ostatnie słowo będziemy odmieniali przez wiele przypadków w kolejnych miesiącach – pisze Marcin Gawronski, Dyrektor ds. Relacji ze Źródłami Danych, Polska i Kraje Bałtyckie, IQVIA.

Aktualnie liczba aptek i punktów aptecznych wynosi 14577 i od września 2017 jest ich o 399 mniej. 20 największych sieci (2752 aptek) stanowi 30% wartości rynku.

Źródło: LinkedIn

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych