REKLAMA
Autor: Anna Załucka Opublikowano: 30 maja 2018

Siedem pigułek Lucyfera

Artykuł pochodzi z serwisu

Przeczytałam niedawno, że amerykańskie wojsko zleciło naukowcom z Harvardu opracowanie pigułki, która znosi uczucie strach i żalu, a po jej zażyciu żołnierz stanie się maszyną do wykonywania poleceń, pozbawioną moralności i wyrzutów sumienia. W notatce prasowej nazwano ten lek „diabelską pigułką”. Nie wiem, ile sensacyjna wiadomość ma wspólnego z prawdą, jednak podczas jej lektury przypomniałam sobie o pewnej książce…

Powieść jest satyrą polityczną na demokrację ludową, pełną opisów groteskowych sytuacji, humoru, sarkazmu.

REKLAMA

REKLAMA

Książka ma tytuł „Siedem pigułek Lucyfera”, napisał ją Sergiusz Piasecki, po raz pierwszy została wydana w Londynie w 1948 (Sergiusz Piasecki był żołnierzem AK, armii gen. Andersa, szpiegiem oraz cenionym w dwudziestoleciu międzywojennym pisarzem, teraz trochę zapomnianym, o barwnej biografii, która kwalifikuje się do opisania w odrębnej książce – dość powiedzieć, że wydostał się z najcięższego więzienia II RP dzięki popularności swojej debiutanckiej powieści „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”).

W „Siedmiu pigułkach Lucyfera” Piasecki opisał przygody sympatycznego diabła Marka, wysłanego z piekła na ziemię, aby znaleźć 50 grzeszników w zamian za 50, którzy zmarli na zapalenie płuc w czasie dyżuru diabła w kotłowni nr 13 – diabeł Marek zasnął, a wtedy ogień pod kotłami zgasł, na skutek czego wyziębieni grzesznicy zachorowali i pomarli… Tytułowe 7 pigułek Lucyfera to specjalne pigułki dla delegatów z Piekła na Ziemię, w które zostaje Marek zostaje wyposażony przed podróżą wraz z dokładną instrukcją ich użycia.

Pierwsza pigułka, biała, umożliwia przemianę diabła w człowieka. Ostatnia, czarna, ułatwia powrót do Piekła. Inne diabeł Marek ma stosować według potrzeby, według napisów na nich. Pigułka numer dwa daje ogromną siłę, pigułka trzecia – umożliwia bycie niewidzialnym przez trzy dni, pigułka z numerem cztery ma napis „talent literacki”, kolejna opatrzona jest komentarzem „jasnowidzenie przez 55 dni”, po połknięciu szóstej pigułki można oczekiwać spełnienia trzech życzeń.

Zasobny w diabelskie pigułki Marek o północy 27 kwietnia 1945 prosto z Piekła trafia do komunistycznej Polski – do dziwnego świata, którego nie rozumie i gdzie – według planu – ma być do 1 maja 1946. Po początkowym szoku, Marek odnajduje się w nowej „demokratycznej” rzeczywistości. Konstytucja stalinowska staje się jego ulubioną książka (lubi zwłaszcza zdanie, że obywatelom ZSRR zapewnia się nietykalność osobistą). Nosi książeczkę na sercu i postanawia zabrać z powrotem do piekła jako przykład prawa doskonałego. Pędzi bimber (to wszak robić potrafi doskonale, z werwą ruga samogoniarzy-amatorów „Do samogoniarzy: Wam w urzędach siedzieć i papiery smarować, a nie wódkę pędzić – rzekł z niezmierną pogardą. Żadna robota! Smród nie wódka. Beczka nie wyparzona. Mąka była nadpsuta. Drożdże stare. Zacier za wcześnie zdjęty.”).

Z pomocą pigułki numer cztery robi karierę literata. Ku swemu – oraz czytelników – zaskoczeniu wpada w miłosne tarapaty (trudno, by obyło się bez kłopotów, jeżeli postępuje się zgodnie z zaleceniami Przylizusa, kolegi-literata, radzącego, by miłość wyznać słowami „O, dyktatorze mego, w radosnych zasiekach płomiennej miłości uwikłanego, serca! O moja słodka, jak unrowska paczka i wdzięczna, jak idea demokratyczna, syfilido”.).

Powieść jest satyrą polityczną na demokrację ludową, pełną opisów groteskowych sytuacji, humoru, sarkazmu. Autentyczności opisywanym wydarzeniom dodają wplecione przez autora oryginalne fragmentów z ówczesnej prasy polskiej (np. podróż Marka z Piekła na Ziemię przedstawiona została w radio i prasie jako przelot pocisków rakietowych państw kapitalistycznych: „Niejednokrotnie już zauważono przelatujące nad terenem Tanganajki pociski rakietowe. Wczorajszej nocy, o godzinie pierwszej, również dostrzeżono taki pocisk, który mknął z wielką szybkością z zachodu na wschód. Te tryki pachołków kapitalistycznych, w dniu święta czarnoskórych całego swata, nie zastraszą tanganajskiej partii czarnej nocy, której wspaniałe osiągnięcia w kierunku rozwoju Tanganajki i dobrobytu oraz wolności mas pracujących są solą w oku faszystowskich rządów międzynarodowej plutokracji”.).

Wielbicielom humoru w stylu „CK Dezerterów” („Papuga? Też do paki. Będzie dowodem dla sądu wojennego”) na pewno spodoba się historia z indykiem, który został aresztowany za wywołanie wybuchu niepohamowanego śmiechu i zamieszek na rynku miasteczka – a nazajutrz w gazecie można było przeczytać, że elementy reakcyjne usiłowały wywołać zaburzenia o charakterze antydemokratycznym, natomiast główny winowajca został zatrzymany i będzie ukarany z całą surowością.

Niektóre fragmenty powieści brzmią niepokojąco znajomo: „Obywatel zapomina, że czasy krwawej sanacji skończyły się. Mamy obecnie demokrację ludową, więc ludność nie ma nic do gadania. Każdy musi radośnie spełniać swój obowiązek demokratyczny i patriotycznie cieszyć się albo milczeć aprobująco. I to samo wam wszystkim radzę”.

A więc śmiać się, czy płakać? Na początek przeczytać, bo warto – nawet biorąc pod uwagę tylko symboliczny związek z tematyką aptekarską – jest to powieść w starym, dobrym stylu, przez znawców literatury ceniona na równi z „Rokiem 1984” Orwella.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych