REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 marca 2019

Skandaliczna cena szczepionki przeciwko grypie. Co na to Ministerstwo?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W zeszłym roku grupa posłów zadała ministrowi zdrowia pytanie, dlaczego na liście leków refundowanych znalazła się szczepionka Vaxigrip Tetra. Uznali to za kiepski pomysł, gdyż szczepionka po refundacji okazała się droższa niż przed refundacją. Jaką odpowiedź otrzymali?

Posłowie w składzie: Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Urszula Augustyn, Magdalena Kochan, Sławomir Jan Piechota wystosowali w sierpniu 2018 r. interpelację do Łukasza Szumowskiego. Dotyczyła ona szczepionki Vaxigrip Tetra. Odpowiedzi doczekali się 19 marca tego roku od wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego (czytaj więcej: Szczepionka na grypę droższa niż w zeszłym roku. Wszystko przez refundację?).

Bezsensowna refundacja szczepionki?

Grupa posłów przypomniała, że w lipcu Ministerstwo Zdrowia wpisało na listę leków refundowanych szczepionkę Vaxigrip Tetra z ceną 45,76 zł. Co ciekawe, w poprzednim sezonie szczepionka bez refundacji była dla pacjentów nawet o 20 zł tańsza. Zdaniem posłów profilaktyka musi być odpowiednio przemyślana.

REKLAMA

– Kuriozalna jest sytuacja, w której zrefundowana szczepionka Vaxigrip Tetra jest teraz droższa niż w latach ubiegłych. Z uzyskanych informacji wynika, że hurtownie sprzedawały Vaxigrip do aptek i poradni za 20–25 zł, a w aptekach pacjenci płacili na ogół 30–35 zł. Po refundacji pacjentom po 65. roku życia połowę z kwoty 45,76 zł zapłaci NFZ, reszta osób będzie musiała ponieść 100% ceny. To o wiele drożej niż w poprzednim sezonie – czytamy w interpelacji.

REKLAMA

Składający apelację uznali, że taka refundacja może mieć skutek odwrotny od zamierzonego. Na koniec poprosili resort zdrowia o wyjaśnienie, czym się kierował, wpisując szczepionkę Vaxigrip Tetra na listę leków refundowanych (czytaj więcej: Popyt na szczepionkę VaxigripTetra przerósł oczekiwania).

Rekomendacje, negocjacje i kryteria

Po ponad pól roku oczekiwania, wiceminister Maciej Miłkowski udzielił odpowiedzi na interpelację. Przypomniał, że kwestie związane z refundacją leków reguluje ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Aby zacząć działania mające na celu objęcie leku refundacją, wnioskodawca musi złożyć wniosek i ustalić urzędową cenę zbytu. We wrześniu 2017 r. do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku Vaxigrip Tetra w ramach listy aptecznej. Wskazaniem było: czynne uodpornienie osób dorosłych po ukończeniu 65. roku życia w zapobieganiu grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz grypy B, które zawarte są w szczepionce.

Ponadto objęcie refundacją tej szczepionki zarekomendował Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jednak warunkiem było to, że zostaną znacznie obniżone koszty terapii. Kolejnym etapem postępowania były negocjacje cenowe z Komisją Ekonomiczną. Jak przypomniał M. Miłkowski, minister zdrowia podejmuje decyzje refundacyjne, mając na uwadze uzyskanie jak największych efektów zdrowotnych w ramach dostępnych środków publicznych. Uwzględnia przy tym m.in. kryteria, takie jak:

  • skuteczność kliniczna i praktyczna,
  • stosunek kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych dotychczas refundowanych leków w porównaniu z wnioskowanym,
  • konkurencyjność cenowa.

Skąd wzięły się różnice cenowe?

Minister Zdrowia, mając na uwadze te kryteria oraz ostateczną ofertę cenową przedstawioną przez wnioskodawcę, podjął decyzję o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu szczepionki Vaxigrip Tetra. Od 1 lipca 2018 r. jest ona refundowana.

– Są różne rodzaje szczepionek przeciw grypie: trójwalentne lub czterowalentne, co może być przyczyną wskazanych w interpelacji różnic cenowych. Ponadto, innymi zasadami rządzą się ceny leków w przetargach, a innymi ustalanie urzędowej ceny zbytu w ramach refundacji, która jest sztywna i obowiązuje na terenie całego kraju. W przypadku dystrybucji za pośrednictwem aptek w ramach listy refundacyjnej Wnioskodawca musi zapewnić określoną liczbę szczepionek po określonej w decyzji o objęciu refundacją cenie przez cały okres obowiązywania decyzji. Istotne jest również zjawisko referencyjności cen w Europie oraz możliwość zawierania instrumentów dzielenia ryzyka – wyjaśnił na koniec M. Miłkowski.

Źródło: IK/sejm.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych