Śląscy naukowcy ulepszyli działanie tadalafilu | farmacja.pl

Śląscy naukowcy ulepszyli działanie tadalafilu

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-22 07:50:00 /

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opatentowali metodę otrzymywania wysoce stabilnej, amorficznej formy tadalafilu. Leki amorficzne działają szybciej, skuteczniej, są bezpieczniejsze dla organizmu od środków obecnie dostępnych na rynku farmaceutycznym.

Ponad 90 proc. substancji aktywnych zawartych w produktach leczniczych o stałej postaci (tabletki czy kapsułki) to substancje krystaliczne. Leki w takiej formie – ze względu na uporządkowaną strukturę wewnętrzną – bardzo często charakteryzują się słabą rozpuszczalnością w wodzie, co z kolei przekłada się na ich niską biodostępność. Alternatywą dla nich są tzw. ciała amorficzne, które łączą w sobie pewne cechy ciał stałych i cieczy.

- Przekształcając krystaliczną substancję aktywną do formy amorficznej jesteśmy w stanie otrzymać produkt znacznie lepiej przyswajalny od materiału początkowego - wyjaśnia prof. Marian Paluch z Zakładu Biofizyki i Fizyki Molekularnej Uniwersytetu Śląskiego.
Jednym z ograniczeń amorficznych farmaceutyków jest ich termodynamiczna niestabilność. Oznacza to, że wraz z upływem czasu mogą one ulec rekrystalizacji i stracić swe właściwości. Dlatego aby substancja czynna w formie amorficznej mogła wejść na rynek, musi być fizycznie stabilna przez minimum trzy lata.

- Dzięki zastosowanym rozwiązaniom otrzymujemy czysty, stabilny związek, który łatwo można przetworzyć, by nadać mu końcową postać leku, na przykład formę tabletki. Stabilność, znakomita przyswajalność oraz niskie koszty produkcji amorficznej postaci tadalafilu wróżą wysoki potencjał stosowania opatentowanego rozwiązania – powiedział współautor patentu prof. Kamil Kamiński.

Więcej na ten temat na stronach Rzeczpospolitej.

Źródło: rp.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj