REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 1 października 2020

Specjaliści jeszcze długo nie wypiszą bezpłatnych leków seniorom

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Aktualnie recepty na bezpłatne leki dla pacjentów po 75. roku życia mogą wystawiać wyłącznie lekarze oraz pielęgniarki POZ. Jednocześnie lekarze wszystkich pozostałych specjalności mogą je wystawiać tylko dla siebie lub członków rodziny (pro auctore/pro familia). Od 1 lipca miało to się jednak zmienić. Na ten dzień zaplanowano bowiem wejście w życie nowych zapisów w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na ich mocy senior e-receptę na bezpłatne leki miał uzyskać także od lekarza specjalisty oraz przy wypisie ze szpitala.

Ostatecznie jednak niewiele z tego wyszło. Mimo, że przepisy weszły w życie, to zabrakło funkcjonalności w systemie P1, która miała umożliwiać lekarzom sprawdzenie czy pacjentowi tych samych leków z uprawnieniem “S” nie przepisał ktoś inny. Mówi o nim art. 43a ust. 1b wspomnianej ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem nowa grupa pracowników medycznych przed wystawieniem recepty z uprawnieniem “S” ma obowiązek zweryfikowania ilości oraz rodzaju przepisywanych takiemu pacjentowi leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Niestety już 22 czerwca Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wspomniana funkcjonalność systemu zostanie uruchomiona dopiero od dnia 1 października 2020 r. Brak systemu, którego lekarze specjaliści oraz pracujący w szpitalach mieli używać od 1 lipca, w praktyce oznaczał, że nadal nie będą mogli wystawiać recept z uprawnieniem “S” (czytaj więcej: Platforma P1 nie jest gotowa na to, by wystawiać więcej e-recept dla seniorów).

REKLAMA

Okazuje się, że i tej daty nie udało się dotrzymać. Wczoraj w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano komunikat w sprawie uruchomienia wspomnianej funkcjonalności systemu. Mówi on, że jej uruchomienie nastąpi dopiero 31 grudnia 2020 r. To oznacza, że przynajmniej do końca roku lekarze specjaliści (oraz pracujący w szpitalach) nie będą mogli wystawiać bezpłatnych leków dla seniorów. I to pół roku po zmianach w ustawie, które to umożliwiają.

REKLAMA

Po co obowiązek weryfikacji?

Uprawnienie do wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów wyłącznie przez lekarzy i pielęgniarki POZ ma pewną zaletę. Ten swoisty “monopol” umożliwiał im koordynację i kontrolę nad zaopatrywaniem pacjenta w bezpłatne leki. Lekarz zaglądając do kartoteki takiego pacjenta może zweryfikować czy ten rzeczywiście zużył już przepisane wcześniej leki. Taka kontrola trzymała też w ryzach budżet przeznaczany na bezpłatne leki dla seniorów.

– Rozszerzenie tego uprawnienia na kolejne grupy pracowników medycznych wymaga zatem wdrożenia odpowiedniego mechanizmu, który umożliwi efektywną weryfikację ordynowanych pacjentowi leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych i zagwarantuje bezpieczeństwo pacjentów – wyjaśniał Jarosław Rybarczyk główny specjalista Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Dlatego też zgodnie z brzmieniem art. 43a ust. 1a i 1b wspomnianej ustawy, uprawnienie do wystawiania tzw. Recept 75+ zostało ściśle powiązane z wystawianiem recept w postaci elektronicznej. I również dlatego stworzono obowiązek dokonania weryfikacji ordynowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (czytaj również: Program 75+ pod lupą).

©MGR.FARM


Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych