REKLAMA

Spis treści „MGR.FARM” – Numer 10

WERSJA LEKKA

WALKA CIĄGLE TRWA
L04

WSTĘP: Farmaceuta, naukowiec, szermierz i żołnierz. Brzmi jak bohater hollywoodzkiego filmu?

ZNIKAJĄCE BADANIA
L08

WSTĘP: Czy ukrywanie nieskuteczności i działań niepożądanych leku przez firmę farmaceutyczną jest możliwe?

PROBIOTYK – PRZED CZY PO ANTYBIOTYKU?
L10

WSTĘP: Oto odwieczne pytanie, na które Pogromcy Aptecznych Mitów odpowiadają w sposób nie pozostawiający wątpliwości.

PACHNĄCA RECEPTURA
L12

WSTĘP: Czy można wyobrazić sobie lepszy prezent świąteczny od farmaceuty, niż wykonane przez niego własnoręcznie perfumy?

FARMACJA NA ŚWIECIE: INDONEZJA
L14

WSTĘP: O tym jak wygląda praca w indonezyjskich aptekach i uprawnienia tamtejszych farmaceutów opowiada nam Angelia Putri Moeliono…

MATKA FARMACEUTKA I RYCERZ NA BIAŁYM KONIU
L15

WSTĘP: Tyle zawsze słyszałam o tym, jak kobiety powinny pomagać sobie nawzajem, bo jako rzekomo słabsza płeć potrzebują wsparcia w trudach codziennego życia…

COOLTURALNIE
L16

WSTĘP: Kino, film, książka i muzyka. Kulturalny repertuar dobrany specjalne dla farmaceutów.

APTECZNE ŁAMIGŁÓWKI
L18

WSTĘP: Nonogram, labirynt, krzyżówka i sudoku.

mgr.farm #10

WERSJA PRO

PRZEGLĄD NAUKOWY
6

WSTĘP: Dlaczego liczba przypadków bólu głowy u dzieci rośnie? Czy loperamid jest rzeczywiście tak bezpieczny jak uważano? Między innym o tym w przeglądzie naukowym…

KRÓTKO I NA TEMAT…
9

WSTĘP: Okazuje się, że środowisko aptekarskie nie jest jednomyślne w kwestii wycofania suplementów diety i kosmetyków w apteki. Rozmawiają na temat Mariusz Politowicz i Jarosław Mateuszuk.

LEKI, MYDŁA I POWIDŁA
10

WSTĘP: Przeglądając apteczne półki można na nich znaleźć produkty, których obecność w takim miejscu zaskakuje. Ministerstwo Zdrowia zapowiada więc ograniczenie asortymentu aptek.

APTEKA TO NIE SKLEPIK
14

WSTĘP: O nadchodzących zmianach na rynku aptecznym i roli farmaceutów rozmawialiśmy z Wiceministrem Zdrowia – drem Krzysztofem Łandą.

TAJEMNICZY PACJENT
18

WSTĘP: Praca farmaceutów coraz częściej oceniana jest przez pryzmat ich umiejętności sprzedażowych. Czy wprowadzanie i monitorowanie standardów obsługi sprawdza się w aptekach?

LEKI SIEROCE
22

WSTĘP: Dawniej ich produkcja była nieopłacalna, a dostęp pacjentów do nich ograniczony. Dziś leki sieroce stają się lukratywną niszą dla koncernów farmaceutycznych.

EGALITARYZM W FORMIE USZLACHETNIONEJ
26

WSTĘP: O lekach sierocych, leczeniu chorób rzadkich i niewykorzystanym potencjale farmaceutów rozmawiamy z legendą polskiej farmacji – profesorem Waldemarem Jańcem.

LEKI I LAKTACJA
32

WSTĘP: Stosowanie leków w trakcie karmienia piersią budzi wiele wątpliwości i pytań. Farmaceuta powinien stanowić nieomylne źródło informacji na ten temat.

A TY JAKI TYMIANEK I PODBIAŁ POLECASZ PACJENTOM?
34

WSTĘP: Przykład preparatów z tymiankiem i podbiałem najlepiej pokazuje jak wiele dzieli produkty lecznicze od suplementów diety o podobnym składzie.

RECEPTA NA PROBLEM Z RECEPTĄ: POPRAWKA CZY DOPISEK?
36

WSTĘP: Czy każda zmiana pierwotnej treści recepty wymaga autoryzacji osoby wystawiającej? Jak traktować adnotacje pacjenta na recepcie?

PRZECIWBÓLOWO I BEZPIECZNIE
38

WSTĘP: Nie każdy lek przeciwbólowy jest dla każdego. Choroba wrzodowa żołądka dyskwalifikuje zastosowanie większości z nich.

PRZEGLĄD LEKOWY: WYMOGI LOKALOWE
40

WSTĘP: Jednym z częściej przywoływanych problemów, mającym utrudniać prowadzenie opieki farmaceutycznej jest miejsce na rozmowę z pacjentem…

SEKRETOLITYCZNE LECZENIE MOKREGO KASZLU
44

WSTĘP: Kaszel jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia. Rekomendując pacjentowi odpowiedni preparat, warto jednak pamiętać o kompleksowym leczeniu chorego.

UWAGA NA ZZP!
50

WSTĘP: Szacuje się, że blisko 20% pacjentów korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej ma problem z zatokami.

RECEPTURA APTECZNA
54

WSTĘP: Płynne leki do użytku wewnętrznego należą obecnie do jednych z najrzadziej przygotowywanych w recepturze aptecznej. Surowcami do sporządzania tego typu preparatów są głównie nalewki…

REKLAMA
REKLAMA