REKLAMA

Spis treści „MGR.FARM” – Numer 16

WERSJA LEKKA

GDY PIÓRO NIE NADĄŻA ZA MYŚLĄ
L04

WSTĘP: Nigdy nie marzyła o farmacji, a jednak przez ponad czterdzieści lat pracowała w aptece. W jej życiu zawsze obecna była sztuka – pod różnymi postaciami. Dziś Renata Klamerus tworzy poezję, pisze baśnie dla dzieci i snuje ambitne plany na przyszłość…

FAŁSZOWANIE NASZE POWSZEDNIE
L08

WSTĘP: Fałszowanie leków to temat, który rozgrzewa opinię publiczną nie od dziś. Czy farmaceuci na zapleczu swoich aptek rozcieńczają leki wodą, a proszki mąką lub glukozą? A może dzieje się to na poziomie producentów, którzy skrzętnie magazynują pozyskane wskutek oszczędności „resztki”? Teorii spiskowych na ten temat nie brakuje…

WAPŃ ŁAGODZI OBJAWY ALERGII?
L12

WSTĘP: Stosowanie „wapna na alergię” okazuje się być jednym z największych mitów i błędów terapeutycznych, z jakimi mamy do czynienia w polskich aptekach. Mimo jednoznacznych wyników badań, zarówno pacjenci jak i farmaceuci nadal wierzą jednak w to, że wapń może łagodzić dokuczliwe objawy alergii…

MATKA FARMACEUTKA I DZIECKO OD LINIJKI
L15

WSTĘP: Młodzi rodzice rwą włosy z głowy, obgryzają paznokcie i nerwowo chodzą wokół łóżeczka, w którym słodko śpi ich pulchniutki, różowiutki niemowlaczek. Co zrobiliśmy nie tak?

POGODNA CERA ZIMĄ
L16

WSTĘP: Ciągłe zmiany temperatur, wilgotny wiatr, odbijające się od śniegu promienie słoneczne. Zimowa aura nas nie rozpieszcza. I choć pogoda w znaczący sposób oddziałuje na cały organizm, jej wpływ w pierwszej kolejności zdradza wygląd skóry.

ODŻYWIANIE W CIĄŻY
L18

WSTĘP: W trakcie ciąży kobieta musi dostarczyć składników odżywczych zarówno sobie, jak i dziecku. Wcale nie oznacza to jednak, że powinna wtedy jeść za dwoje…

Coolturalnie
L20

WSTĘP: Kino, książka, muzyka i odrobina intelektualnej rozrywki godnej farmaceutów.

mgr.farm #16

WERSJA PRO

Krótko i na temat
9

WSTĘP: Kim jest człowiek w białym fartuchu, który stoi w aptecznym okienku? Farmaceutą czy technikiem farmaceutycznym? Niestety coraz częstszym zjawiskiem jest brak obecności magistra farmacji w aptece.

Silna inspekcja jest w interesie farmaceutów
10

WSTĘP: W środowisku przestępców nielegalnie wywożących leki z Polski, określany jest mianem „inteligentnego psychopaty”. Rozmawiamy z magistrem farmacji Adamem Chojnackim – Lubuskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym.

Liczba farmaceutów w Polsce jest zawyżona?
16

WSTĘP: Samorząd aptekarski i Ministerstwo Zdrowia przekonują, że na statystyczną aptekę przypada tylko 1,78 farmaceuty. Czy to wystarcza?

Nauka nigdy się nie kończy
18

WSTĘP: Wykonywanie zawodu zaufania publicznego w sektorze ochrony zdrowia, wymaga działania zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Jej posiadanie ma zagwarantować obowiązek kształcenia ciągłego.

Apteka to najlepsze miejsce dla suplementów diety
20

WSTĘP: Suplementy diety nie mają w ostatnim czasie najlepszej prasy. Czy rzeczywiście są nam potrzebne? Między innymi o tym rozmawialiśmy z dr n. farm. Anną Kowalczuk – dyrektor Narodowego Instytutu Leków.

Suplementacja w trakcie ciąży
26

WSTĘP: Suplementacja witaminowa w ciąży to rutynowe postępowanie mające na celu ochronę ciężarnej i płodu przed możliwymi skutkami niedoboru niezbędnych do rozwoju składników oraz działanie na rzecz utrzymania i prawidłowego przebiegu ciąży.

Jak to działa? Ciśnieniomierz
32

WSTĘP: Pierwszego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi dokonano w XVIII wieku. Początkowo lekarze nie traktowali ciśnieniomierzy jako poważnie, powątpiewając w ich przydatność.

Bolesne pytania
36

WSTĘP: Umiejętność udzielenia pacjentowi rzeczowej i rzetelnej odpowiedzi na każde pytanie to miara profesjonalizmu farmaceuty. Nie inaczej jest w przypadku tych, dotyczących leczenia bólu…

Jedna saszetka, wiele możliwości
40

WSTĘP: Leki wieloskładnikowe należą do zdecydowanie najpopularniejszych sposobów walki z objawami przeziębienia. Podpowiadamy jak różnice w składzie przekładają się na ich wskazania do stosowania i skuteczność.

Przekazywanie danych do NFZ
44

WSTĘP: Realizacja recept powinna się odbywać z należytą starannością, ale dla apteki ważna jest też rzetelna ich sprawozdawczość do Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak pokazują wyniki przeprowadzonych przez NFZ kontroli, aptekom zdarza się robić to niewłaściwie.

10 faktów kluczowych w leczeniu kataru
46

WSTĘP: Oto dziesięć faktów, których znajomość ułatwi Ci rozmowę z zakatarzonym pacjentem i zwiększy jego szanse na szybszy powrót do zdrowia!

Recepturowe ABC
48

WSTĘP: Każda apteka otwarta po 2002 roku musi posiadać możliwość wykonywania leków recepturowych. Wiąże się to z koniecznością spełnienia szeregu warunków lokalowych oraz stosowania odpowiednich procedur gwarantujących właściwą jakość leków. Czy pamiętamy o wszystkich

Receptura przyszłości
50

WSTĘP: Leki recepturowe towarzyszą farmaceutom od zawsze i trudno sobie wyobrazić całkowitą rezygnację z ich wykonywania w aptekach. Ewolucja receptury jest jednak nieunikniona, zarówno jeśli chodzi i rozwiązania systemowe, jak i technologiczne.

Maść witaminowa
54

WSTĘP: Kremy i maści witaminowe należą do najczęściej wykonywanych w aptekach leków recepturowych. Jak radzić sobie z niezgodnościami, pojawiającymi się w trakcie ich wykonywania?

Co się mieści w maści?
58

WSTĘP: Maści, kremy oraz żele stanowią istotną część asortymentu każdej apteki. Są to też postaci leków najczęściej wykonywane w recepturze aptecznej. Czy wiemy jednak co wpływa na wchłanianie z nich substancji czynnych?

Farmaceuto! Pomóż pacjentowi rzucić palenie!
62

WSTĘP: Walka z uzależnieniem od nikotyny to trudny proces. Wiedza i wsparcie farmaceuty, mogą mieć kluczowe znaczenie dla jego powodzenia.

Leki roślinne: zaufanie zapisane w historii
66

WSTĘP: W świecie zdominowanym przez syntetyczne środki farmaceutyczne, nie powinniśmy zapominać o lekach roślinnych. Stanowią one nie tylko ważne dziedzictwo historyczne farmacji, ale dzięki rozwojowi fitoterapii i postępowi w biotechnologii, nadal pełnią istotną rolę w procesie leczenia.

Potencjalna rewolucja
70

WSTĘP: Czy jakikolwiek lek będzie jeszcze w stanie powtórzyć ogromny sukces handlowy i marketingowy Viagry? Ta niewielka, niebieska tabletka była nie tylko źródłem inspiracji dla artystów, ale też ratunkiem dla zagrożonych gatunków zwierząt i walutą wojskowych wywiadów.

Dwadzieścia lat z jednego życia
72

WSTĘP: Był farmaceutą, aptekarzem, wybitnym działaczem związkowym, zawodowym i samorządowym. Nazwisko Edmunda Szyszko powinno złotymi zgłoskami zostać wypisane w panteonie najbardziej zasłużonych przedstawicieli polskiej farmacji XX wieku.

Aptekarz.pl
77

WSTĘP: Czekacie na opiekę farmaceutyczną? Już wkrótce…

Wstęp
A2

WSTĘP: O idei Aptekarz.pl pisze mgr farm. Marcin Snoch

Prasa o opiece farmaceutycznej
A3

WSTĘP: Śledzimy najnowsze doniesienia dotyczące opieki farmaceutycznej w polsce i na świecie

Przegląd lekowy
A4

WSTĘP: Pacjent realizujący w aptece receptę na lek moczopędnym nie jest rzadkim widokiem. Na co w takich sytuacjach powinien zwrócić uwagę farmaceuta?

Problemy lekowe – leki moczopędne
A6

WSTĘP: Nawet co trzecia hospitalizacja, będąca efektem działań niepożądanych leków, może dotyczyć pacjentów stosujących na co dzień środki moczopędne.

Parentingowe pytania
A9

WSTĘP: Paracetamol to zdecydowanie jedna z najczęściej stosowanych substancji o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że jego przyjmowanie jest bezpieczne w trakcie ciąży i laktacji.

REKLAMA
REKLAMA