REKLAMA

Spis treści „MGR.FARM” – Numer 2

WERSJA LEKKA

Bieganie ratuje życie
L04

WSTĘP: Prawdopodobnie na buty wydaje więcej niż jego żona, a z córką przebiegł ponad 1000 kilometrów jeszcze zanim skończyła pół roku. Przemek Sajewski to farmaceuta, który określeniu „życie w biegu” nadaje zupełnie nowy sens.

Archiwum X: Wunderdroge
L08

WSTĘP: Kiedy w powojennych Niemczech niewielka firma Chemie Grünenthal wchodziła na rynek farmaceutyczny powszechną grozę budziła jeszcze gruźlica i ryzyko innych epidemii bakteryjnych.

Fitoterapia: Tropem kurzyśladu
L10

WSTĘP: Wiedza farmaceutów na temat roślin leczniczych skupia się głównie na naukowych informacjach o składnikach czynnych i rodzaju surowca. Czasami jednak warto wzbogacić ją kilkoma mniej oczywistymi faktami

Domowa receptura dla niemowląt
L12

WSTĘP: Prawnik doradzi w trudnej sprawie, informatyk naprawi komputer, lekarz postawi diagnozę i wypisze receptę… a co dla swoich bliskich może zrobić magister farmacji? Na przykład dobry krem.

Higieniczna retrospekcja
L14

WSTĘP: Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądała higiena intymna za czasów naszych babć i prababć? Jak radziły sobie w codziennym życiu bez bieżącej wody, płynów i żeli do mycia…?

W ślimaczym tempie
L16

WSTĘP: Nikt z nas nie lubi jeść w pośpiechu. Jednak dzisiejsze tempo życia skłania nas do szybkiej i niechlujnej konsumpcji, sprowadzając posiłek do czynności niezbędnej dla przeżycia. A przecież można inaczej…

Wszyscy jesteśmy „Pigularzami”
L18

WSTĘP: A podobno dawniej było inaczej. Farmaceuci byli doceniani przez pacjentów, a przyziemne troski nie przeszkadzały im w wypełnianiu misji zawodowej. Ale czy aby na pewno?

Film
L20

WSTĘP: Niewiele jest takich filmów, w których farmaceuci są głównymi bohaterami. Wszędzie tylko lekarze, prawnicy, listonosze, żołnierze… a nawet przedstawiciele medyczni. Oto wyjątek…

Książka
L21

WSTĘP: Nudzi Was apteczna rutyna i potrzebujecie zastrzyku inspiracji przywracającego fascynację zawodem farmaceuty? Koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę.

Apteczne łamigłówki
L22

WSTĘP: Krzyżówka, sudoku, komiks…

mgr.farm #2

WERSJA PRO

Przegląd naukowy
6

WSTĘP: Czy małżeństwo wydłuża życie? Co badania mówią o sposobie rozprzestrzeniania się wirusów? Czy za kilka lat czeka nas antybiotykowy Armagedon? Oto doniesienia naukowe, którym możecie zaufać…

Krótko i na temat…
9

WSTĘP: Komu służą przepisy regulujące rynek apteczny? Farmaceutom, pacjentom, urzędnikom, a może właścicielom sieci aptek? O sensie i bezsensie niektórych przepisów rozmawiają dwaj farmaceuci.

Monopol apteczny
10

WSTĘP: Przepisy zabraniające przedsiębiorcom posiadania więcej niż jednego procenta aptek na terenie danego województwa obowiązują już od ponad dekady. Dlaczego ich egzekwowanie jest tak ważne?

Apteki w Polsce
16

WSTĘP: W ciągu ostatnich dziesięciu lat na polskim rynku aptek zaszły gigantyczne zmiany. Ich skalę najlepiej pokazują wykresy i schematy obrazujące strukturę własnościową aptek i przyrost ich liczby.

Farmaceuci nie mogą być trybikami machiny biznesowej
18

WSTĘP: Wielu aptekom sieciowym w całej Polsce grozi zamknięcie z powodu złamania przepisów antykoncentracyjnych. O walce o respektowanie reguły jednego procenta rozmawialiśmy z mgr farm. Elżbietą Piotrowską-Rutkowską… Czytaj dalej bezpłatnie.

„Wieczorynka” w aptece
22

WSTĘP: Wszyscy oczekują od aptekarzy pełnienia dyżurów nocnych w ramach wolontariatu. Niestety satysfakcja z realizacji misji zawodu farmaceuty nie rekompensuje wynikających z tego strat.

Będziemy mieli kontrolę!
28

WSTĘP: Strach aptekarzy przed kontrolą WIF w aptece często wynika z nieznajomości swoich praw i obowiązków. Tylko umiejętność ich egzekwowania i rzetelna wiedza gwarantują brak niespodzianek.

Łatwiej kontrolować apteki indywidualne
30

WSTĘP: O najczęściej stwierdzanych nieprawidłowościach podczas kontroli w aptekach rozmawialiśmy z drem n. farm. Grzegorzem Pakulskim – Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym w Poznaniu. Czytaj dalej bezpłatnie.

Prawo w aptece: nowe obowiązki aptekarzy
32

WSTĘP: Ostatnie miesiące obfitują w zmiany na rynku farmaceutycznym. Od strony prawnej zaliczyć można do nich dwie nowelizacje Prawa farmaceutycznego oraz jedną Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Nie pytaj, co Izba robi dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla Izby
34

WSTĘP: Po co istnieją izby aptekarskie? Jakie obowiązki wobec nich mają farmaceuci? Na co idą nasze składki? Jeśli zadaliście sobie choć raz jedno z tych pytań, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł…

Co można sprzedawać w aptece
38

WSTĘP: Apteki nieustannie poszerzają swój asortyment, często o zaskakujące produkty. Kosmetyki i suplementy diety nie dziwią już nikogo. A co z perukami, butami czy odżywkami dla sportowców?

KS-Apteka tricks & tips
42

WSTĘP: Zdecydowana większość aptek w Polsce wykorzystuje w swojej pracy program KS-Apteka. Postaramy się udowodnić, że program ten kryje nieznane Wam triki i rozwiązania…

Przypadek kliniczny
48

WSTĘP: Najczęściej stosowanymi metodami usuwania kurzajek są terapia kwasowa oraz krioterapia. Farmaceuta powinien znać argumenty umożliwiające wybór najodpowiedniejszej metody leczenia.

Grzybice skóry: epidemiologia, leczenie, profilaktyka
50

WSTĘP: Niemal co drugi Polak ma problemy z grzybicą skóry. O dużej zapadalności na tę chorobę decyduje powszechność materiału zakaźnego oraz niezwykła przeżywalność grzybów…

Efekt pułapowy
56

WSTĘP: Pacjenci chcący uśmierzyć ból często przyjmują kolejne dawki leku. Jednak często zamiast efektu przeciwbólowego nasilają się jego działania niepożądane…

Receptura apteczna
58

WSTĘP: Czy wykonywaliście kiedyś maść z mocznikiem na podłożu amfofilowym? Dzięki naszym instrukcjom taka receptura nie będzie miała przed Wami żadnych tajemnic…

REKLAMA
REKLAMA